Ukrayna’da Ölen Gazetecilerin Sayısı Artıyor

15.05.2022 20:49

  Rusya’nın Ukrayna işgaline başlamasından bu yana bir gazeteciler sendikasına göre ülkede en az 23 gazeteci hayatını kaybetti. Gazetecileri Koruma Komitesi bu…

Ukrayna’da Ölen Gazetecilerin Sayısı Artıyor

 

Rusya’nın Ukrayna işgaline başlamasından bu yana bir gazeteciler sendikasına göre ülkede en az 23 gazeteci hayatını kaybetti. Gazetecileri Koruma Komitesi bu gazetecilerin en az yedisinin görev başındayken öldüğünü bildirdi.

Ukrayna savaşı binlerce kişinin ölümüne neden oldu. Ukrayna’daki Ulusal Gazeteciler Sendikası’na göre hayatını kaybedenler arasında 23 gazeteci de var.

Ulusal Gazeteciler Sendikası’ndan Sergiy Tomilenko, ‘‘Medya çalışanları işgal güçlerinin doğrudan hedeflerinden. Bu Fox News için çalışan arkadaşlarımız foto muhabiri Maksim Levin, Alexandra Kuvshinova ve diğerlerinin ölümü ile doğrulanmış oldu. Hayatta kalacak kadar şanslı olanların ifadeleri de bunu doğruluyor. İsviçreli bir foto muhabirinin aracında ‘basın’ yazıyordu, gerekli tüm akreditasyona sahipti. Ancak bu Rus güçlerinin arabaya saldırmasını, soymasını; malzemelerini ve parasını almasını engellemedi’’ diyor.

Gazeteci Oksana Baulina, Kiev’deki alışveriş merkezi yakınında bir roket saldırısında hayatını kaybetti. Aynı alışveriş merkezi bir gün önce de Rus güçleri tarafından bombalanmıştı.

Grati başeditörü Anton Naumliuk, ‘‘Bombalama sonrasında yalnızca kurtarma görevlileri, gazeteciler ve oradan geçen birkaç kişi vardı’’ diyor.

Gazetecileri Koruma Komitesi, gazetecilerin haber yaptıkları için misilleme olarak hedef alındıklarını kanıtlamanın zor olduğunu söylüyor.

Gazetecileri Koruma Komitesi’nden Carlos Martinez de la Serna, ‘‘Yalnızca gazetecilerin haber geçerken ve gazetecilik yaparken öldürülüp öldürülmediklerini söyleyebiliriz. Bu açıdan haber geçerken öldürüldüklerinin doğrulandığını söyleyebildiğimiz en az yedi gazeteci var. Ancak soruşturulması gereken vakaların sayısı çok daha fazla’’ diyor.

Caros Martinez de la Serna, gazetecilerin güvende olmadıklarının farkında ancak gazeteciler Rusya’nın Ukrayna işgalinin kayıt altına alınmasında hayati bir role sahip.

Serna, ‘‘Onlar korkunç bir işgalin önemli tanıkları. Savaşı belgeliyorlar ve bu belgeleri, olan bitenin kayıt altına alınabilmesi için gelecek nesillere bırakıyorlar’’ diyor.

Anastasia Stanko Mart ayında Ukrayna’da hayatını kaybeden foto muhabiri Maksim Levin ile birlikte daha önce bir kez çalışmış. Eski editör, gazetecilerin çektiği fotoğraflar ve videolar sayesinde dünyanın savaşı tüm gerçekliğiyle gördüğünü söylüyor.

Stanko, ‘‘Bazı gazeteciler kuşatma altındaki şehirlerde kalıyor. Halkı kurtarmak için buradan haberler geçiyorlar’’ ifadelerini kullanıyor.

Bazı gazetecilerin hayatını kaybetmesine ve bazılarının gözaltına alınmasına rağmen yüzlercesi bölgede kalarak Rusya’nın Ukrayna savaşını kayıt altına almaya devam ediyor.

VOA tarafından geçilen Ukrayna’da Ölen Gazetecilerin Sayısı Artıyor haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Ukrayna’da Ölen Gazetecilerin Sayısı Artıyor haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Ukrayna’da Ölen Gazetecilerin Sayısı Artıyor haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

RTÜK'ten VOA Türkçe'ye Erişim Engeli Açıklaması

RTÜK'ten VOA Türkçe'ye Erişim Engeli A..

RTÜK'ten VOA Türkçe'ye Erişim Engeli Açıklaması
Kuzey Kore’den “Yabancı Şeyler” İddiası

Kuzey Kore’den “Yabancı Şeyler” İddiası

Kuzey Kore’den “Yabancı Şeyler” İddiası
DW Erişim Engeline Karşı Yasal Yollara Başvuracak

DW Erişim Engeline Karşı Yasal Yollara..

DW Erişim Engeline Karşı Yasal Yollara Başvuracak
“İdam Cezası Kararını Onaylarım”

“İdam Cezası Kararını Onaylarım”

“İdam Cezası Kararını Onaylarım”
Almanya'da işsiz sayısı arttı

Almanyada işsiz sayısı arttı

Almanya'da işsiz sayısı arttı