Ukrayna Herson’da Ağır Çatışmalara Hazırlanıyor Batı’nın Yardımları Artıyor

Ukrayna Herson’da Ağır Çatışmalara Hazırlanıyor Batı’nın Yardımları Artıyor

ABONE OL
22:34 - 05/11/2022 22:34
Ukrayna Herson’da Ağır Çatışmalara Hazırlanıyor Batı’nın Yardımları Artıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Ukraynalı askerler Dinyeper Nehri’nin batı yakasındaki stratejik limanı kontrol altına almak için yoğunlaştırılmış bir savaşa hazırlanırken güneydeki Herson kentinde patlamalar yaşanıyor.

Rusya çatışma bölgesinde yaşayanların tahliyesini arttırıyor ve Herson bölgesindeki durumun kötüleştiğini kabul ediyor. Şubat ayından bu yana Moskova tarafından ilhak edilen toprakların tek büyük şehri olan Herson’dan en az 70 bin sivil gönderildi.

Kremlin yanlısı medya kuruluşları Rus birliklerinin karargahlarını 80 kilometre güneydoğuya taşıdıklarını ve bazılarının 18. yüzyıl Rus komutanlarının bronz heykellerini götürdüklerini bildirdi.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı General Valeri Zalujni dün yaptığı açıklamada Rus güçlerinin, cephenin belirli bölümlerindeki çatışmaların yoğunluğunu üç katına çıkardığını ve günde 80’e varan saldırı düzenlediğini bildirdi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus güçlerinin şu anda bu saldırı operasyonlarını Bahmut, Avdivka ve Donetsk’in batısında yoğunlaştırdığını bildirdi.

Ancak İngiltere Savunma Bakanlığı bugün yayınladığı istihbarat güncellemesinde “Rusya’nın yeni seferber ettiği askerler muhtemelen en az eğitime sahipler ya da hiç eğitim almamışlar” dedi.

Raporda, “Rusya muhtemelen mevcut seferberlik hareketi ve yıllık sonbahar zorunlu askere alımlar için, askeri eğitim sağlamakta zorlanıyor. Rus Silahlı Kuvvetleri, Eylül ayında ilan edilen kısmi seferberlik için gerekli olan yaklaşık 300 bin askerin eğitimini sağlamakta zaten güçlük çekiyordu. Bu sorunlar, Kasım ayında yaklaşık 120 bin asker için başlayacak olan ek düzenli sonbahar yıllık askere alım ile daha da artacak’’ denildi.

Rusya’daki eğitim personeli, mühimmat ve tesis sıkıntısı nedeniyle Moskova’nın Belarus’ta asker eğitme yoluna gittiği belirtilen istihbarat raporunda, “Çok az eğitim almış ya da hiç eğitim almamış güçlerin konuşlandırılması, çok az ilave saldırı muharebe kabiliyeti sağlar” ifadeleri yer aldı.

ABD’den yeni yardım paketi

Öte yandan ABD, Rusya’nın işgaline karşı mücadele dokuzuncu ayına girerken Ukrayna’ya yaklaşık 400 milyon dolarlık güvenlik yardımı daha sağlıyor.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada son paketin “ABD’nin Ukrayna’nın en acil ihtiyaçlarını karşılayarak Ukrayna’yı destekleme ve aynı zamanda Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin uzun vadede egemenliğini savunma kapasitesini geliştirme konusundaki kararlılığının altını çizdiği” belirtildi.

Açıklamada ABD’nin işgalin başlamasından bu yana Ukrayna’ya 18.2 milyar dolardan fazla yardım yaptığı belirtildi.

ABD’nin askeri yardımları arasında HAWK hava savunma füzelerinin yenilenmesi, gelişmiş optik, iletişim ve zırh paketlerine sahip 45 adet yenilenmiş T-72B tankı, 1100 adet Phoenix Ghost taktik insansız hava sistemi, 40 adet zırhlı nehir komuta botu, 250 adet M1117 zırhlı güvenlik aracının yenilenmesi için finansman, taktik güvenli iletişim sistemleri ve gözetleme sistemlerinin yanısıra eğitim, bakım ve idame için finansman yer alıyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski dün geceki konuşmasında ABD’ye son askeri yardımı için teşekkür etti ve özellikle zırhlı araçlara cephede ilerlemek için çok ihtiyaç olduğun söyledi.

Bu arada Hollanda da 90 adet modernize edilmiş Çek tankının sevkiyatı için ABD ve Çek Cumhuriyeti ile işbirliği yaparken, T-72 tankları için yaklaşık 45 milyon dolar harcayacağını açıkladı.

Ukrayna ayrıca Yunanistan’dan ilk parti BMP-1 zırhlı araçlarını teslim aldı. Zelenski yardım için Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu’ya teşekkür etti.

Beyaz Saray’dan VOA’ya yardım açıklamaları

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Koordinatörü John Kirby, dün VOA Beyaz Saray Büro Şefi Patsy Widakuswara ile yaptığı söyleşide ABD’nin “Ukraynalılar’la uyum içinde çalıştığını” söyledi.

Kirby, Washington ve Kiev’in neredeyse her gün Ukrayna’nın askeri yetenekleri, neye ihtiyaç duyulduğu ve ABD’nin neler sağlayabileceği hakkında görüştüklerini kaydetti.

John Kirby, Ruslar’ın sivil altyapıyı vurmak için ateşlediği insansız hava araçları ve seyir füzelerini Ukrayna’nın düşürmesine yardımcı olmak için, ABD’nin daha gelişmiş kabiliyetler sağlamayı düşündüğünü de belirtti.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Koordinatörü, “Ayrıca Ukrayna’ya güvenlik yardımı sağlayan 40 kadar müttefik ve ortak ülke ile çalışıyoruz. Fransa, İspanya ve Almanya bazı ek hava savunma kabiliyetleri sağlama konusunda gerçekten büyük katkılarda bulundular” dedi.

Kirby VOA’ya Ruslar’ın nükleer bir çatışma istemediklerini duymanın cesaret verici olduğunu da söyledi; “Umarız bunu gerçekten kastetmişlerdir, çünkü nükleer bir savaşın asla yapılmaması gerektiği konusunda hemfikiriz. Kesinlikle kazanılamaz” dedi.

Amerikalı yetkili, Washington’un Moskova’yı söylediklerine göre değil, sahada yaptıklarına göre “yargıladığını” da hatırlattı.

VOA tarafından geçilen Ukrayna Herson’da Ağır Çatışmalara Hazırlanıyor Batı’nın Yardımları Artıyor haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Ukrayna Herson’da Ağır Çatışmalara Hazırlanıyor Batı’nın Yardımları Artıyor haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Ukrayna Herson’da Ağır Çatışmalara Hazırlanıyor Batı’nın Yardımları Artıyor haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.