“Türkler yıkılan Berlin Duvarı`nın altında kaldı”

“Türkler yıkılan Berlin Duvarı`nın altında kaldı”

ABONE OL
15:39 - 31/05/2024 15:39
“Türkler yıkılan Berlin Duvarı`nın altında kaldı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Berlin Duvarı’nın yıkılışının 35. yıl dönümünde düzenlenen etkinlikte, bu olayın Türkiye kökenli işveren ve işçiler üzerindeki etkileri masaya yatırıldı.

Berlin Alevi Toplumu ve TBB’nin desteğiyle Berlin Türk-Alman İşverenler Birliği’nde (TDU) gerçekleştirilen ‘Duvar: Biz de vardık’ adlı panelde, TDU Başkanı Remzi Kaplan ve eski işçi temsilcisi Mustafa Yeni konuşmacı olarak yer aldı. Paneli eski sendikacı ve TBB Sözcüsü Safter Çınar yönetti.

TDU Başkanı Remzi Kaplan, Berlin Duvarı’nın yıkılmasının işverenler açısından olumlu sonuçlar doğurduğunu ifade etti.

Kaplan, duvarın yıkılmasıyla birlikte Türk girişimcilerin yeni pazarlar kazandığını ve kendi girişimcilik deneyimlerini paylaşarak, Doğu Berlin’deki Ostbahnhof’ta pazarcılık yapmaya başladıklarını anlattı.

Kaplan, “Önce sebze-meyve ve tekstil ürünleri sattık ancak beklediğimiz ciroyu elde edemeyince döner satmaya karar verdik. Döner büyük ilgi gördü, kuyruklar oluştu ve satışlarımız hızla arttı.

Duvarın yıkılması, birçok Türk girişimci için yeni fırsatlar yarattı” dedi. Ayrıca, duvarın yıkılması sonrası Türklerin gayrimenkul sektöründe de önemli yatırımlar yaptığını belirtti.

Eski işçi temsilcisi Mustafa Yeni ise, duvarın yıkılmasının Berlin’deki Türk işçiler için olumsuz sonuçlar doğurduğunu söyledi.

Yeni, Doğu Almanya’nın kalkındırılması için verilen teşvikler sonrası birçok fabrikanın üretim yerlerini doğuya kaydırdığını ve bunun işçi çıkarmalara yol açtığını belirtti.

Yeni, “Birçok işyerinde Doğu Alman işçiler öncelikli olarak işe alındı ve Türk işçiler işlerini kaybetti. Duvar, Türk işçilerin üzerine yıkıldı, kaybeden biz olduk” dedi.

Paneli yöneten Safter Çınar da, iki Almanya’nın birleşmesinden sonra artan ırkçılık ve yabancı düşmanlığına dikkat çekti.

Çınar, Solingen ve Mölln gibi kentlerdeki ırkçı saldırılara rağmen, Doğu Almanya’da daha fazla sayıda ırkçı saldırı yaşandığını belirtti.

Çınar, “Der Tagesspiegel gazetesine göre Doğu Almanya’da 196 kişi ırkçı saldırılarda hayatını kaybetti ve gerçek sayıların daha yüksek olduğu tahmin ediliyor. Duvar yıkılmadan önce yabancıların hakları için yapılan girişimler, duvar yıkıldıktan sonra ikinci plana atıldı” dedi.

Çınar, duvarın yıkılmasından önce yabancı ülke vatandaşlarının yerel seçimlerde oy kullanabilmesi için 1 milyondan fazla imza toplandığını ancak duvarın yıkılmasının ardından bu girişimlerin arka plana atıldığını vurguladı.

Haber ve Fotoğraflar: Hüseyin İşlek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.