Türkler Ülkemizin kalkınmasında büyük rol oynadı

28.04.2022 23:58

TİN’in iftar yemeğinde Ukraynalı misafirler de hazır bulundu. Nürnberg Belediye Başkanı Marcus König., 2.Dünya savaşında Nürnberg’in de bombalandığını hatırlattı. Türk İnsiyaif Nürnberg’in…

Türkler Ülkemizin kalkınmasında büyük rol oynadı

TİN’in iftar yemeğinde Ukraynalı misafirler de hazır bulundu. Nürnberg Belediye Başkanı Marcus König., 2.Dünya savaşında Nürnberg’in de bombalandığını hatırlattı.

Türk İnsiyaif Nürnberg’in Çeşme Lokantasında verdiği iftar yemeği büyük ilgi gördü. Kadir gecesine rastlayan İftar yemeğinde, Türkiye Cumhuriyeti Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz, Nürnberg Büyükşehir Belediye Başkanı Marcus König, Din Hizmetleri Ataşesi Fuat Gencebay, TİAD Yönetim Kurulu üyesi Dr. Ali Aydın Bavyera Türk-Alman Tabipler Derneği Başkanı Dr.  Baloğlu, Türk Spor başkanı Seyhan Karaaslan, Bavyera Milletvekili DSP’li Arif Taşdelen, Belediye Uyum Meclisi Başkanı İlah Postaloğlu, Kuzey Bavyera UID Başkanı Yılmaz Deliduman, Nürnberg DİTİB Başkanı Hasan Aslan, Türk-Alman Engellilere Yardım Derneği Başkanı Kamile Erdemir, FDP’li Bülent Ekrem, TİN sözcüsü İsmail Akpınar, İdare Heyetinden Süleyman Karaaslan, birçok TSK üyeleri, Ukraynalı misafirler ve davetliler hazır bulundu.

Program Din Hizmetleri Ataşesi Fuat Gencebay’ın Kur’an’ı kerim okuması ile başladı. Ezanı ise, DİTİB Nürnberg Başkanı Hasan Aslan okudu. Daha sonra TİN sözcüsü İsmail Akpınar bir konuma yaparak konuklarını selamladı.

Nürnberg’de 2.dünya savaşında bombalanmıştı

Bugün Ukrayna’da yaşananların aynısının 2. Dünya Savaşı sırasında Nürnberg’de yaşandığını, kentin bomba yağmuruna tutulduğunu hatırlatan Nürnberg Büyükşehir Belediye Başkanı Marcus König, „60 yıl önce işçi sözleşmesi çerçevesinde Almanya’ya ve özelikle de Nürnberg’e gelen Türk dostlarımız ülkemizin ve kentimizin yeniden kalkınmasına büyük katkı sağladı. Bundan ikinci ve üçüncü nesil de fayda sağladı. Onun için birinci nesil adına burada bulunan TIM e.V. Başkanı Kamile Erdemir ve Gazeteci Taner Tüzün’e huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum “dedi.

Nürnberg halkının yaklaşık yüzde 50’sinin göçmen uyruklu olduğuna dikkat çeken Başkan König, „Arkadaşlarımızla iftarda bir arada olmaktan çok mutluluk duymaktayım. Ayrımcılık yapmadan biz hepimiz Nürnbergliyiz. Nürnberg renkli ve renkli kalacak “dedi.

Ukraynalıların ülkelerini terk etmeleri çok üzücü

Milletvekili Arif Taşdelen’de, „Aramızda bulunan Savaş mağduru Ukraynalıların savaş nedeniyle ülkelerini terk etmeleri çok üzücü bir durum. SPD’liler olarak kendi aramızda konuşuyoruz ve istişarede bulunuyoruz. Biliyoruz ki onlar bir gün savaş nedeniyle kaçmaz zorunda kaldıkları ülkeleri Ukrayna’ya geri dönecekler. Ama burada oturanların büyükleri de 60 yıl önce biraz para kazanıp tekrar Türkiye’ye geri dönme hayaliyle Almanya’ya geldiler fakat hayatta olanların çoğu burada yaşamakta. Çünkü onları bağlayan evlatları ve torunları burada yaşamakta. Uyum politikamızı tekrar gözden geçirmeliyiz. 6 ay kalacaklar diye plan yaparken bakarsınız daha fazla kalırlar. Onun için özellikle de çocuklar için daha düzgün bir uyum politikası geliştirmeliyiz. Çünkü 3-4 yıl okula gitmiş ve buraya uyum sağlamış çocukları buradan koparmak çok zor olur “dedi.

En son konuşan Başkonsolos Serdar Deniz de "Öncelikle artık sonuna doğru yaklaştığımız mübarek Ramazan ayının en kutsal gecelerinden birini teşkil eden, Kur’an’ı Kerim’in Hazreti Peygamberimize indirilmeye başladığı Kadir Gece’sinde bu anlamlı iftar buluşmasını organize eden Türk İnisiyatifi Nürnberg’in tüm paydaşlarına ve üyelerine samimi teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

Bildiğiniz gibi, Ramazan ayı Müslümanlar için, sadece bir ay boyunca sabahın erken saatlerinden akşama kadar hiçbir şeyin yenmemesi ve içilmesi zorunluğunun çok çok ötesinde anlamlar ihtiva eden özel bir zaman dilimidir.

Ne mutlu bizlerde ki, yaklaşık iki yıldır devam eden pandemi sürecinde ara vermek zorunda kaldığımız iftar buluşmalarına bu yıl itibariyle yeniden başladık ve Türk, Alman, Yahudi, Ukraynalı bütün dostlarımızla bir gönül sofrasının etrafında fiziki olarak birbirimize mehabetle bakarak oturmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Yaklaşık 10 Yıl önce Suriye’de başlayan iç savaşın sebep olduğu yıkım ve mülteci krizine çözüm bulunması yönünde çapalar sonuçsuz kalmaya devam ederken, bugün’ de Ukrayna’da yaşanan savaşın sebep olduğu yıkım ve trajediyle karşı karşıyayız.

Vatandaşlarımızın Kadir gecesini kutluyor, başta Belediye Başkanı Sayın König, Eyalet Milletvekili sayın Kohler olmak üzere bütün Alman ve diğer milletlerden dostlarımıza başta sağlık olmak üzere barış ve huzur dolu bir yaşam temenni ediyorum" dedi.

Program sonunda Türk Spor Başkanı Seyhan Karaaslan ve Mac abi Takımı, Belediye Başkanı Marcus König’e forma hediye ettiler

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

Basın Özgürlüğü ve Basın Kartı Davası

Basın Özgürlüğü ve Basın Kartı Davası

Basın Özgürlüğü ve Basın Kartı Davası
“Suriye’de Mülteciler İçin 57 Bin Konut İnşa Ettik”

“Suriye’de Mülteciler İçin 57 Bin Konu..

“Suriye’de Mülteciler İçin 57 Bin Konut İnşa Ettik”
Biden’dan İsveç ve Finlandiya’ya Tam Destek 

Biden’dan İsveç ve Finlandiya’ya Tam D..

Biden’dan İsveç ve Finlandiya’ya Tam Destek 
Trump'tan Öz'e

Trump'tan Öz'e "Kazandığını İlan Et" M..

Trump'tan Öz'e "Kazandığını İlan Et" Mesajı
NETU West’ den ihtişamlı açılış

NETU West den ihtişamlı açılış

NETU West’ den ihtişamlı açılış