TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK DİJİTAL GASTRONOMİ FESTİVALİ YAPILDI

14.09.2020 23:02

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) 116 şehir arasında gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı’nda (UCCN) Türkiye’yi temsil eden ilk şehir…

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK DİJİTAL GASTRONOMİ FESTİVALİ YAPILDI

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) 116 şehir arasında gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı’nda (UCCN) Türkiye’yi temsil eden ilk şehir olan Gaziantep’te Türkiye’nin en büyük dijital gastronomi festivali yapıldı.

Güneşten, topraktan ve tarihten gelen yerel lezzeti dünyaya tanıtmak amacıyla organize edilen, bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen ‘GastroAntep Hasat Günleri’ Antep Fıstığı hasadı ve şire yapımıyla Batalhöyük’te start verdi.

Dünyanın en önemli gastronomi merkezlerinden biri olma hedefiyle bu yıl yeni formatıyla yapılan festival, dijital ortamda gerçekleştirildi. Michelin yıldızlı ünlü şeflerin katılımıyla hasatlar, workshoplar, paneller ve oturumlar GastroAntep sosyal medya hesapları ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile GastroAntep resmi WEB sitelerinden canlı yayınlarla yüzbinlerce kişi tarafından takip edildi.

GastroAntep’in en ilgi çeken bölümlerinden biri olan  fıstık hasadına Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, gastronomi profesyonelleri, gurmeler, gastronomi yazarları katıldı.

Dünyanın dört bir yanından gelen Michelin yıldızlı şefler,  Claudio Chinali, Joe Barza, Ruben Arnanz, Juan Jose Losada ve Charles Azar Gaziantep ürünlerini kullanarak  birbirinden lezzetleri tabaklar hazılardılar.

Ünlü Türk şeflerin de katıldığı birbirinden ilginç workshoplara dijital ortamda büyük katılım sağlandı.

Panellerde sektör temsilcileri ile başarı yakalamış şeflerle gastronomi ve oluşan gastroekonomi üzerine konuşmalar yapıldı, yerel ürünlerin getirdiği yeni imkanlardan bahsedildi.

Gerçekleşen workshoplarda ise yerel lezzetler ve ürünlere yeni soluk getiren ünlü şefler, farklı fikirlerlerle tadları entegre ederek yeni ürünler elde etti. Genç şefler için yeni soluk getirdi.

Bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirilen Uluslararası GastroAntep Festivali ‘GastroAntep Hasat Günleri’ Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin Gaziantep Valiliği koordinasyonunda ve Gaziantep’i Geliştirme Vakfı (GAGEV) ve İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) iş birliğinde düzenlendi.

 

Yorumlar