"Türkiye Rus Doğalgazını Ruble ile Almaya Başladı"

08.11.2022 14:56

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı doğalgazın bir kısmı için ödemeleri Rus rublesi cinsinden yapmaya başladığını…

"Türkiye Rus Doğalgazını Ruble ile Almaya Başladı"

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı doğalgazın bir kısmı için ödemeleri Rus rublesi cinsinden yapmaya başladığını açıkladı.

Bakan Dönmez, TRT Haber'e verdiği söyleşide, önümüzdeki aylarda Rusya'yla yapılan enerji ticaretinde yerel para birimleriyle yapılan ödeme payının artacağını söyledi.

Dönmez, "Rusya ile bizim tabi ticaretimiz çok yönlü olarak devam ediyor. Enerji en büyük kalemlerden birisi şüphesiz. Turizm var, gıda var, diğer emtia fiyatları var. Öteden beri de neredeyse yaklaşık 5-6 yıldır her iki lider de milli paralarla ticaretin önünü açma yönünde niyetlerini ifade etmişlerdi. Gelinen bu noktada aslında süreci biraz daha hızlandırmış oldu. Son görüşmelerimizde bir mutabakat söz konusu. Bununla alakalı olarak tabi teknik bir takım çalışmaların da tamamlanması gerekiyor. Kısmen Ruble üzerinden ticaret başladı. Bunu önümüzdeki aylarda biraz daha yoğun bir şekilde göreceğiz. Her iki tarafta da bu konuda bir görüş birliği söz konusu. Tabi bu milli paralarla oluyor olması ülkelerin diğer yabancı dövizlere, para biriminden olan ihtiyaçları da azaltmış olacak" dedi.

Ukrayna'yı işgal etmesi nedeniyle Batılı ülkelerin yaptırımlarına maruz kalan Rusya, para birimini güçlendirmek için kendisinden enerji satın alan ülkelerden ödemeleri ruble olarak yapmalarını talep ediyor.

Uluslararası enerji anlaşmalarının büyük çoğunluğu ABD Doları ya da Euro cinsi üzerinden yapılıyor.

Türkiye de lira kullanarak ticareti güçlendirmeye çalışıyor.

Ankara ve Moskova, doğalgaz alırken ödemelerin ruble cinsinden yapılması konusunda Eylül ayında anlaşmıştı.

Bakan Dönmez, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'in Türkiye'de bir doğalgaz merkezi oluşturulması teklifine ilişkin bir soruya, "Bununla alakalı hazırlıklarımızı yapıyoruz. Yıl sonuna kadar önce kendi yol haritamızı çıkaracağız" dedi.

Dönmez ayrıca, "Muhtemelen de belki Ocak-Şubat gibi de bir uluslararası gaz konferansı düzenlemek suretiyle hem kaynak ülkelerini hem de talep, kullanıcı ülkeleri bir araya getirmek suretiyle bu pazarın işletilmesi için gerekli olan görüş ve fikirleri alacağız. Sonrasında da zaten hızlıca bunu devreye koyacağı" şeklinde konuştu.

Rusya Cumhurbaşkanı Putin, geçen ay, Baltık Denizi'ndeki Kuzey Akım doğalgaz boru hatlarının patlamalar nedeniyle zarar görmesinden sonra bu hatta alternatif olarak Türkiye'nin bir doğalgaz merkezi haline getirilmesi önerisinde bulunmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu fikre katıldığını belirtmişti.

Ukrayna savaşı öncesinde doğalgaz ihtiyacının yüzde 40'ını Rusya'dan karşılayan Avrupa Birliği ise Rus enerji kaynaklarına olan bağımlılığını azaltmaya çalışıyor.

VOA tarafından geçilen "Türkiye Rus Doğalgazını Ruble ile Almaya Başladı" haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. "Türkiye Rus Doğalgazını Ruble ile Almaya Başladı" haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan "Türkiye Rus Doğalgazını Ruble ile Almaya Başladı" haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Danimarka Başbakanı ve Zelenski Ukrayna'nın Güneyinde

Danimarka Başbakanı ve Zelenski Ukrayn..

Danimarka Başbakanı ve Zelenski Ukrayna'nın Güneyinde
Ali Doğan Almanya'nın İlk Türkiye Kökenli Kaymakamı Seçildi

Ali Doğan Almanyanın İlk Türkiye Köken..

Ali Doğan Almanya'nın İlk Türkiye Kökenli Kaymakamı Seçildi
Tyre Nichols Davasında Bir Polis Daha Açığa Alındı

Tyre Nichols Davasında Bir Polis Daha ..

Tyre Nichols Davasında Bir Polis Daha Açığa Alındı
Eşcinsel Erkeklerden Kan Bağışına Kolaylaştırma

Eşcinsel Erkeklerden Kan Bağışına Kola..

Eşcinsel Erkeklerden Kan Bağışına Kolaylaştırma
EYT Düzenlemesi Beklentileri Karşıladı mı?

EYT Düzenlemesi Beklentileri Karşıladı..

EYT Düzenlemesi Beklentileri Karşıladı mı?
Venezuela’nın Petrol Geliri Yüzde 47 Arttı

Venezuelanın Petrol Geliri Yüzde 47 Ar..

Venezuela’nın Petrol Geliri Yüzde 47 Arttı