Turizm ve eğlence işyeri çalışanları işyerlerinin açılmasını istiyor

Turizm ve eğlence işyeri çalışanları işyerlerinin açılmasını istiyor

ABONE OL
22:27 - 22/02/2021 22:27
Turizm ve eğlence işyeri çalışanları işyerlerinin açılmasını istiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Antalya’da turizm ve eğlence ile kafe işyerlerinde çalışanlar, otel, kafe-bar ve eğlence işyerlerinin bir an önce açılmasını istedi.

Kafe ve Bar Çalışanları Dayanışması ve Turizm İşçileri Dayanışması ile Otel ve Turizm İşçileri Sendikası temsilcileri tarafından Eğitim Sen Antalya Şubesinde ortak basın toplantısı düzenledi.

Platform adına konuşan Enes Keskin pandemi nedeniyle işyerlerinin 170 gündür kapalı olduğunu, 2020 yılını çalışanların yarısının işsiz ve gelirsiz geçirdiğini, barlarda çalışanların ise 345 gün işsiz olduğunu söyledi.

Pandemi nedeniyle Kısa Çalışma Ödeneği ve Ücretsiz İzin Nakdi Ödeneği sağlandığını ifade eden Keskin, KÇÖ alanların bin 500, ücretsiz izne çıkarılanların ise bin 170 ile geçinmek zorunda kaldığına dikkat çekti.

KÇÖ’nin 31 Mart, Ücretsiz İzin Ödeneğinin ise 17 Mart tarihinde kesileceğini ifade eden Keskin, şunları kaydetti.

‘’İş yerlerinin kapalı olduğu bir dönemde KÇÖ ve İşsizlik ödeneğinden yararlandırılan işçiler sosyal güvenlik primlerinden de yararlanamıyor. Sosyal güvenceleri ellerinden alınıyor. Ücretsiz izin ve Kısa Çalışma dönemleri çalışanların emeklilik haklarında mağduriyete neden olmamalıdır.’’

Milyonlarca çalışanı bulunan sektörün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya, işçilerin ise açlıkla karşı karşıya bulunduğuna dikkat çeken Enes Keskin, ‘’ Gümrük ve Ticaret Bakanlığı verilerine göre 180 bin iş yeri kapalı. Bu işletmelerin her birinde 10 kişi çalışsa 2 milyon çalışan eder. Aileleriyle birlikte 10 milyon insan açlığa yoksulluğa mahkum edilmiş durumda.  2020 yılında 99 bin 58 esnaf da işyerini kapattığını açıkladı. Esnaf da zor durumda. Daha azla işyeri kapanmadan dükkanlar, işyerleri açılsın’’ dedi.

HES koduyla toplu taşıma araçlarına binildiğini, siyasi partilerin kongrelerinin yapıldığına dikkat çeken Keskin, şöyle devam etti.

‘’HES koduyla kafeye, bara ve lokantaya da girilsin. İşletmelerin bir an önce açılmasını istiyoruz. Bir an öne işimize dönmek istiyoruz. Çalıştığımız işyerlerinde alınması gereken tüm önlemleri alalım, işyerleri açılsın, yasaklar kalksın. Konser salonları ve tiyatrolar da açılmalı…’’

 

 

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.