Tunç Soyer’den, Peter Tschentscher'e davet

10.02.2022 15:24

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in, mevkidaşı Hamburg Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Tschentscher ve heyetini en kısa sürede İzmir’de ağırlamak isteğini belirten…

Tunç Soyer’den, Peter Tschentscher'e davet

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in, mevkidaşı Hamburg Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Tschentscher ve heyetini en kısa sürede İzmir’de ağırlamak isteğini belirten bir davet mektubu, İzmir derneği başkan yardımcısı Ruhisu Can Al aracılığıyla, belediye başkanı Tschentscher’e iletilmek üzere, Hamburg Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Genel Müdürü Corinna Nienstedt’e elden teslim edilmiştir.

Hamburg- İzmir arasında bir “Stratejik Ortaklık Modeli” geliştirilmesi konusunda, Hamburg Büyükşehir Belediyesi Uluslararası İlişkiler Genel Müdürü, Corinna Nienstedt ile gerçekleştirilen görüşme, Hamburg Eyalet Milletvekilleri Kazım Abacı ve Güngör Yılmaz’ın destek ve katkılarıyla gerçekleştirilmiş olup, Hamburg Türk Toplumunun tanınan şahsiyetlerinden Behçet Algan ve Ali Rıza Al'da bu projeye destek vermek amacıyla görüşmede hazır bulunmuşlardır.

GÖRÜŞMENİN AMACI

Görüşmenin başlıca amacı birbirine benzer ekosistemlere sahip tarihi liman kentlerinin, tarihsel gelişimleri göz önünde bulundurularak, Avrupa’ya açılan kapı İzmir ve dünyaya açılan kapı Hamburg arasında pek çok potansiyel iş birliğini kapsamaktadır.

İzmir’in uluslararası tanıtımını güçlendirmek amacıyla, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in vizyonu doğrultusunda kurulan ve Almanya’nın beş önemli kentinden (Bremen, Berlin, Bielefeld, Ahlen-Hamm ve Frankfurt) başlayarak İzmir tanıtım ofisleri açan „Dünya Kenti İzmir Derneği “(DİDER), Hamburg- İzmir arasında bir “Stratejik Ortaklık Modeli” geliştirilmeyi hedeflemektedir.

Stratejik Ortaklık Modeli kapsamında, sadece belediyeler arası değil, ticaret ve ekonomi, turizm, kültür ve sanat, gençlik ve spor, dijitalleşme, teknoloji ve inovasyon, gibi pek çok alanda İzmir ve Hamburg’dan pek çok farklı kurum ve kuruluşu içeren kapsamlı bir network yaratılması da amaçlanmaktadır.

Bir başka deyişle, söz konusu modelin işleyişi için “kent diplomasisi” pratikleri etkin bir şekilde hayata geçirilecek ve iki kentin kişi ve kurumlarını birbirine bağlayacaktır.

GÖRÜŞMEDE GÜNDEME GELEN VE ELE ALINAN KONULAR

Yaklaşık 1 saat 10 dakika süren görüşmede, “liman kardeşliği” konseptine uygun olarak yeşil liman yönetimi konusunda teknik ve akademik iş birliği yapılmasının yanı sıra, iki kentin ticari ve ekonomik kurumları arasında karşılıklı yatırım ve istihdam fırsatlarının geliştirilmesi konuları öne çıkmıştır. Ayrıca yenilenebilir enerji, sürdürülebilirlik, kentsel dönüşüm ve yeşil başkent gibi konularda kurumsal/sektörel ortaklıkların kurulması amacıyla her iki taraf en kısa sürede taslak bir çalışma hazırlayacaktır.

GÖRÜŞME SONUCU

Hamburg Büyükşehir Belediyesi Uluslararası İlişkiler Genel Müdürü Corinna Nienstedt, herhangi bir aksilik olmadığı takdirde Başkan Tschentscher’in, pandeminin bitişiyle birlikte kalabalık bir heyetle İzmir’e gelebileceğini belirtmiştir.

Bu sürece ivme kazandırmak amacıyla, iki başkanın çevrimiçi (online) tanışmalarına yönelik bir zoom toplantısı organize edilmesi planlanmıştır.

ha-ber.com/Ali Akdemir/Hamburg

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

Suriye Sınırındaki 2 İlçeye Havan ve Roket Saldırısı

Suriye Sınırındaki 2 İlçeye Havan ve R..

Suriye Sınırındaki 2 İlçeye Havan ve Roket Saldırısı

"Kobani'de TSK ve SDG Ateş Açtı" İddiası

"Kobani'de TSK ve SDG Ateş Açtı" İddiası
Kaçkarlarda Ayder balı üreten arıcıların zorlu mesaisi sürüyor

Kaçkarlarda Ayder balı üreten arıcılar..

Kaçkarlarda Ayder balı üreten arıcıların zorlu mesaisi sürüyor
Yaylacı Hüseyin Firez kar tünellerinde gönüllü rehberlik yapıyor

Yaylacı Hüseyin Firez kar tünellerinde..

Yaylacı Hüseyin Firez kar tünellerinde gönüllü rehberlik yapıyor
Antalya'da rehberden etkilenen İngiliz turist Müslüman oldu

Antalyada rehberden etkilenen İngiliz ..

Antalya'da rehberden etkilenen İngiliz turist Müslüman oldu