Trump hakkındaki suçlamaları Putin’in bir numaralı muhalifi Navalni’nin hapsedilmesi ve ölümüyle kıyasladı

Trump hakkındaki suçlamaları Putin’in bir numaralı muhalifi Navalni’nin hapsedilmesi ve ölümüyle kıyasladı

ABONE OL
21:05 - 21/02/2024 21:05
Trump hakkındaki suçlamaları Putin’in bir numaralı muhalifi Navalni’nin hapsedilmesi ve ölümüyle kıyasladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Donald Trump, Kutup Dairesi’nde yüksek güvenlikli bir cezaevinde ölen ve Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in en önemli siyasi muhalifi olan Aleksey Navalni’nin yaşadıklarını, kendi hakkındaki suçlamalarla karşılaştırdı.

Ön seçimlerin yapılacağı Güney Carolina eyaletinin Greenville kentinde izleyiciler önünde kaydedildikten sonra Fox News kanalında yayınlanan programda Trump, Başkan Joe Biden ve diğer Batılı liderlerin Putin’i suçladığı Navalni’nin ölümünden üzüntü duyduğunu söyledi.

Trump daha sonra konuyu kendisine getirerek, Biden ya da Beyaz Saray’ın talimatı olduğuna dair hiçbir kanıt olmamasına rağmen, kendisine yönelik kovuşturmaların siyasi güdümlü olduğu yönündeki iddialarını tekrarladı.

Sunucunun sorusu üzerine Trump, “Navalni çok üzücü bir durum. O çok cesur, çok cesur bir adamdı. Geri döndü, uzak durabilirdi ve açıkçası muhtemelen geri dönmek zorunda kalmaktansa uzak durup ülke dışından konuşması çok daha iyi olurdu. Çünkü insanlar bunun olabileceğini düşünüyordu ve oldu” dedi.

İddianameler ABD’nin birçok yönden komünist bir ülkeye dönüştüğünün kanıtı

“Bu korkunç bir şey, ama bizim ülkemizde de oluyor,” diye devam eden Trump, 2020 başkanlık seçimi yenilgisini tersine çevirme çabalarından kaynaklanan iki davayı da içeren iddianamelerin ABD’nin “birçok yönden komünist bir ülkeye dönüştüğünün” kanıtı olduğunu öne sürdü.

Trump, “Dört kez suçlandım, hepsi de siyasetin içinde olduğum için. Beni çok saçma şeylerle suçladılar” şeklinde konuştu.

Trump bu karşılaştırmayı, geçen hafta New York’ta bir yargıcın Trump’ın yıllarca serveti hakkında yalan söylediğini tespit ederek 355 milyon dolar ceza ödemesine hükmettiği bir dolandırıcılık davasını kaybetmesiyle genişletti. Faiziyle birlikte Trump’ın eyalete yaklaşık 454 milyon dolar borcu var.

Trump, “Bu bir tür Navalni’dir. Bu bir komünizm, faşizm biçimidir” ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray’da olduğu dönemden bu yana Rus lideri kınamayı reddeden ve sık sık de öven Trump, Putin’den hiç bahsetmeyerek eleştiriden kaçındı. Ancak Trump’ın açıklamaları, Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçiler’in Rusya’nın işgaline karşı savunması için Ukrayna’ya daha fazla fon sağlamayı reddettiği ve Cumhuriyetçi Parti’deki pek çok kişinin Rus yayılmacılığını daha fazla kanıksadığı bir dönemde geldi.

Putin kısa süre önce Beyaz Saray’da Trump yerine Biden’ı tercih ettiğini söylemişti. Hem 2016 hem de 2020 seçimlerine ilişkin ABD istihbarat değerlendirmeleri, Rusya’nın Trump’ı Demokrat Partili rakiplerinin aleyhine güçlendirmek için devreye konan etki operasyonlarının arkasında olduğunu ortaya koymuştu.

Trump’a, Navalni gibi hayatının geri kalanında “potansiyel bir siyasi mahkum” olabileceğine inanıp inanmadığı da soruldu. Trump soruyu geçiştirdi.

Trump, “Anketlerde kaybediyor olsaydım, benim hakkımda konuşuyor bile olmazlardı ve herhangi bir hukuki bedel ödemezdim”

Salı günü öğleden sonra kaydedilen ve akşamında yayınlanan program, Navalni’nin ölümünün duyurulmasından bu yana Trump’ın Rus muhalif lider hakkındaki ilk geniş kapsamlı açıklamaları oldu. Program, Trump’ın Güney Carolina’daki Cumhuriyetçi başkanlık ön seçimlerinde Nikki Haley’e karşı yarışmasından dört gün önce yayınlandı.

Rus yetkililerin Navalni’nin öldüğünü doğrulamasından 72 saat sonra bir sosyal medya paylaşımında bulunan Trump, Putin’den ya da Navalni’nin ailesinden bahsetmeden sessizliğini bozmuştu.

Sosyal medya paylaşımında, “Aleksey Navalni’nin ani ölümü ülkemizde neler olup bittiğinin giderek daha fazla farkına varmamı sağladı” diye yazan Trump, “bizi yıkıma götüren KORKAK, Radikal Sol Politikacılara, Savcılara ve Yargıçlara” şeklinde nitelediği kişilere öfkesini ifade etmiş ve ABD seçimlerinin hileyle dolu olduğu yönündeki temelsiz iddialarını yinelemişti.

VOA tarafından geçilen Trump hakkındaki suçlamaları Putin’in bir numaralı muhalifi Navalni’nin hapsedilmesi ve ölümüyle kıyasladı haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Trump hakkındaki suçlamaları Putin’in bir numaralı muhalifi Navalni’nin hapsedilmesi ve ölümüyle kıyasladı haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Trump hakkındaki suçlamaları Putin’in bir numaralı muhalifi Navalni’nin hapsedilmesi ve ölümüyle kıyasladı haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.