Timur Soykan: „Dünya’nın Tüm Mafyası Türkiye’de yapılanmış “

Timur Soykan: „Dünya’nın Tüm Mafyası Türkiye’de yapılanmış “

ABONE OL
01:44 - 26/02/2024 01:44
Timur Soykan: „Dünya’nın Tüm Mafyası Türkiye’de yapılanmış “
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Kuzey Almanya’nın liman şehri Hamburg’un Altona semtinde bulunan TGH salonunda düzenlenen Türkiye’den BirGün Yayın Koordinatörü Yaşar Aydın ile BirGün Yazarı Timur Soykan’ın konuşmacı olarak katıldığı söyleşi ve kültürel programa yoğun bir ilgi ve katılım oldu.

BirGün gazetesinin 20. Yıl dayanışma etkinliğine Hamburg Eyalet Meclisi SPD Milletvekili Ali Şimşek, CHP Hamburg Birliği başkan yardımcısı Erdoğan Bayram, Hamburg Muhtarı olarak kamuoyunda tanınan yazar SPD’li Behçet Algan, Hamburg Alevi Kültür Merkezi başkanı Cengiz Orhan, Tiyatro İstasyon’dan Serap-Olgay Sadak çifti olmak üzere çok sayıda sivil-toplum temsilcisi ve göçmen kökenli vatandaş katıldı.

YOĞUN BİR İLGİ OLDU
Program sunumunu Ayten Birol’un yaptığı etkinliğin açılış konuşmasını, BirGün Hamburg okurları adına Ali Rıza Korkut yaptı. Korkut“ BirGün gazetesi 20 yılı geride bıraktı. Yaptığı haberlerle ufkumuzu açmakta, titiz habercilik anlayışıyla insanlık dışı sömürüyü boşa çıkartmaya çalışıyor. Halkın haber alma özgürlüğünü korkusuzca yerine getiren BirGün gazetesini kutluyorum “dedi ve konuşmasını Ahmet Arif’in bir şiiriyle noktaladı. Açılış konuşmasından sonra BirGün Gazetesinin dünü bugünü ve yarını isimli bir sunum yapıldı.

PANEL’DE SORU YAĞMURU!
Ezgi Güneytepe’nin moderatörlüğünü yaptığı söyleşi programında ilk sözü alan Gazeteci Timur Soykan, patronsuz bir gazetecilik anlayışının BirGün gazetesinde hayat bulduğunu belirterek başladığı konuşmasında, özetle Tarikat, Cemaat, Mafya ilişkilerine değindi.

Konuşmasının ilerleyen bölümlerinde FETÖ döneminde yaşadıkları olumsuzlukları anlatarak, Mafya’nın devlet içinde bazı makamları rüşvet ile nasıl ele geçirdiğini, FETÖ döneminde, Uludere katliamı ve Deprem felaketinde sansürün nasıl işlediğini ve erişimin nasıl engellendiğini örnekleyerek anlattı. Kartal Adliyesinde yaşanan gelişmelerin tüm yönleriyle çarpıklığına değinen Soykan, skandal uygulamalardan söz ederek, kısa sürede bahis baronlarının nasıl sınırsız servete ulaştıklarına dikkat çekti. „ Türkiye son yıllarda tam bir Uluslararası Mafya Baron istilasına uğramıştır “dedi.

YAŞAR AYDIN “BİZ DOĞRU YERDEYİZ “
Daha sonra söyleşide söz alan BirGün gazetesi Yayın Koordinatörü Yaşar Aydın, aynı dönemde Marmara Üniversitesi gazetecilik bölümünde birlikte okula gittiği Timur Soykan’dan korkusuz, pırıl pırıl bir gazeteci diye övgüyle söz ederek sözlerine başladı. Konuşmasının devamında, „Dünya’da ilginç şeyler yaşanıyor. Amerika’da parlamento basılıyor. Savaş karşıtı söylemleriyle ortaya çıkan Yeşiller gibi bir parti şahin kesiliyor. Avrupa’da ırkçılık dalgası hızla yükseliyor. Avrupa’daki muhalefet NATO’dan korkar, Amerika’dan korkar hale geldi. Biz özgür gazeteciler olarak sayımız az da olsak, doğru yerdeyiz. “dedi.

Konuşmasında BirGün gazetesinde tek adam yok diye sözlerini sürdüren Aydın; “Biz 9 kişi yönetim kurulundayız. 8 kişi gazeteci. Biz alacağımız maaşı dahi kendimiz belirliyoruz. “diye sözlerini sürdüren Yaşar Aydın konuşmasının son bölümünde örgütlenmenin önemine dikkat çekerek, „ BirGün bir örgütlenmenin ürünüdür. Ben rüyamda dahi gazeteyi görüyorum. Biz birlikte hayatı kollektif bir başarı öyküsüne dönüştürebilirsek eğer, hayatın o zaman değişebileceğine inanıyorum “dedi.

Söyleşinin ikinci bölümünde çok sayıda gelen soruları cevaplayan gazetecilerden Timur Soykan program arasında ise, okurları için kitaplarını imzaladı. BirGün TV Yayın Müdürü Emre Yıldırım’da etkinliği görüntülerini Dijital Platformda yayınlamak üzere kamerayla çekimlerini yaptı. Söyleşinin sonunda moderatör Ezgi Güneytepe, „anlattıklarınızla önce üzüldük, güldük, sonra umutlandık “dedi.


ZENGİN KÜLTÜREL PROGRAM

Program arasında zengin yiyecek ve içecek ikramından sonra sahneye önce Nur Deniz Kaplan-Cemalettin Zeyrek birlikte çıktı. Cemalettin Zeyrek’in saksafon ile eşlik ettiği programda sanatçı Nur Deniz Kaplan, Hasret, Yiğidim aslanım, Cav Bella, gibi sevilen eserleri başarıyla seslendirerek seyircinin yoğun alkışlarının arasında büyük bir beğeni aldılar. Daha sonra sahneye çıkan Sultan Banu, Ali Temiz, Emre İşlemeci üçlüsü dayanışma amaçlı programda başarıyla türkülerini sahnede dile getirdiler. „ Aşkın rengi Değişti“ şiir kitabı olan Hamburglu şair Zeynel Taşyapan kitabından bir şiiri duygu yüklü sesiyle seslendirerek etkinliğe renk kattı. Programın ilerleyen bölümlerinde sırasıyla Sinem Kılıç, İsmail Özdemir ve Hasibe Kaya’nın eşliğinde seslendirdiği türkülerle izleyenlere duygu duygusal anlar yaşattı.

İranlı Grup Awa’nın zengin programlarının bitiminden sonra, finalde İlkay Dörtyol sahne alarak etkinliği noktaladı. Haber ve Fotoğraflar: Ali Akdemir

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.