Teksas’taki Okul Saldırısında Can Kaybı 21’e Yükseldi 

26.05.2022 17:07

  Teksas’ın güneyindeki 16 bin nüfuslu Uvalde kasabasında, Robb İlkokulu’nda düzenlenen saldırıda can kaybı artıyor. 18 yaşındaki Salvador Ramos adlı şüphelinin polis…

Teksas’taki Okul Saldırısında Can Kaybı 21’e Yükseldi 

 

Teksas’ın güneyindeki 16 bin nüfuslu Uvalde kasabasında, Robb İlkokulu’nda düzenlenen saldırıda can kaybı artıyor.

18 yaşındaki Salvador Ramos adlı şüphelinin polis memurlarınca öldürüldüğü saldırıda en az 19 öğrenci ve 2 öğretmen hayatını kaybetti.

Teksas Kamu Güvenliği Departmanı yetkilisi Chris Olivarez Fox haber kanalına yaptığı açıklamada, dünkü saldırının şüpheli okula gitmeden önce büyükannesini vurmasıyla başladığını söyledi. Teksas Valisi Gregg Abbott da günün erken saatlerinde bu gelişmeden bahsetmiş ve "Bu iki silahlı saldırı arasındaki bağlantı hakkında daha fazla bilgim yok" demişti.

Dün yaşanan dehşet, Robb İlkokulu’nun Facebook sayfasına da yansıdı. Facebook’ta hafta başındaki gönderiler, hayvanat bahçesine bir okul gezisi ve yetenekli çocukların gösteri ilanı gibi olağan öğrenci etkinlikleri ile ilgiliydi.

Dün ise saat 11:43'te sayfada, "Şu anda Robb İlkokulu’nun binası bölgedeki silah sesleri nedeniyle kapalı. Öğrenciler ve personel binada güvende" gönderisi paylaşıldı. İkinci bir gönderide "Robb İlkokulu’nda bir saldırgan var. Polis olay yerinde" denildi. Son olarak, ailelere çocuklarıyla şehir merkezinde buluşabileceklerini bildiren bir not paylaşıldı.

Saldırı, Teksas tarihindeki en kanlı okul saldırısı olarak kayıtlara geçti. Dört yıl önce eyaletin Houston bölgesindeki Santa Fe Lisesi’nde düzenlenen silahlı saldırıda 10 kişi hayatını kaybetmişti. Michigan Üniversitesi’nin geçen ay yayınlanan bir araştırmasına göre, ateşli silahlar 2020'den itibaren Amerikalı çocuklar ve ergenler için motorlu araç kazalarını geride bırakarak başlıca ölüm nedeni oldu.

İki hafta önce de New York eyaletinin Buffalo kentinde silahlı bir kişi bir süpermarkete ateş açmış, olayda 10 siyah müşteri ve çalışan hayatını kaybetmişti. Yetkililer bunu bir nefret suçu olarak değerlendirmişti.

Biden'dan silah lobisine karşı durma çağrısı

Saldırıdan sonra Beyaz Saray’da kameraların karşısına geçen ABD Başkanı Joe Biden, saldırıyı ABD'de "bir başka katliam" olarak nitelendirerek, "Olanlara tanık olan güzel, masum, ikinci, üçüncü, dördüncü sınıf öğrencileri ve kaç küçük çocuk, arkadaşlarının öldüğünü, sanki bir savaş alanındaymış gibi görüyor" dedi.

Başkan, "Bir çocuğu kaybetmek, ruhunun bir parçasının koparılması gibidir" dedi ve bu duygunun "boğucu" olduğunu söyledi.

Joe Biden, ABD halkını kurbanlar için dua etmeye ve bugünkü olayların ardından "silah lobisine karşı durmaya" çağırdı.

Biden "Ulus olarak olarak şunu sormak zorundayız; Tanrı aşkına ne zaman silah lobisine karşı duracağız? Tanrı aşkına, hepimizin yapması gerektiğini bildiğimiz şeyi ne zaman yapacağız?" diye konuştu.

"Neden bu katliamla yaşamaya razıyız? Neden bunun olmasına izin veriyoruz? Tanrı aşkına, lobicilerle uğraşma ve onlara karşı durma cesaretine sahip olmak için omurgamız nerede" diye soran Biden, ABD’nin ebeveynler ve vatandaşlar için "bu acıyı eyleme dönüştürmenin" zamanının geldiğini söyledi.

2012’de 20 çocuk ve 6 yetişkinin öldüğü Sandy Hook İlkokulu saldırısına atıfta bulunan Biden, "O zamandan beri, okul alanlarında 900'den fazla silahlı olay bildirildi. Liste uzuyor" dedi.

"Bundan bıktım usandım. Harekete geçmeliyiz. Ve sakın bana bu katliamda bir etkimizin olmayacağını söylemeyin" diyerek, her trajedinin önüne geçilemeyeceğini ancak yasaların olumlu bir etkisi olabileceğini söyledi; "sağduyulu silah yasalarının" önemini vurguladı.

Biden, Uvalde saldırısı nedeniyle Cumartesi gün batımına kadar bayrakların yarıya indirilmesi talimatı verdi.

Papa’dan silah kontrolu çağrısı

Katolikler’in ruhani lideri Papa Francis de bugün yaptığı açıklamada, silahlı saldırıya "çok üzüldüğünü" söyledi ve silahlar üzerinde daha fazla kontrol sağlanması çağrısında bulundu.

Francis, "Teksas'taki ilkokuldaki katliam beni çok üzdü. Öldürülen çocuklar, yetişkinler ve aileleri için dua ediyorum" dedi.

Francis, "Hedefinde ayrım gözetmeyen silah kaçakçılığına 'yeter' demenin zamanı geldi. Böyle trajedilerin bir daha yaşanmaması için hepimiz taahhütte bulunalım" ifadelerini kullandı.

Papa Francis sık sık silah endüstrisine karşı çıkan bir isim. Papa, 2015'te silah üreten veya silah endüstrisine yatırım yapan kişilerin kendilerine Hıristiyan demelerinin ikiyüzlü olduğunu söylemişti.

Türkiye'den taziye mesajı

Türk Dışişleri Bakanlığı yaşanan silahlı saldırının ardından bir mesaj yayınladı. Bakanlık mesajında, "ABD’nin Teksas Eyaleti’nin Uvalde kentinde dün (24 Mayıs) bir ilkokula düzenlenen silahlı saldırıda 19 öğrencinin ve 2 yetişkinin hayatını kaybettiği, ayrıca yaralıların olduğu derin bir üzüntüyle öğrenilmiştir. ABD halkına başsağlığı dileklerimizi sunuyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz" ifadelerine yer verildi.

VOA tarafından geçilen Teksas’taki Okul Saldırısında Can Kaybı 21’e Yükseldi  haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Teksas’taki Okul Saldırısında Can Kaybı 21’e Yükseldi  haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Teksas’taki Okul Saldırısında Can Kaybı 21’e Yükseldi  haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

Deniz kaplumbağaları Doğu Akdeniz sahillerine yumurta bırakmaya başladı

Deniz kaplumbağaları Doğu Akdeniz sahi..

Deniz kaplumbağaları Doğu Akdeniz sahillerine yumurta bırakmaya başladı
Kuzey Ege'deki çadır ve karavan kamplarında bayram rezervasyonları doldu

Kuzey Egedeki çadır ve karavan kamplar..

Kuzey Ege'deki çadır ve karavan kamplarında bayram rezervasyonları doldu
Yılın ilk yarısında 258 bin turist Kapadokya'yı kuşbakışı izledi

Yılın ilk yarısında 258 bin turist Kap..

Yılın ilk yarısında 258 bin turist Kapadokya'yı kuşbakışı izledi
AB ve ABD'de havalimanlarında kaos yaşanıyor

AB ve ABDde havalimanlarında kaos yaşa..

AB ve ABD'de havalimanlarında kaos yaşanıyor
ABD Bağımsızlık Günü'nü Kutluyor

ABD Bağımsızlık Gününü Kutluyor

ABD Bağımsızlık Günü'nü Kutluyor
''Türkiye Çalıntı Tahıl İddiasıyla Rus Gemisini İnceliyor''

''Türkiye Çalıntı Tahıl İddiasıyla Rus..

''Türkiye Çalıntı Tahıl İddiasıyla Rus Gemisini İnceliyor''