TBB, Nitelikli İş Gücü Göçü Yasası hakkında bilgilendiriyor

06.06.2021 18:37

1 Mart 2020’de Almanya’da yürürlüğe giren Nitelikli İş Gücü Göçü Yasası (Fachkräfteeinwanderungsgesetz) hakkında Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB) bünyesindeki AnQua Plus Fachkräfteeinwanderung Projesi…

TBB, Nitelikli İş Gücü Göçü Yasası hakkında bilgilendiriyor

1 Mart 2020’de Almanya’da yürürlüğe giren Nitelikli İş Gücü Göçü Yasası (Fachkräfteeinwanderungsgesetz) hakkında Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB) bünyesindeki AnQua Plus Fachkräfteeinwanderung Projesi Berlin’deki işveren ve firmalara ücretsiz ve bağımsız danışma sunmaktadır.

Almanya Federal Hükümetinin 1 Mart 2020 tarihinde yürürlüğe geçirdiği bu yasa ile Avrupa Birliği (AB) ülkeleri dışındaki kalifiye iş gücü göçünü Almanya iş piyasasına kazandırmayı ve Almanya’nın nitelikli iş gücü açığını kapatmayı hedeflemektedir.

Yeni yasa üniversite mezunu olanların yanı sıra mesleki yeterlilik sahibi olanlara da Almanya’da çalışma imkânı sunmaktadır. Bu bağlamda iş sözleşmesi olan ve bunun için vize başvurusunda bulunacak kişilerin mesleki eğitimlerinin Almanya’da ki eğitime denk olduğunu belgelendirmeleri şarttır. Ayrıca işverenler aracılığıyla nitelikli iş gücü süresini hızlandırmak da mümkündür.

Eğer kişi denklik sürecinde olumlu bir sonuç ile geçtiyse, fakat henüz bir işvereni mevcut değilse, yasa kapsamında bu kişilere iş bulmak amaçlı 6 aya kadar varan bir iş arama vizesi imkânı sunulmaktadır.

Bunun dışında kısmi eşdeğerlilik alanların eğitimlerindeki farklılıkları Almanya’da gidermek için 18 aya kadar bir vize almaları da mümkündür. Ayrıca bilişim teknolojileri alanında yurt dışında son 5 yıl içerisinde en az 3 yıllık iş deneyimi olan kişilerin diploma denkliğine ihtiyaç duymadan iş tecrübesini belgeleyen bir referans yazısı ile de Almanya’da çalışmalarına imkân sağlanmaktadır. Yeni yasa 25 yaşının altındaki gençlere Almanya’da mesleki eğitim (Duale Ausbildung) almalarını da mümkün kılmaktadır.

Bundesministerium für Arbeit und Soziales tarafından finanse edilen ve IQ Landesnetzwerk Berlin’in bir parçası olan AnQua Plus Fachkräfteeinwanderung projesi AB ülkeleri dışından bir iş gücünü kendi firmalarına kazandırmak isteyen Berlin’deki işveren ve firmalara ücretsiz olarak danışma sunmaktadır.

Ücretsiz danışma için proje sorumlusu Ümit Akyüz ile [email protected] e-posta adresi veya +49 (30) 47 39 61 30 numaralı telefondan iletişime geçebilir ve nitelikli iş gücü göçü yasayı imkanları, süreçleri ve prosedürleri, yurtdışında edinilmiş meslek diplomalarının denklikleri ve süreci hakkında destek ve bilgi alabilirsiniz.

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

TASS:“Azerbaycan Topçu Ateşinde 3 Ermeni Asker Öldü”

TASS:“Azerbaycan Topçu Ateşinde 3 Erme..

TASS:“Azerbaycan Topçu Ateşinde 3 Ermeni Asker Öldü”
FED’in Faiz Artışının Latin Amerika'ya Etkileri

FED’in Faiz Artışının Latin Amerika'ya..

FED’in Faiz Artışının Latin Amerika'ya Etkileri
Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 95.811, Can kayıbı 138

Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 95...

Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 95.811, Can kayıbı 138
Ian Kasırgasıyla Florida Alarmda Küba Karanlıkta

Ian Kasırgasıyla Florida Alarmda Küba ..

Ian Kasırgasıyla Florida Alarmda Küba Karanlıkta

"İran'ın SİHA Saldırısında Ölü Sayısı ..

"İran'ın SİHA Saldırısında Ölü Sayısı Yükseliyor"
ABD'li Yetkili Türk Bankaların MIR'den Çıkışını Yorumladı 

ABD'li Yetkili Türk Bankaların MIR'den..

ABD'li Yetkili Türk Bankaların MIR'den Çıkışını Yorumladı