Suriye’ye Rus Askeri Taşıyan Uçaklara Engel

23.04.2022 21:31

  Uruguay’a giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, uçakta gazetecilere gündeme dair açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, yapılan müzakereler neticesinde Rus askerlerini Suriye’ye taşıyan uçaklara…

Suriye’ye Rus Askeri Taşıyan Uçaklara Engel

 

Uruguay’a giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, uçakta gazetecilere gündeme dair açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, yapılan müzakereler neticesinde Rus askerlerini Suriye’ye taşıyan uçaklara Türk hava sahasının kapatıldığını söyledi

Türkiye, Rusya’dan Suriye’ye asker taşıyan sivil ya da askeri tüm uçaklara hava sahasını kapattı. Uruguay’a giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, uçakta gazetecilere gündeme dair açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, yapılan müzakereler neticesinde Rus askerlerini Suriye’ye taşıyan uçaklara Türk hava sahasının kapatıldığını söyledi.

Çavuşoğlu aralarında TRT’nin de bulunduğu medya temsilcilerine yaptığı açıklamada, "Rusya'nın askeri uçaklarına, hatta Suriye'ye giden ve asker taşıyan sivil uçaklarına hava sahasını kapattık. Üçer aylık izinler veriyorduk. Nisan’a kadar izinleri vardı. Cumhurbaşkanımız da Putin'e söyledi. Daha sonra uçuşlar durdu. Biz hem Montrö hem diğer konularda, süreci diyalog yoluyla yürütüyoruz" dedi.

TRT’nin haberine göre, Rusya ve Ukrayna arasında Türkiye’nin arabuluculuk faaliyetlerine de değinen Çavuşoğlu, görüşmelerde ilerleme kaydedilmesi halinde Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’nin Türkiye’de biraraya gelmesi konusunda hemfikir olduklarını belirtti.

Çavuşoğlu ayrıca, Türkiye’nin yaptırımlara katılmamasına rağmen Rus oligarkların Türkiye’de iş yapmaya yönelmeleri halinde, uluslararası hukuka aykırı hiçbir faaliyete izin verilmeyeceğini kaydetti.

VOA tarafından geçilen Suriye’ye Rus Askeri Taşıyan Uçaklara Engel haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Suriye’ye Rus Askeri Taşıyan Uçaklara Engel haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Suriye’ye Rus Askeri Taşıyan Uçaklara Engel haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

ABD Dışişleri’nden Erişim Engeli Tepkisi

ABD Dışişlerinden Erişim Engeli Tepkisi

ABD Dışişleri’nden Erişim Engeli Tepkisi
ABD’de Kadın Haklarını Öncelikli Görenlerin Sayısı Artıyor

ABDde Kadın Haklarını Öncelikli Görenl..

ABD’de Kadın Haklarını Öncelikli Görenlerin Sayısı Artıyor
ABD'den Ukrayna'ya Uçaksavar Füze Sistemi

ABD'den Ukrayna'ya Uçaksavar Füze Sist..

ABD'den Ukrayna'ya Uçaksavar Füze Sistemi
Rus Füzesi Odesa'da Bir Apartmanı Vurdu

Rus Füzesi Odesada Bir Apartmanı Vurdu

Rus Füzesi Odesa'da Bir Apartmanı Vurdu
VOA Türkçe ve DW’ye RTÜK Engeli Dünya Basınında

VOA Türkçe ve DWye RTÜK Engeli Dünya B..

VOA Türkçe ve DW’ye RTÜK Engeli Dünya Basınında