Suriye'de Yeni Nesil IŞİD Savaşçıları Eğitiliyor

18.05.2022 17:30

  IŞİD mensuplarının ailelerinin tutulduğu Suriye'nin kuzeydoğusundaki El Hol Kampında, radikalleşmiş kadınların yaydığı aşırılıkçı ideolojiye karşı çocuklar hala savunmasız. Burası, BM yetkililerinin…

Suriye'de Yeni Nesil IŞİD Savaşçıları Eğitiliyor

 

IŞİD mensuplarının ailelerinin tutulduğu Suriye'nin kuzeydoğusundaki El Hol Kampında, radikalleşmiş kadınların yaydığı aşırılıkçı ideolojiye karşı çocuklar hala savunmasız.

Burası, BM yetkililerinin 60'a yakın ülkeden 9 bin IŞİD'li kadın ve çocuğun bulunduğunu söylediği El Hol kampının yabancılar bölümü.

Buradaki birçok kadın, çocuklarını IŞİD ideolojisine göre eğitiyor.

Kamp yetkilileri, bir erkek çocuğunun dua eden bir grup çocuğa liderlik ettiği videoyu paylaştı. Çocuk kendisine Emir ismiyle hitap edilmesini istiyor. Emir, IŞİD savaşçılarının liderlerini tanımlamak için kullandığı isim.

Amerika’nın Sesi muhabiriyle konuşan kamptaki bazı kadınlar, çocuklarına, örgüt yeniden canlanırsa hazır olmaları için IŞİD tarzı kıyafetler giydirdiklerini söylediler.

El Hol Kampında IŞİD’li bir kadın, "İnşallah cihatçı olurlar. İslam Devleti'nin geri döneceğine ve çocuklarımızın cihatçı olacağına inanıyoruz" diyor.

Kamptaki bir çocuk Amerika’nın Sesi muhabirine "Seni öldüreceğiz. İnşallah, IŞID geri geldiğinde seni öldüreceğiz. Siz kafirsiniz” dedi.

Başka bir IŞİD’li kadın da tehdit olarak bir bıçak gösterdi.

Kampta iki çocuğuyla birlikte yaşayan Çin vatandaşı Um Abdulla ise IŞİD savaşçılarını bu yılın başlarındaki Hasaka kentindeki hapishaneden firar teşebbüslerinden dolayı övdü.

Pek çok liderin de aralarında bulunduğu yaklaşık 3 bin 500 IŞİD savaşçısını serbest bırakma girişimi, birkaç gün süren ve IŞİD militanları ve kampı koruyan Kürt güçler dahil olmak üzere yüzlerce kişinin ölümüyle sonuçlandı.

Çinli IŞİD’li kadın Um Abdullah, "Kardeşlerimizin hapishaneye saldırmasına sevindik çünkü IŞİD'in geri döneceğine inanıyoruz. Eşlerimizin sonsuza kadar hapiste kalacağına inanmıyoruz” diyor.

Kampta yaşayanlar, IŞİD'li olmayanların hain olarak görüldüğünü ve IŞİD'li aileler tarafından sık sık saldırıya uğradıklarını söylüyorlar.

Kamp yetkilileri, IŞİD'li kadınlardan gelen saldırı ve ölüm tehditlerinin artmasının ardından kamptaki diğer bireyler için ayrı bir bölüm açmak zorunda kaldıklarını söylediler.

Um Ahmed, ölüm tehditleri aldıktan sonra daha güvenli bir yere taşınan Iraklı bir mülteci. IŞİD'li kadınların kendilerini daha güçlü hissettiklerini çünkü IŞİD hücrelerinin güçlendiğini ve kampa nüfuz ettiklerini söylüyor.

El Hol Kampındaki Iraklı Mülteci Um Ahmed, “IŞİD'li kadınlar çocuklarına 'Babalarınızın intikamını almalısınız. Büyüyüp cihatçı olacaksınız' diyorlar. Onlara öğrettikleri şey bu. IŞİD hücrelerinin bu kamp üzerinde yüzde 90 kontrolu var. Silah ve bombalarla geliyorlar” diyor.

Bu video 5 Mayıs 2020'de kampın güvenlik kamerası tarafından kaydedildi ve Amerika’nın Sesi ile paylaşıldı.

Görüntü, kampın çadırlarından birinin üzerinde kimliği belirsiz kişiler tarafından çekilen siyah IŞİD bayrağını gösteriyor.

VOA tarafından geçilen Suriye'de Yeni Nesil IŞİD Savaşçıları Eğitiliyor haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Suriye'de Yeni Nesil IŞİD Savaşçıları Eğitiliyor haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Suriye'de Yeni Nesil IŞİD Savaşçıları Eğitiliyor haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

"Kavala Davası 11 Temmuz'da Görülecek"

"Kavala Davası 11 Temmuz'da Görülecek"
Deniz kaplumbağaları Doğu Akdeniz sahillerine yumurta bırakmaya başladı

Deniz kaplumbağaları Doğu Akdeniz sahi..

Deniz kaplumbağaları Doğu Akdeniz sahillerine yumurta bırakmaya başladı
Kuzey Ege'deki çadır ve karavan kamplarında bayram rezervasyonları doldu

Kuzey Egedeki çadır ve karavan kamplar..

Kuzey Ege'deki çadır ve karavan kamplarında bayram rezervasyonları doldu
Yılın ilk yarısında 258 bin turist Kapadokya'yı kuşbakışı izledi

Yılın ilk yarısında 258 bin turist Kap..

Yılın ilk yarısında 258 bin turist Kapadokya'yı kuşbakışı izledi
AB ve ABD'de havalimanlarında kaos yaşanıyor

AB ve ABDde havalimanlarında kaos yaşa..

AB ve ABD'de havalimanlarında kaos yaşanıyor
ABD Bağımsızlık Günü'nü Kutluyor

ABD Bağımsızlık Gününü Kutluyor

ABD Bağımsızlık Günü'nü Kutluyor