Suriye Cumhurbaşkanı Esat iç savaşın başlangıcından bu yana ilk kez Çin’de

Suriye Cumhurbaşkanı Esat iç savaşın başlangıcından bu yana ilk kez Çin’de

ABONE OL
10:50 - 21/09/2023 10:50
Suriye Cumhurbaşkanı Esat iç savaşın başlangıcından bu yana ilk kez Çin’de
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esat 12 yıllık iç savaşın başlangıcından bu yana ilk kez Çin’e gitti. Çin Dışişleri Bakanlığı, Esat’ın Cumartesi günü Hangzhou kentinde başlayacak olan Asya Olimpiyatları’nın açılış törenine katılacağını açıkladı.

Çin devlet televizyonu CCTV’ye göre Esat Perşembe günü Hangzhou’ya ulaştı. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in de Cuma günü şehre giderek Suriye lideri ve diğer devlet başkanlarıyla yemeğe katılması ve bazı ikili temaslarda bulunması bekleniyor.

Çin Ortadoğu’daki nüfuzunu genişletiyor

Çin Mart ayında Suudi Arabistan ve İran arasında anlaşmaya arabuluculuk yapmasının ardından Ortadoğu’daki nüfuzunu bir süredir genişletiyor.

Pekin yüzbinlerce kişinin öldüğü ve ülkenin önemli bir kısmını harabeye çeviren iç savaşta Esat’ı desteklemeyi sürdürüyor.

Çin’in milyarlarca dolara mal olması beklenen Suriye’nin yeniden inşasında gelecekte önemli bir rol oynayabileceği belirtiliyor.

Suriye geçen yıl Çin’in altyapı projeleriyle gelişmekte olan bölgelerdeki nüfuzunu genişletmeyi amaçladığı Tek Kuşak Tek Yol Girişimi’ne katılmıştı.

Suriye’de gittikçe kötüleşen ekonomik kriz hükümetin kontrolündeki bölgelerde protestolara yol açmıştı.

Suriye krizden Batı ülkelerinin uyguladığı yaptırımları ve Irak sınırında bulunan en büyük petrol sahalarını denetiminde bulunduran ABD’nin desteklediği Kürt savaşçıları sorumlu tutuyor.

Suriye ve diğer Arap ülkeleri arasında temas depremin ardından yoğunlaşmıştı

Suriye ve diğer Arap ülkeleri arasındaki diplomatik temas 6 Şubat’ta Türkiye’de 50 binden fazla Suriye’de de 6 binden fazla kişinin ölümüne yol açan depremlerin ardından yoğunlaşmıştı.

Beşar Esat Mayıs ayında Suriye’nin 22 üyeli Arap Birliği üyeliğinin yeniden almasının ardından Suudi Arabistan’a giderek Arap Birliği zirvesine katılmıştı.

Çin BM’de sekiz kez Suriye karar tasarılarını veto etti

Suriye’de iç savaşın başladığı 2011’den bu yana İran ve Rusya Esat’ın ülkenin çoğu kısmında kontrolü ele geçirmesine yardım etti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyelerinden olan Çin Birleşmiş Milletler’de Esat yönetimine karşı kararları en sonuncusu 2020 Temmuz ayında olmak üzere sekiz kez veto etmişti.

Esat Çin’e en son Suriye’nin komşusu Irak işgal edildiğinde ve Washington’un da Şam üzerindeki baskıyı artırdığı bir dönemde 2004 yılında gitmişti.

VOA tarafından geçilen Suriye Cumhurbaşkanı Esat iç savaşın başlangıcından bu yana ilk kez Çin’de haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Suriye Cumhurbaşkanı Esat iç savaşın başlangıcından bu yana ilk kez Çin’de haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Suriye Cumhurbaşkanı Esat iç savaşın başlangıcından bu yana ilk kez Çin’de haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.