Rusya Cumhurbaşkanı Putin Çin’e gidiyor

Rusya Cumhurbaşkanı Putin Çin’e gidiyor

ABONE OL
15:24 - 14/05/2024 15:24
Rusya Cumhurbaşkanı Putin Çin’e gidiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin resmi bir ziyaret için bu hafta Çin’e gidiyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 16 Mayıs Perşembe günü başlayacak ve iki gün sürecek ziyarette Putin’in Çin lideri Xi Jinping ile görüşeceği belirtildi.

Kremlin ise ziyareti doğrulayarak, Putin’in Xi’nin daveti üzerine Pekin’e gideceğini bildirdi.

Putin’in Çin ziyareti, 9 Mayıs’ta yemin edip başladığı beşinci görev dönemindeki ilk yurtdışı ziyareti olacak.

Ukrayna savaşında Rusya’nın yanında yer alan ve Rusya’ya uygulanan ekonomik yaptırımlara karşı çıkan Çin aynı zamanda Kremlin’in kasasını dolduran enerji kaynakları için de önemli bir ihracat pazarı.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Xi’nin Putin ile “ikili ilişkilerin çeşitli alanlarında işbirliğinin yanı sıra ortak endişe kaynağı olan uluslararası ve bölgesel meseleleri görüşeceğini” bildirdi.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, bu ay başında Fransa, Sırbistan ve Macaristan’ı kapsayan Avrupa turuna çıkmıştı. ABD ve Batı ülkeleri Çin’in Rusya’ya verdiği koşulsuz desteği eleştiriyor.

VOA tarafından geçilen Rusya Cumhurbaşkanı Putin Çin’e gidiyor haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Rusya Cumhurbaşkanı Putin Çin’e gidiyor haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Rusya Cumhurbaşkanı Putin Çin’e gidiyor haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.