Pelosi Ziyareti Öncesinde ABD Savaş Gemileri Bölgede

02.08.2022 14:31

  ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin, bugün Tayvan’ı ziyaret etmesi bekleniyor. Çin’le ziyaret öncesi tansiyon yükselirken ABD’nin 4 savaş gemisi, bölgede…

Pelosi Ziyareti Öncesinde ABD Savaş Gemileri Bölgede

 

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin, bugün Tayvan’ı ziyaret etmesi bekleniyor. Çin’le ziyaret öncesi tansiyon yükselirken ABD’nin 4 savaş gemisi, bölgede konuşlandırıldı.

Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin bugün ilerleyen saatlerde Tayvan’a gitmesi bekleniyor. Söz konusu ziyaret son günlerde ABD ve Çin arasındaki tansiyonu arttırdı. Çin, kendi toprağı olarak gördüğü Tayvan’a Pelosi’nin ziyaretini iç işlerine müdahale olarak değerlendiriyor. Beyaz Saray yönetimiyse Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret edebileceğini belirtiyor.

Çin’in ziyaretin ciddi sonuçları olacağı ve Çin ordusunun da teyakkuzda olduğunu açıklamasının ardından ABD’nin de bölgeye aralarında bir uçak gemisinin de bulunduğu 4 savaş gemisini gönderdiği belirtildi.

Reuters haber ajansına bilgi veren bir ABD Deniz Kuvvetleri yetkilisi USS Ronald Reagan uçak gemisinin Tayvan’ın doğusunda olduğunu doğruladı. Aynı yetkili söz konusu gemilerin bölgede rutin devriye görevinde olduklarını ifade etti.

Öte yandan Çin askeri kuvvetlerine bağlı savaş uçaklarının da Tayvan’a yakın bölgede bu sabah itibariyle uçuşlar gerçekleştirdikleri belirtiliyor. Benzer şekilde Çin savaş gemilerinin de Tayvan karasuları sınırında dünden bu yana bekledikleri ifade ediliyor.

Çin dışişleri ve savunma bakanlıkları, bölgedeki askeri hareketliliğe ilişkin soruları yanıtsız bıraktı.

Tayvan Savunma Bakanlığı da mevcut gelişmeler ve Çin uçaklarının sınır bölgesindeki uçuşlarının ardından alarm seviyesini arttırdıklarını açıkladı.
Uzmanlar askeri hareketlilikle tarafların birbirlerine gözdağı vermeye çalıştıklarını, kesinlikle bir temas beklemediklerini dile getiriyor.

VOA tarafından geçilen Pelosi Ziyareti Öncesinde ABD Savaş Gemileri Bölgede haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Pelosi Ziyareti Öncesinde ABD Savaş Gemileri Bölgede haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Pelosi Ziyareti Öncesinde ABD Savaş Gemileri Bölgede haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

Erdoğan Zelenski ve Guterres'ten Üçlü Zirve

Erdoğan Zelenski ve Guterresten Üçlü Z..

Erdoğan Zelenski ve Guterres'ten Üçlü Zirve

"Faiz İndirimi Rasyonel Değil"

"Faiz İndirimi Rasyonel Değil"
Amerikalılar’a Göre Güney Sınırında “İstila” Var

Amerikalılar’a Göre Güney Sınırında “İ..

Amerikalılar’a Göre Güney Sınırında “İstila” Var
Rus Yahudileri’nin İsrail’e Göçünde Artış

Rus Yahudileri’nin İsrail’e Göçünde Ar..

Rus Yahudileri’nin İsrail’e Göçünde Artış
Canan Kaftancıoğlu hakkında resen soruşturma başlatıldı

Canan Kaftancıoğlu hakkında resen soru..

Canan Kaftancıoğlu hakkında resen soruşturma başlatıldı