Pakistan’da Sel Felaketinin Boyutları Büyüyor

02.09.2022 22:03

  Pakistan’da ülkenin üçte birini sular altında bırakan yağış ve sel felaketinde ordu güçleri şu ana kadar 2 bin kişinin kurtarıldığını açıkladı.…

Pakistan’da Sel Felaketinin Boyutları Büyüyor

 

Pakistan’da ülkenin üçte birini sular altında bırakan yağış ve sel felaketinde ordu güçleri şu ana kadar 2 bin kişinin kurtarıldığını açıkladı. Bölgede yağışlar sürüyor.

Uzmanlar güçlü yağışların küresel ısınmanın etkilerinden biri olduğunu belirtiyor. Pakistan Ulusal Afet Yönetim Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre yoğun yağışlar ve sel nedeniyle şu ana kadar en az bin 208 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerden 416’sının çocuk olduğu belirtiliyor.

Birleşmiş Milletler, Pakistan Deniz Kuvvetleri’nin de katıldığı kurtarma operasyonları için yaklaşık 160 milyon dolarlık bir fon sağlanması çağrısında bulundu.

Öte yandan Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), ülkedeki olumsuz koşullar nedeniyle çok sayıda çocuğun da hastalıklar nedeniyle hayatını kaybedebileceğine dikkat çekti.

UNICEF Pakistan Temsilcisi Abdullah Fadıl Cenevre’deki basın toplantısında yaptığı açıklamada, ”Şu anda su baskını nedeniyle hızlı biçimde yayılan ishal, kolera, humma ve sıtma gibi pek çok hastalık riski söz konusu. Çok sayıda çocuk daha hayatını kaybedebilir” dedi.

Ülkede selden en fazla etkilenen Dadu bölgesinde bazı köylerin yaklaşık 3,5 metre su altında kaldığı belirtiliyor.

Ordu helikopterlerle köyden şu ana kadar 150 kişinin kurtarıldığını açıkladı. Diğer bazı alanlarda da halk kendi imkanlarıyla barikatlar inşa etmeye çalışıyor.

Ordudan yapılan açıklamada bugüne dek 50 bin kişinin felaket bölgelerinden çıkarıldığı bunlardan bin kadar kişinin de helikopterlerle bulundukları yerlerden alındıkları vurgulandı.

Sadece son 24 saatte bin 991 kişinin bulundukları yerden kurtarıldığı 163 ton da yardım malzemesi dağıtıldığı ifade edildi.

Pakistan’a şu ana kadar aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülkeler yardım malzemeleri ulaştırdı. Körfez ülkeleri Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri de Pakistan’a yardımlar gönderdi.

Meteoroloji uzmanları Eylül ayında Pakistan’da daha da fazla yağış beklendiğini belirtiyor. Pakistan’ın Haziran ve Temmuz arasında normalde alması gereken yağıştan yüzde 190 daha fazla yağış aldığı belirtiliyor.

Öte yandan Pakistan’daki sel ve yağışların ulaşımı da engellemesi hem Pakistan hem de komşu ülke Afganistan için gıda güvenliği açısından ciddi bir tehlike yaratıyor. Afganistan’a giden yardımlar ve gıdanın büyük bölümünün Pakistan üzerinden aktarılıyor olması sorunlara neden oluyor.

VOA tarafından geçilen Pakistan’da Sel Felaketinin Boyutları Büyüyor haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Pakistan’da Sel Felaketinin Boyutları Büyüyor haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Pakistan’da Sel Felaketinin Boyutları Büyüyor haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

HDP Cumhurbaşkanı Adayında Israrcı Olacak Mı?

HDP Cumhurbaşkanı Adayında Israrcı Ola..

HDP Cumhurbaşkanı Adayında Israrcı Olacak Mı?
Erken Emeklilikte “Gün” Meselesi Tartışılıyor

Erken Emeklilikte “Gün” Meselesi Tartı..

Erken Emeklilikte “Gün” Meselesi Tartışılıyor
Belçika Bir İşadamına Sattığı Tankların Peşinde

Belçika Bir İşadamına Sattığı Tankları..

Belçika Bir İşadamına Sattığı Tankların Peşinde
Datça’daki kış maratonundan Avrupalı yüzücülere davet var!

Datça’daki kış maratonundan Avrupalı y..

Datça’daki kış maratonundan Avrupalı yüzücülere davet var!
Rus Paralı Asker Grubu Wagner Nasıl Bir Oluşum?

Rus Paralı Asker Grubu Wagner Nasıl Bi..

Rus Paralı Asker Grubu Wagner Nasıl Bir Oluşum?