“Öteki” oyunuyla sosyal adalet ve eşitlik sorgulandı

“Öteki” oyunuyla sosyal adalet ve eşitlik sorgulandı

ABONE OL
01:10 - 18/05/2024 01:10
“Öteki” oyunuyla sosyal adalet ve eşitlik sorgulandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

İzmir Halk Tiyatrosu yönetmeni, yazar-oyuncu Orçun Masatçı, 7. Hamburg Tiyatro Köprüsü Festivali’nde toplumsal sorunlara odaklanan “Öteki” adlı oyunuyla seyirciden tam not aldı.

Almanya’nın Hamburg kentindeki tek çok kültürlü Mut Tiyatrosu tarafından düzenlenen ve 14 Haziran tarihinde sona erecek olan 7. Hamburg Tiyatro Köprüsü Festivali çerçevesinde, İzmir Halk Tiyatrosunun tek kişilik oyunu “Öteki” sahnelendi.

Orçun Masatçı’nın yazıp yönettiği ve oynadığı tek perdelik oyun tiyatroseverlerden büyük ilgi gördü.

Üstün performans

Mut Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Mahmut Canbay’ın kısa tanıtım konuşmasının ardından, İzmir Halk Tiyatrosunun son dönemlerdeki en dikkat çekici oyunlarından biri olarak öne çıkan, sosyal adalet ve eşitlik kavramlarını farklı boyutlarıyla ele alan “Öteki” oyunu, izleyicilere sunuldu.

İzleyicilerde yer yer Tolstoy ve Gorki’nin anlatım tarzını ve roman karakterlerini çağrıştıran oyunda, Masatçı’nın üstün performansı dikkat çekti. Hayalleri ve toplumsal gerçekler arasında sıkışıp kalan kişinin hikayesinin anlatıldığı “Öteki”de karakterin derinliği, oyunun gücünü artırırdı.

FC St. Pauli flaması açtı

İzmir’de yürüttüğü onlarca yıllık tiyatro çalışmalarıyla yakından tanınan ve kendine özgü üslubuyla ekol yaratan Orçun Masatçı, “Öteki”de adeta bir toplum bilimci titizliğiyle, toplum dışına itilmişlere karşı ön yargıları, ayrımcılığı ve bu bağlamda toplumun sosyal adalet anlayışını sorguladı.

Büyük alkış aldığı oyunun sonunda seyirciyle sohbet edip onların sorularını cevaplayan Masatçı, nükteli cevaplarıyla da seyircinin sempatisini kazandı. Seyircileriyle özçekim yapmayı ihmal etmeyen Masatçı, üzerinde taraftarı olduğu 1. lige çıkmayı garantileyen ve toplumsal duyarlılık projeleriyle tanınan Alman futbolunun aykırı takımı FC St. Pauli takımının flamasını açarak poz verdi. Oyunun sonunda Masatçı, konuklara “Kim lan bu radyodaki?” adlı kitabını imzaladı.

Festival programı hakkında tüm bilgilere www.muttheater.de internet adresinden erişilebileceği açıklandı.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.