Olimpiyat Oyunlarındaki Protestolar Ne Kadar Etkili?

24.07.2021 22:18

Olimpiyat yetkilileri, Tokyo’da bu yıl yapılacak etkinliklerin “bölücü siyasi protesto” olarak tanımladıkları protestolara sahne olabileceği uyarısı yapıyor. Amerika’nın Sesi Olimpiyat tarihinde zihinlere…

Olimpiyat Oyunlarındaki Protestolar Ne Kadar Etkili?

Olimpiyat yetkilileri, Tokyo’da bu yıl yapılacak etkinliklerin “bölücü siyasi protesto” olarak tanımladıkları protestolara sahne olabileceği uyarısı yapıyor. Amerika’nın Sesi Olimpiyat tarihinde zihinlere kazınan siyasi protestoları ve olimpik sporcuların aktivist duruşlarını mercek altına aldı.

Küresel Siyahların Hayatı Önemlidir protestoları ve kadın haklarını destekleyen MeToo hareketi en son yapılan olimpiyat oyunlarından sonra ortaya çıktı ve bu hareketler Tokyo Olimpiyatları’nda kendini gösterebilir.

ABD’de profesyonel basketbolcular ırkçılık karşıtı protestoların ön saflarında yer aldı. ABD’li futbol yıldızı Megan Rapione eşit gelir konusunda sözünü sakınmadı.

Olimpiyat protestoları yeni değil. Bunlardan en akılda kalanlarından biri 1968 Olimpiyat oyunlarında ABD’li iki siyah atletin madalya töreninde, siyah eldivenli ellerini yumruk şeklinde yukarı kaldırmalarıydı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi daha sonra katılımcıların protesto yapmasını yasaklayan bir kuralı devreye soktu.

Kural bu yıl gevşetildi. Ancak Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach, ‘bölücü protestolar’ diyerek, podyum ve madalya törenlerinin siyaset yapma yeri olmadığı uyarısında bulundu.

Oysa aynı olimpiyat komitesi web sayfasında, 1968’deki Madalya töreninde ırkçılık karşıtı protesto yapan siyah atletler John Carlos ve Tommie Smith efsane olarak övülüyor.

ABD'li atletler Tommie Smith ve John Carlos'un 1968 Meksika Olimpiyatları'ndaki madalya töreninde yumruklarını havaya kaldırarak ülkelerinde siyahlara yönelik ırkçılığı protesto etmesi aradan yarım asırdan fazla süre geçmesine rağmen hala konuşuluyor.

Ülkedeki bazı muhafazakarlar da ABD’li atletlerin spora sadık kalması gerektiği görüşünde. Ancak eğilim o yönde değil. Olimpiyatlar da bundan muaf değil.

Tokyo Olimpiyatları birçok sporcunun bugüne kadar yer alacağı en büyük platform. Dolayısıyla o sporcular için neyin en önemli olduğunu görmek mümkün olabilir.

VOA tarafından geçilen Olimpiyat Oyunlarındaki Protestolar Ne Kadar Etkili? haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Olimpiyat Oyunlarındaki Protestolar Ne Kadar Etkili? haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Olimpiyat Oyunlarındaki Protestolar Ne Kadar Etkili? haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

CDC'den Takviye Dozlara Yeşil Işık

CDCden Takviye Dozlara Yeşil Işık

CDC'den Takviye Dozlara Yeşil Işık
Fransa'da Seçim Tartışmasına

Fransa'da Seçim Tartışmasına "Göç ve İ..

Fransa'da Seçim Tartışmasına "Göç ve İslam" Damgası

"ABD'yle Çok Daha Farklı Konumda Olmam..

"ABD'yle Çok Daha Farklı Konumda Olmamız Gerekir"
Venezuelalılar ABD Yardımlarını Nasıl Karşılıyor?

Venezuelalılar ABD Yardımlarını Nasıl ..

Venezuelalılar ABD Yardımlarını Nasıl Karşılıyor?
Okullardaki Salgın Önlemleri Yeterli mi?

Okullardaki Salgın Önlemleri Yeterli mi

Okullardaki Salgın Önlemleri Yeterli mi?