Oberhausen’da Coşkulu Okuma Maratonu Finalleri

Oberhausen’da Coşkulu Okuma Maratonu Finalleri

ABONE OL
15:17 - 02/06/2024 15:17
Oberhausen’da Coşkulu Okuma Maratonu Finalleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Eyalet Çapında Düzenlenen Okuma Yarışması Finali Gerçekleşti

Stiftung Bildung/Eğitim’in veli ve öğretmen derneklerinin desteğiyle Oberhausen’da düzenlenen “Rhein Ruhr İki Dilli Okuma Yarışması” finali, 13 şehirden 23 şehir birincisinin katılımıyla yapıldı.

Etkinliğin Sunucuları ve Açılış Konuşmaları

Yarışmanın sunumu Ahmet Değirmenci ve Funda Tunçtürk tarafından gerçekleştirilirken, vakıf başkanı Hayri Onay ve Saadettin Tüzün okumanın önemine değindi. Emekli öğretmen Kemal Cıbır, tekerlemeler ve oyunlarla çocukları yarışma öncesinde rahatlattı.

Türkçe ve Almanca Metinler Okundu

Öğrenciler, jüri önünde önce Türkçe, ardından Almanca metinleri okudular. Yarışmada, jüri üyeleri Zülfü Gürbüz, Ayla Erfidan, Mehmet Kapyapar ve Berrin Kapyapar’dı. Yarışmanın sonucu yaz tatili sonrasında düzenlenecek ödül töreninde açıklanacak.

Dr. Ali Sak: “Okuma Yarışmaları Kültür Kazandırıyor”

Ruhr Veliler Birliği Eşbaşkanı Dr. Ali Sak, 2009’dan bu yana düzenlenen yarışmanın hedefinin çocuklara ve velilere okuma kültürünü kazandırmak olduğunu belirtti. Çok kitap okumanın kelime dağarcığını ve zeka seviyesini artırdığını vurguladı.

Okuma Alışkanlığına Vurgu

Dr. Sak, çocukların evde okuma alışkanlığı kazanması gerektiğini ifade ederek, bu tür etkinliklerin ailelerle birlikte okuma deneyimi kazandırdığını söyledi. Yarışmaya katılan tüm çocukların ödüllendirildiğini belirtti.

Okuma Yeteneğinin Önemi

Dr. Sak, okumak ile düşünme, hayal kurma ve empati yeteneklerinin geliştiğini, bunun da dünyayı daha güzel görmeyi sağladığını vurguladı. Yarışmanın, Türkçe derslerinin ve dilin prestijini artırmak amacını taşıdığını ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.