‘‘Montrö Bildirisi Darbe Çağrısı Bedel Ödemeliler’’

06.04.2021 21:39

104 emekli amiralin imzaladığı ‘‘Montrö Bildirisi’’ sonrasında gözaltına alınan 10 imzacı emekli amiral Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nin nezaretinde bekletiliyor. Emekli…

‘‘Montrö Bildirisi Darbe Çağrısı Bedel Ödemeliler’’

104 emekli amiralin imzaladığı ‘‘Montrö Bildirisi’’ sonrasında gözaltına alınan 10 imzacı emekli amiral Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nin nezaretinde bekletiliyor.

Emekli amirallerin, ifadeye vermeye davet edilen diğer 4 emekli amiralin Çarşamba günü gelmesinin ardından ifadelerinin alınması için savcılığa sevk edilmesi bekleniyor.

Bildiri ve sonrasındaki gözaltıların yarattığı siyasi tartışma da devam ediyor.

Dün Türkiye’nin Montrö Sözleşmesi’nden çıkmak gibi bir niyeti olmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘‘Bir gece yarısı gerçekleştirilen bu eylem kesinlikle art niyetli bir girişimdir. Emekli amirallerin vazifesi siyasi tartışma konusunda darbe imaları içeren bildiriler yayınlamak değildir’’ dedikten sonra bugün de MHP lideri Devlet Bahçeli, ‘‘Montrö kırmızı çizgimizdir’’ dedikten sonra Cumhurbaşkanı’nın bildiri hakkındaki ‘‘darbe’’ değerlendirmesine destek verdi.

Bahçeli: ‘‘Bu çağrı bal gibi darbe çağrısı, cüretlerinin bedelini ödemeliler’’

Partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuşan Bahçeli, ‘‘Bunlar denizci değil denizciliğin yüz karalarıdır. Söz konusu muhtıra emeklilikle canı sıkılan, biraz da adımızdan söz ettirelim diyen bir meczubun işi değildir. Bunları deniz nasıl tutuyorsa hukuk da öyle tutmalı, cüretlerinin bedelini ödemelidirler. Neymiş düşünce ve ifade özgürlüğüne saygı esasmış. Bu çağrı bal gibi darbe çağrısıdır. Bu bildiri demokrasiyi hedef alan torpidodur, bu bildiri hukuk gaspı, milli iradeye doğrultulmuş silahtır. Mavi vatanımızı bu çürüklerle nasıl savunmuşuz!’’ sözleriyle daha evvel rütbelerinin sökülmesini istediği emekli amirallere yüklendi.

‘‘Bu bildiriye ifade özgürlüğü diyenler emperyalizmin piyonları, damgalı darbe çığırtkanlarıdır’’

MHP Genel Başkanı’nın eleştirileri yalnızca emekli amirallerle sınırlı değildi. Bahçeli bir yandan CHP ve İyi Parti’ye de sert sözlerle eleştirirken diğer yandan bildiriyi ifade özgürlüğü olarak değerlendirenleri ‘‘emperyalizmin piyonları’’ olarak niteledi: ‘‘Emekli ve erdemsiz bu amiraller bu bildiride aynen şöyle tehdit savurmuşlardır; ‘Aksi halde T.C. tarihte örnekleri olan bunalımlı ve bekası için en tehlikeli olayları yaşama risk ve tehdidiyle karşılaşabilecektir.’ Buna demokrasi ve ifade özgürlüğü diyenler vesayetçi odaklar, emperyalizmin piyonları, damgalı darbe çığırtkanlarıdır. Darbeler tarihi bir bakıma CHP tarihidir. Darbelerle yüzleşmek CHP’yle hesaplaşmak demektir. ‘Hıyarım var’ diyene tuz atıp koşan İP'in başı (Meral Akşener) 104 emekli amirali zevzeklikle suçlamıştır. Bu ifade utanç vericidir. İP'in başkanı zevzek arıyorsa etrafını kolaçan etmelidir. Bu bildiriye zevzeklik demek, zevzekliktir.’’

Bu arada büyükelçiler bildirisine imza attığı için kesin ihraç talebiyle yüksek disiplin kuruluna sevk edilen eski Lefkoşa Büyükelçisi ve eski MHP milletvekili Ertuğrul Kumcuoğlu partisinden istifa etti.

Kılıçdaroğlu: ‘‘Ne darbesi kardeşim? Kimse yemiyor artık bunları’’

Genellikle MHP liderini doğrudan hedef almayı tercih etmeyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bu kez Erdoğan’ı eleştirirken Bahçeli’nin sözlerine de yanıt verdi.

CHP lideri, ‘‘Bahçeli hiçbir zaman işsizlerin, esnafın dertlerini dile getirmedi. Onun tek derdi var, Saray'ın bekçiliğini yapmak. CHP'ye saldırmak. Ona bu görevi vermişler. Ülkücü kardeşlerime şunu söylemek isterim, hiç meraklanma ben milliyetçiliğin ne olduğunu Bahçeli'ye de dünyaya da göstereceğim. Ben saray beslemelerine asla ve asla itibar etmeyeceğim. Vay efendim, Türkiye'de darbeciler var. Ne darbesi, ne darbesi kardeşim? Montrö Sözleşmesi dolayısıyla emekli büyükelçilerden tık yok. Emekli amiraller açıklama yaptı, vay efendim yeniden darbe. Ne darbesi kardeşim? Ne darbe paranoyası bu? Sen çıkıp baştan ‘Ne Montrö Sözleşmesi, ne Lozan'ı kardeşim, bunlar Türkiye'nin güvencesidir’ desen bir şey olmayacak. Sonra bunlar darbeci. Geçti bunlar, kimse yemiyor artık bunları. Emekli amiral dünyanın neresinde darbe yaptı?’’ dedi.

Sancar: ‘‘Binlerce arkadaşımızın haksız ve hukuksuz bir biçimde tutuklanması darbe değil mi?’’

Bildiri sonrasındaki tartışmalara mesafeli yaklaşan HDP Genel Başkanı Mithat Sancar ise iktidarın bir bildiriden darbe tehdidi yaratmaya çalıştığını söyledi.

TBMM Grup Toplantısı’nda konuşan Sancar, ‘‘ Bütün sorunların çözüm yolu, demokrasidir, demokratik siyasettir. Bunun dışındaki her girişme, her yaklaşıma karşı bizim tutumuz nettir. Ama bir bildiriden darbe tehdidi üretmeye çalışan iktidara da tekrar şunları hatırlatalım: Eş Genel Başkanlarımızdan, belediye eş genel başkanlarımıza kadar binlerce arkadaşımızın haksız ve hukuksuz bir biçimde tutuklanmasının adı nedir? Darbe değil midir, bu bir darbeci icraat değil midir? Halkımızın belediyelerini kayyımlarla gasp etmek halkın iradesine darbe değil midir? İstanbul Sözleşmesi'ni tek taraflı bir tasarrufla feshetmek, kadın kazanımlarına yönelik bir darbe değil midir?’’ dedi.

Babacan: ‘‘İktidar partisinin ilk yıllarında, generallere mektup yazıp ‘İktidarı uyarın’ diyen Bahçeli’ydi’’

Bildiriye tepki gösteren muhalefet partilerinden biri olan DEVA Partisi’nin genel başkanı Ali Babacan ise MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 2004 yılında Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ve generallere ‘‘tarihi görev çağrısı’’ başlığıyla ‘‘siyasi görev çağrısı’’ mektubu göndermiş olduğunu hatırlattı.

Şırnak İl Kongresi’nde konuşan Babacan, “Ne yapıyor büyüklü küçüklü ortaklar? Hemen acı darbe hafızamızı suistimal etmeye, ülkemizi kutuplaştırmaya çalışıyorlar. Şu andaki iktidar partisinin ilk yıllarında, generallere mektup yazıp ‘İktidarı uyarın’ diyen krizlerin ortağı Bahçeli’ydi. Vesayet odaklarından besleniyor. Tabii o günlerde 2002 krizinden sonra baraj altı kalmış Meclis’e bile girememiş, generallere mektup yazıyor… Hepsi kayıtlarda. Zaten kendisinin en tutarlı olduğu konu tutarsızlık. Bir de krizlerin ortağı olması. Bu iki konuda çok tutarlı” ifadelerini kullandı.

VOA tarafından geçilen ‘‘Montrö Bildirisi Darbe Çağrısı Bedel Ödemeliler’’ haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. ‘‘Montrö Bildirisi Darbe Çağrısı Bedel Ödemeliler’’ haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan ‘‘Montrö Bildirisi Darbe Çağrısı Bedel Ödemeliler’’ haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Mert dedi ki;

2021-04-07 07:59:06

Montrö’yü kafaya takmayın, Montrö ile ne kazandık ki, ne kaybettik dedi 2019 da. İşte biz bunu Kanal İstanbul ile onlara anlatacağız diyen Erdoğan. Eğer 83 milyonun aklı beyni olup düşünebiliyorsa, bir toplumun çoğunluğu AKP oy verdiyse, kimlere oy verdiklerini artık düşünmenin vakti zamanı gelmiştir. Erdoğan’a şöyle cevap verilmelidir, hemde yazılı imzalı olarak kendisine gönderilmelidir. Bu ülke 19 yıldır Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP hükümetiyle ne kazandık ne kaybettik diye kendimizi sorguluyoruz. Halk olarak bunları düşündük taşındık artık bu ülkenin başından gitmelisin diye karar verdik diyebilmelidir. 47. Dediler ki: "Senin ve seninle birlikte olanlar yüzünden uğursuzluğa uğradık." Dedi ki: "Sizin uğursuzluğunuz (başınıza gelenler) Allah Katında (yazılı)dır. Hayır, siz denenmekte olan bir kavimsiniz." 48. Şehirde dokuzlu bir çete vardı, yeryüzünde bozgun çıkarıyorlar ve dirlik-düzenlik bırakmıyorlardı. 49. Kendi aralarında Allah adına and içerek, dediler ki: "Gece mutlaka ona ve ailesine bir baskın düzenleyelim, sonra velisine: Ailesinin yok oluşuna biz şahid olmadık ve gerçekten bizler doğruyu söyleyenleriz, diyelim." 50. Onlar hileli bir düzen kurdu. Biz de (onların hilesine karşı) onların farkında olmadığı bir düzen kurduk. 51. Artık sen, onların kurdukları hileli-düzenin uğradığı sona bir bak; Biz, onları ve kavimlerini topluca yerle bir ettik. 52. İşte, zulmetmeleri dolayısıyla enkaza dönüşmüş ıpıssız evleri. Şüphesiz bilen bir kavim için bunda bir ayet vardır. 53. İman edenleri ve sakınanları da kurtardık. (Neml 47-53)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Biden Altyapı Planı İçin İyimser

Biden Altyapı Planı İçin İyimser

Biden Altyapı Planı İçin İyimser
“Aşı Eşitsizliği Küresel Ekonomiyi Tehdit Ediyor”

“Aşı Eşitsizliği Küresel Ekonomiyi Teh..

“Aşı Eşitsizliği Küresel Ekonomiyi Tehdit Ediyor”
Ermenistan'dan Azerbaycan'a Suçlama

Ermenistan'dan Azerbaycan'a Suçlama

Ermenistan'dan Azerbaycan'a Suçlama
Çifte vatandaşlık hakkı için KRV uzmanlar komisyonu olumlu görüş bildirdi

Çifte vatandaşlık hakkı için KRV uzman..

Çifte vatandaşlık hakkı için KRV uzmanlar komisyonu olumlu görüş bildirdi
Fransa, ülkede Filistin’e destek gösterilerine izin vermiyor

Fransa, ülkede Filistin’e destek göste..

Fransa, ülkede Filistin’e destek gösterilerine izin vermiyor
Biden’dan İsrail-Filistin Çatışmasında Taraflara Çağrı

Biden’dan İsrail-Filistin Çatışmasında..

Biden’dan İsrail-Filistin Çatışmasında Taraflara Çağrı