Mardin’deki Süryani köylerinde pizza turizmi

Mardin’deki Süryani köylerinde pizza turizmi

ABONE OL
22:02 - 30/05/2024 22:02
Mardin’deki Süryani köylerinde pizza turizmi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Mardin’in Midyat ilçesi, İtalya’dan sonra pizza ile en çok anılan yerler arasına girmeye aday. Yıllarca Avrupa ülkelerinde yaşayan Süryaniler’in bölgeye dönmesiyle ilçede pizza restoranları çoğalmaya başladı; geçen yıla kadar sayısı üç olan restoranların sayısı yediye çıktı.

Bunlardan biri de Midyat ile Nusaybin arasında, Bagok Dağları’nın eteğindeki Üçköy’de (Süryanice eski ismi Arkah) açılan İzla Pizzeria.

Restoranın sahibi, 1979’da göçtüğü Almanya’dan 43 yıl sonra dönen Moris Dal. Almanya’da 24 yıl boyunca kendi restoranını işleten Dal, kuzeni Gabriel ile birlikte köyüne dönmeye ve doğduğu topraklarda bir pizzacı açmaya karar verdi. İki yıl önce açılan restoran gözden uzak bir yerde olsa da ilgi odağı olmayı başardı.

Dağ başındaki restoranın özellikle tatil günlerinde müşterisi eksik olmuyor.

Restoran özellikle tatil günlerinde dolup taşıyor. Müşteriler pizza yemek için bazen uzun süre beklemek zorunda kalıyor.

Dağ başında pizza turizmi

Yörede açılan pizza restoranları, Midyat’ın turizm zenginliklerine taze bir nefes getirdi. Gerek yöre insanı gerekse tatil için bölgeye gelenler pizza restoranlarına uğramadan gitmiyor.

Restoranda hem klasik hem de yöresel ürünlerle yapılmış pizza yemek mümkün.

Almanya’da yaşayan Ablak ailesi de yakınlarını ziyaret etmek için Batman’a geldiğinde, kilometrelerce yol katederek, daha önce adını duydukları pizza restoranına uğradı. VOA Türkçe’ye konuşan Ablak ailesi üyeleri pizzanın yanısıra doğaya da hayran kaldıklarını söyledi.

Restoran 15 kişi istihdam ediliyor.

Kendisi de Süryani olan Hanna Bartuma da İsviçre’de yaşıyor. Tatil için Midyat’a gelen Bartuma, VOA Türkçe’ye özellikle doğayı görmeye geldiğini ifade etti. Pizza yemek için bölgeye gelenlerin memnun ayrılmasının ilgiyi arttırdığını anlatan Bartuma, “Bu bizi sevindiriyor, çok mutlu oluyorum. Bu, Süryaniler’i de daha fazla çekiyor” dedi.

“Döndüğüme pişman değilim”

VOA Türkçe’nin sorularını yanıtlayan restoran işletmecisi Moris Dal, memleketine döndüğüne pişman olmadığını söyledi. Türkiye’den göç ettikten yıllar sonra dönme kararı aldığını söyleyen Dal, “Geldiğime değdi” diye konuştu. Dal, 15 kişiye istihdam sağladığını belirtti.

Restoranın özel pizzası, pekmez ve cevizden yapılan Arkah adını taşıyan pizza.

Müşterilerinin farklı nedenlerle kendisini tercih ettiklerini vurgulayan Dal, “Türkiye’nin her tarafından bize müşteri geliyor. Daha çok batıdan ama Diyarbakır, Batman, Nusaybin, Şırnak, Silopi, Mardin, Midyat zaten bizim yöre halkı, hepsi geliyor. Gelenler pizza yemeye, manzarayı görmeye ve bazen de Süryaniler’i tanımaya geliyor. ‘Süryaniler kimdir? Niye gittiler, nasıl geri dönüş yaptılar?’ İnşallah restoran sayısı artar, daha güzel olur. Belki gelecekte bu caddenin ismi ‘Pizzacılar Caddesi” olur diye konuştu.

Restoranın mutfağından çıkmayan Dal, klasik çeşitlerin yanı sıra yöresel ürünleri kullanarak değişik pizzalar da yapıyor.

VOA tarafından geçilen Mardin’deki Süryani köylerinde pizza turizmi haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Mardin’deki Süryani köylerinde pizza turizmi haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Mardin’deki Süryani köylerinde pizza turizmi haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.