Karavanlar Tam Kapanmada Yeni Soluklanma Alanı Oldu

06.05.2021 20:23

Corona virüsü ile mücadele kapsamında 17 günlük tam kapanmayı karavanlarında geçirmeyi tercih edenler, İstanbul Maltepe’deki karavan parkta buluştu. Maltepe Orhangazi Şehir Parkı’nın…

Karavanlar Tam Kapanmada Yeni Soluklanma Alanı Oldu

Corona virüsü ile mücadele kapsamında 17 günlük tam kapanmayı karavanlarında geçirmeyi tercih edenler, İstanbul Maltepe’deki karavan parkta buluştu.

Maltepe Orhangazi Şehir Parkı’nın içindeki karavan parkta günlerini geçiren karavancılar, yasaklarda evlerinde kapalı alanda olmaktansa doğada olmayı tercih ettiklerini belirtiyor. İnsanlardan izole bir ortamda bulunduklarını da ifade eden karavancılar, aileleriyle birlikte açık havada olmanın mutluluk verici olduğunu söylüyor.

“Pandemiyi insanlardan izole olarak geçiriyoruz”

VOA Türkçe’ye konuşan sınıf öğretmeni Şule Eda Öztürk, pandemi sonrası karavan parkına gelenler arasında. Öztürk, “Açıkçası pandemiyi burada insanlardan izole olarak geçiriyoruz. Derslerimi de online olarak karavanımdan veriyorum. Burada kendimize kasaba gibi bir yer oluşturduk. Açıkçası böyle bir karar aldığımız için çok mutluyum. Tabii ki insana pozitif etkisi de büyük. Çünkü evlerimizde bunaldığımızda ya da sıkıldığımızda en fazla balkona çıkabiliyoruz. Burada ise sahil havası alabiliyoruz. Bu bizim için büyük bir avantaj” dedi.

“Online derslerimi daha iyi anlıyorum”

İlkokul 4. sınıfa giden Mila Tuzcuoğlu, karavan parkta olmaktan çok mutlu olduğunu, bu sayede online derslerine daha iyi konsantre olduğunu ifade etti: “Burada hem arkadaşlarım var hem de temiz hava var. Evde bu kadar temiz hava olmuyor. Burada dışarı çıkabiliyoruz, daha aktifiz, enerjimizi daha iyi atabiliyoruz. Ayrıca evdeyken online eğitimde dersleri anlamak çok zor oluyor. Bunun üstüne stres de binince işler daha da zorlaşıyor. Biz burada olduğumuz için derslerimizi daha iyi anlayabiliyoruz. Bu bizim için büyük bir avantaj” diye konuştu.

“Türkiye’de bir karavan kültürü oluşuyor”

Bir restoranda mutfak şefi olan Aydın Mete, pandemi nedeniyle çalıştığı restoranın kapalı olmasından dolayı vaktini karavanında geçirdiğini söyledi. Mete, “Yaklaşık 1,5 senedir bu karavanı kullanıyoruz. Bizim için aslında bir sosyalleşme aracı oldu. Onun dışında malum İstanbul gibi büyük kentlerde evde yaşam çok zor oluyor. Burada ise hem açık alan hem de temiz hava var. Komşularımızla zamanla dostluklarımız oluştu. Aynı zamanda karavan kültürünü de öğrenmiş olduk. Türkiye’de birçok insan önceden bu karavan kültürünü bilmiyordu ama şu anda ciddi anlamda Türkiye’de bir karavan kültürü oluşuyor” şeklinde konuştu.

“Burası bizim için can simidi”

Emekli Tuncer Çakar, “Burası bizim için bir can simidi, hava alıyoruz, kapalı alanda kalmıyoruz. Bizi burada rahatsız eden kimse yok. Evdeki o kapalı kalma stresi insanı çok zorluyor. O bakımdan biz burada gayet iyiyiz ve mutluyuz” dedi.

VOA tarafından geçilen Karavanlar Tam Kapanmada Yeni Soluklanma Alanı Oldu haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Karavanlar Tam Kapanmada Yeni Soluklanma Alanı Oldu haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Karavanlar Tam Kapanmada Yeni Soluklanma Alanı Oldu haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Almanya Anti-semitist ve Irkçılara Vatandaşlık Kapısını Kapatıyor

Almanya Antisemitist ve Irkçılara Vata..

Almanya Anti-semitist ve Irkçılara Vatandaşlık Kapısını Kapatıyor
Nijerya'da Yine Okul Saldırısı En Az 80 Öğrenci Kaçırıldı

Nijeryada Yine Okul Saldırısı En Az 80..

Nijerya'da Yine Okul Saldırısı En Az 80 Öğrenci Kaçırıldı
ABD'de Çoğunluk Pandemi Öncesi Yaşama Geri Döndü

ABDde Çoğunluk Pandemi Öncesi Yaşama G..

ABD'de Çoğunluk Pandemi Öncesi Yaşama Geri Döndü
Biden'ın Avrupa Ziyareti Sonrası Yeni Dengeler

Bidenın Avrupa Ziyareti Sonrası Yeni D..

Biden'ın Avrupa Ziyareti Sonrası Yeni Dengeler
ABD Yaptırımlarının Hedefi Yargıç İran'da Seçimi Kazanabilir 

ABD Yaptırımlarının Hedefi Yargıç İran..

ABD Yaptırımlarının Hedefi Yargıç İran'da Seçimi Kazanabilir 
İran Yeni Cumhurbaşkanı'nı Seçti

İran Yeni Cumhurbaşkanını Seçti

İran Yeni Cumhurbaşkanı'nı Seçti