Kalın ve Sullivan Bölgesel Konuları Görüştü

11.01.2022 10:35

  ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın telefon görüşmesi yaptı. Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Emily Horne yayınladığı…

Kalın ve Sullivan Bölgesel Konuları Görüştü

 

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın telefon görüşmesi yaptı.

Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Emily Horne yayınladığı yazılı açıklamada ikilinin Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırgan tavrının önlenmesi ve gerilimin azaltılması için ortaklar ve müttefiklerle işbirliği halinde süren çabaları ele aldığını bildirdi.

Açıklamada Kalın ve Sullivan’ın aralarında Kazakistan’ın da olduğu bir dizi bölgesel konuda görüş alışverişi yaptığı belirtildi. Açıklamaya göre iki yetkili Bosna Hersek’te istikrar ve birliği sürdürmenin önemi ve Kafkaslar’da gerilimin azaltılması ve normalleşme yolunda çalışılması konusunda hemfikir oldu.

Açıklamada Sullivan’ın Etiyopya’daki çatışmanın sonlandırılması çabalarının desteklenmesinin kritik önemde olduğuna da dikkat çektiği belirtildi.

Washington ve Kiev, Rusya’nın Ukrayna sınırında yaklaşık 100 bin asker konuşlandırmasının işgal hazırlığına işaret etmesinden endişe ediyor. Rusya 8 yıl önce Kırım yarımadasını Ukrayna’dan ilhak etmişti.

Rusya ise Ukrayna’nın NATO’ya üye olmasına ve NATO’nun doğu ve orta Avrupa ülkelerindeki askeri yapılanmasına karşı çıkıyor. Son olarak gerilime neden olan bu konuları görüşmek üzere ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman ve Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov’un başkanlık ettiği heyetler İsviçre’nin Cenevre kentinde Pazartesi günü biraraya geldi. Görüşmelerde iki taraf da geri adım atmadı.

Kazakistan’da ise akaryakıta tavan fiyat uygulamasının kaldırılması ve LPG’ye yapılan zam nedeniyle 2 Ocak'ta patlak veren gösteriler, kısa sürede ülke çapına yayılarak otoriter hükümete yönelik memnuniyetsizliğin bir yansıması haline gelmişti.

Protestolar artarken kabine istifa etmiş ve Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kazakistan'ın eski lideri Nursultan Nazarbayev'i Ulusal Güvenlik Konseyi'nin başına atamıştı.

Tokayev, 7 Ocak’ta, “teröristler” olarak nitelediği, şiddet eylemlerine karışan kişilere karşı polis ve askere "vur emri" vermişti.

VOA tarafından geçilen Kalın ve Sullivan Bölgesel Konuları Görüştü haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Kalın ve Sullivan Bölgesel Konuları Görüştü haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Kalın ve Sullivan Bölgesel Konuları Görüştü haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

“Suriye'nin Kuzeyine Operasyon İstikrarı Baltalar” 

“Suriye'nin Kuzeyine Operasyon İstikra..

“Suriye'nin Kuzeyine Operasyon İstikrarı Baltalar” 
Blinken Ermenistan Başbakanı ile Telefonda Görüştü

Blinken Ermenistan Başbakanı ile Telef..

Blinken Ermenistan Başbakanı ile Telefonda Görüştü
Amerikalılar İçin Ekonomi Rusya'dan Daha Öncelikli 

Amerikalılar İçin Ekonomi Rusyadan Dah..

Amerikalılar İçin Ekonomi Rusya'dan Daha Öncelikli 
Kılıçdaroğlu TURKEN Vakfı’na Para Akışını Sordu

Kılıçdaroğlu TURKEN Vakfına Para Akışı..

Kılıçdaroğlu TURKEN Vakfı’na Para Akışını Sordu
Çin ve Rusya Dörtlü Zirveye Gölge Düşürdü

Çin ve Rusya Dörtlü Zirveye Gölge Düşü..

Çin ve Rusya Dörtlü Zirveye Gölge Düşürdü
‘Türkiye’nin Operasyonları PKK’yı İran’a Yakınlaştırabilir’

‘Türkiye’nin Operasyonları PKK’yı İran..

‘Türkiye’nin Operasyonları PKK’yı İran’a Yakınlaştırabilir’