LVM Fikret Odağ

Kabe’de randevulu ziyaret

16.10.2020 20:53

Suudi Arabistan’da kutsal topraklarda randevu sistemiyle Kabe’nin ziyaret edildiği belirtildi. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Üyesi Diyaeddin Şahin,  TÜRSAB TV’de Mesut Kanat moderatörlüğünde “Hac ve Umre’de Gündem” programında soruları yanıtladı.

Kabe’de randevulu ziyaret

Suudi Arabistan’da kutsal topraklarda randevu sistemiyle Kabe’nin ziyaret edildiği belirtildi.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Üyesi Diyaeddin Şahin,  TÜRSAB TV’de Mesut Kanat moderatörlüğünde “Hac ve Umre’de Gündem” programında soruları yanıtladı.

Suudi Arabistan’ın, yurt dışından umre ve ibadet için gelenlerin kabul edilip edilmeyeceğiyle ilgili son gelişmeleri anlatan Şahin,  şunları kaydetti.

‘’Suudi Arabistan yönetimi 6 aydır koronavirüs nedeniyle kapalı olan topraklarını 1 Kasım itibarıyla yurt dışından gelenlere ibadete açacak. 4 Ekim’de başlayan umre ziyaretiyle şu ana kadar günde yaklaşık 6 bin, toplamda ise 60 bin kişi umre yaptı. Umre belirli kurallar çerçevesinde yapılıyor.  Her gün Suudi Arabistan’da ikamet eden 18 – 60 yaş arasındaki 6 bin kişiye izin veriliyor. Kabe’ye istediğiniz zaman gidemiyorsunuz. Randevu sistemiyle Kabe’de ibadet yapılabiliyor. Orada yaşayanlara bile 2-3 hafta sonraya randevu veriliyor. Pandemi şartları düşünüldüğünde dünyadan gidecek yüz binlerce insanın aynı anda umre yapması imkanız görünüyor. Bu nedenle 1 Kasım itibarıyla umrenin açılması mümkün değil.’’

Umre Turları uyarısı

Sosyal medyada 3 haftalık umre turları pazarlamalarının başladığına dikkat çeken Şahin, bunun mümkün olmadığı belirterek, hem vatandaşların hem de seyahat acentelerinin dikkatli olmasını istedi. Şahin şöyle konuştu.

‘’Vatandaşlarımız Kabe’yi, seyahat acentelerimiz de iş yapmayı özledi. Bu iki zafiyet bazı insanlara fırsat kapıları açabilir, ehil olmayan insanlar devreye girebilir. Sosyal medyada bu ilanları verenlerin hiçbiri acente değil. Yetkililerden tam olarak umrenin ne zaman, hangi şartlarda yapılacağına dair açıklama gelmeden aksiyon alınması doğru değil. Umre açılmazsa kotalar beklediğimiz gibi olmazsa kaydını ve paralarını aldığımız yolcuları götürmek imkansız olacak ve mesleğimiz daha çok yıpranacaktır.’’

Seyahat acentelerinin İmajının zedelenmesine asla izin verilmemesi gerektiğini anlatan Diyaeddin Şahin, ‘’Devletimizin ilgili kurumları konuyla ilgili aldıkları kararları açıklamadan kimsenin karar alması doğru olmaz. TÜRSAB, bütün karar aşamalarında var. Başta Bakanlığımız daha sonra Bakanlıklar arası Hac ve Umre Kurulu (bir sakınca yok gidebilirsiniz umreye) der ise hemen götürebilirler. Ancak, uzun bir süre daha umrenin olacağını düşünmüyorum. Benim öngörüm umrenin en iyi ihtimalle şubat ayında başlayacağı yönünde. Ramazan ayında umrenin olacağına ise kesin gözüyle bakıyorum’’ dedi.

2021’de Hac olacak

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Bakanlıkla koordineli olarak çalıştıklarını belirten Diyaeddin Şahin, 2021 yılında haccın kesin olacağını belirtti. Şahin, şöyle konuştu.

‘’Otel kapasitelerinin düşürülmesi ve alınan pandemi önlemleri nedeniyle önümüzdeki yıl umre ve hac fiyatlarında ciddi artış bekliyoruz. Seyahat acenteleri fiyatlama yapmadan şartların açıklanmasını beklemeli. Kaç günlük vize verilecek, kaç güne müsaade edilecek, uçakların kapasitesi nasıl olacak, transfer ve servisler nasıl yapılacak, otellerdeki konaklama faaliyetleri nasıl olacak, bu konulardaki kararları beklemeden acele ile fiyat açıklamasınlar. Bu sene maliyetlerde çok ciddi artış bekliyoruz.’’

Türkiye’de en çok talep edilen organizasyonların ekonomik paketler olduğuna dikkat çeken Şahin şöyle devam etti.

‘’Artık 4 kişilik odada kalma diye bir şey yok. Otel kapasitesi yarı yarıya inecek, dolayısıyla yatak başı otel maliyeti artacaktır, yemekhanede tabldot sistemi odada yemeğe döneceği için yemek maliyeti de artacaktır. Bir yıldır boş olan oteller de fiyat artıracaktır. Dolayısıyla kaç günlük vize verilecek, uçaklar ve transferler nasıl olacak, Hangi otelde nasıl kalınacak bu konular netleşmeden fiyat açıklamak yanlış olur.”

Hac ve umre organizasyonu yapan seyahat acentelerinin pandemi sürecindeki sorunlarını çözmek için çalıştıklarını ifade eden Şahin, sözlerini şöyle tamamladı.

‘’Devletle koordineli çalıştık. Acentelerin cebinde 20 milyon doların kalmasını sağladık. Bu büyük bir olaydır. Acenteler teminat mektubu almıştı. Hac gerçekleşmeyince teminat mektubundan dolayı ciddi bir giderle karşı karşıyaydılar. Biz katılım bankalarıyla görüşerek, daha önce aldıkları komisyonları da önümüzdeki senelerdeki teminat mektuplarının komisyonuna mahsup edilmesini sağladık. Hava yolu şirketlerinin umre acentalarına yönelik pozitif ayrımcılık yapmasını sağladık. THY yönetimiyle görüşerek, Suudi Arabistan uçuşları başlamadan o paraların alınmasına vesile olduk. Suudi Arabistan’da vizesini aldığımız, yasak başladığı için uçuşunu gerçekleştiremediğimiz yolcular vardı. Girişimlerimiz neticesinde seyahat acenteleri vize paralarını da almıştır.’’

 

#

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler