“İsrail’in dron ve füzelerin tamamına yakınını düşürmesine yardım ettik”

“İsrail’in dron ve füzelerin tamamına yakınını düşürmesine yardım ettik”

ABONE OL
16:06 - 14/04/2024 16:06
“İsrail’in dron ve füzelerin tamamına yakınını düşürmesine yardım ettik”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Başkan Joe Biden, İran’ın İsrail’e saldırısını kınadı ve bu saldırıya müşterek bir diplomatik yanıtı koordine etmek için bugün G-7 liderlerini toplayacağını açıkladı.

Biden, ülkesinin İsrail’in güvenliğine yönelik sarsılmaz taahhüdünün altını çizmek için İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile görüştüğünü de bildirdi.

İran’ın İsrail’e hava saldırısıyla ilgili yazılı açıklama yayınlayan Biden, “Bugün, İran ve Yemen, Suriye ve İran’da faaliyet gösteren taşeron grupları, İsrail’deki askeri tesislere karşı eşi görülmemiş bir hava saldırısı düzenledi. Bu saldırıları mümkün olan en sert şekilde kınıyorum” ifadesini kullandı.

“İsrail’e dron ve füzeleri düşürmesinde yardım ettik”

İsrail’in savunmasına destek için, verdiği talimat doğrultusunda, ABD ordusunun son bir hafta içinde bölgeye uçak ve balistik füze savunma gemileri gönderdiğini belirten Biden, “Bu konuşlandırmalar ve askeri personelimizin olağanüstü kabiliyetleri sayesinde, İsrail’in, topraklarına doğru gelen dron ve füzelerin tamamına yakınını düşürmesine yardım ettik” dedi.

İsrail Başbakanı Netanyahu ile telefon görüşmesi yaptığını bildiren Biden, bu görüşmenin içeriğiyle ilgili şunları kaydetti:

“Amerika’nın İsrail’in güvenliğine sarsılmaz desteğinin altını çizmek için az önce Başbakan Netanyahu ile konuştum. Netanyahu’ya, İsrail’in daha önce eşi görülmemiş saldırılara karşı kendini savunması ve hatta bu saldırıları bertaraf etmesinde olağanüstü bir kapasite ortaya koyduğunu; bunun, düşmanlarına, İsrail’in güvenliğini bilfiil tehdit edemeyecekleri yönünde net bir mesaj gönderdiğini söyledim.”

“Yarın G-7’deki lider dostlarımı İran’ın küstah saldırısına karşı müşterek bir diplomatik yanıt vermek için toplayacağım” diyen Biden, ekibinin bölge genelinde muhataplarıyla temas halinde olacağını, İsrailli liderlerle de yakın irtibat içerisinde olacaklarını kaydetti.

Başkan Joe Biden, bugün Amerika’nın güçleri ya da tesislerinin saldırılarda hedef olmasalar da tüm tehditlere karşı tetikte olmayı sürdüreceklerini belirtti. Biden, “İnsanlarımızı korumak için gereken tüm adımları atmakta tereddüt etmeyeceğiz” ifadesini kullandı.

İran, 1 Nisan’da Şam’daki büyükelçiliğine yönelik saldırıdan İsrail’i sorumlu tutmuş; İsrail saldırıyı ne yalanlamış ne de doğrulamıştı. Saldırıda İran Devrim Muhafızları’nın İran sınırı dışındaki askeri operasyonlarından sorumlu olan Kudüs Gücü’nden bir komutan ve altı subay ölmüştü. Tahran bu saldırının ardından İsrail’e karşılık vereceğini belirtmişti.

VOA tarafından geçilen “İsrail’in dron ve füzelerin tamamına yakınını düşürmesine yardım ettik” haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. “İsrail’in dron ve füzelerin tamamına yakınını düşürmesine yardım ettik” haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan “İsrail’in dron ve füzelerin tamamına yakınını düşürmesine yardım ettik” haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.