İsrail Savaş Kabinesi üyesi Gantz hükümetten ayrıldığını duyurdu

İsrail Savaş Kabinesi üyesi Gantz hükümetten ayrıldığını duyurdu

ABONE OL
21:55 - 09/06/2024 21:55
İsrail Savaş Kabinesi üyesi Gantz hükümetten ayrıldığını duyurdu
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

 

İsrail Savaş Kabinesi’nin merkezci üyesi Benny Gantz, Pazar günü İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun acil durum hükümetinden istifa ettiğini duyurdu.

Gantz’ın istifası, Gazze’de aylarca süren savaşın ortasında güç durumdaki Netanyahu’nun aşırı sağ koalisyonundaki tek merkezci gücünün geri çekilmesi anlamına geliyor.

Netanyahu, Gantz’a “cepheyi terk etmemesi” çağrısında bulunan kısa bir açıklama yaptı.

Öte yandan Gantz’ın istifası, 120 sandalyeli Knesset’te iktidardaki sağcı koalisyonun elinde tuttuğu 64 sandalyelik parlamento çoğunluğunu tehlikeye atmayacak.

Televizyonda yayınlanan bir basın toplantısında Gantz, “Netanyahu bizim gerçek zafere doğru ilerlememizi engelliyor. Bu nedenle bugün acil durum hükümetinden üzüntüyle ama tam bir güvenle ayrılıyoruz” dedi.

Gantz, İsrail’in Hamas’a karşı yıkıcı bir askeri saldırı düzenlediği Gazze’de net bir savaş sonrası stratejisi bulması için Netanyahu’ya 8 Haziran’a kadar süre tanımıştı. Bu sürede, Gantz’ın istifası bekleniyordu.

Gantz’ın ayrılması, Netanyahu’nun, Gazze savaşının başlamasından sekiz ay sonra diplomatik ve iç baskının arttığı bir dönemde İsrail’de ve yurtdışında hükümete verilen desteğin genişletilmesine yardımcı olan merkezci bloğun desteğini kaybedeceği anlamına geliyor.

Gantz’ın başlangıçta istifasını Cumartesi günü açıklaması bekleniyordu. Ancak İsrail güçlerinin Cumartesi günü dört rehineyi kurtarması sonrası Gantz, açıklamayı erteledi.

VOA tarafından geçilen İsrail Savaş Kabinesi üyesi Gantz hükümetten ayrıldığını duyurdu haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. İsrail Savaş Kabinesi üyesi Gantz hükümetten ayrıldığını duyurdu haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan İsrail Savaş Kabinesi üyesi Gantz hükümetten ayrıldığını duyurdu haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.