İsrail bağlantılı kaptanı Türk gemi Aden Körfezi’nde kaçırıldı

İsrail bağlantılı kaptanı Türk gemi Aden Körfezi’nde kaçırıldı

ABONE OL
21:36 - 27/11/2023 21:36
İsrail bağlantılı kaptanı Türk gemi Aden Körfezi’nde kaçırıldı
2

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Yemen’de iki Türk mürettebatın bulunduğu İsrail’e ait bir kimyasal madde yüklü bir geminin Pazar günü kaçırıldığı açıklandı.

Özel istihbarat şirketi Ambrey’den yapılan açıklamada Aden Körfezi’ndeki Zodiac Denizcilik şirketi tarafından işletilen Central Park adlı gemi silahlı gruplar tarafından ele geçirildi. İsmi açıklanmayan Amerikalı bir savunma yetkilisi, Associated Press haber ajansına saldırıyı doğruladı. Zodiac şirketi, “önceliklerinin gemideki 22 mürettebatın güvenliği olduğu” açıklandı. Geminin kaptanının Türk olduğu ve aralarında Rusya, Vietnam, Bulgaristan, Hindistan, Gürcistan ve Filipinlerden oluşan birçok ülkenin vatandaşı 22 kişilik mürettebat bulunduğu kaydedildi.

Gemide Türk denizcilerimiz Kaptan Aydın Hasırcı ve 4. Kaptan Okan Yüksel görev yapmakta olup ilgili tüm taraflarla sürekli iletişim sağlanmaktadır.

Konu, Bakanlığımız ve Dışişleri Bakanlığınca takip edilmektedir.

— DENİZCİLİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (@denizcilikgm) November 26, 2023

Türkiye Denizcilik Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, aralarında kaptan Aydın Hasırcı ve 4. kaptan Okan Yüksel’in de bulunduğu Türk denizcilerin, kaçırılan gemide olduğu belirtildi. Konunun Dışişleri Bakanlığı tarafından takip edildiği açıklandı. Aden Körfezi açıklarında seyreden gemi ile iletişimin sabah saatlerinden itibaren kesildiği de X sosyal medya platformunda paylaşıldı.

Yapılan açıklamada geminin fosforik asit yüklü olduğu belirtildi. Şirket, olayın şüpheli bir korsan eylemi olduğunu belirtti. Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

Aden Körfezi, Yemen hükümetine bağlı güçlerinin yıllardır İran destekli Husi isyancılarla savaşan Suudi liderliğindeki koalisyonun elinde bulunuyor. Somalili korsanların bu bölgede faaliyet gösterip göstermediği bilinmiyor.

Amerikalı savunma yetkilisi, gemiyi sayısı ve kimliği belirsiz silahlı kişilerin ele geçirdiğini açıkladı. Amerika ve koalisyon güçlerinin durumu yakından izlediğini belirtti.

Ambrey güvenlik şirketi Amerikan deniz kuvvetlerinin durumla ilgilendiğini ve diğer gemilere bölgeden uzak durmalarının telkin edildiğini açıkladı.

Hamas – İsrail arasındaki çatışmalar devam ederken İsrail bağlantılı gemilere yönelik saldırılar son dönemde artıyor. Geçen hafta Kızıldeniz’de İsrail bağlantılı bir gemiye Yemen’deki Husiler tarafından el konulmuş son olarak Cumartesi günü Hint Okyanusu’nda yine İsrail bağlantılı bir başka gemiye saldırı düzenlenmişti. İran saldırıyla ilişkisi olduğu iddialarını reddederken AP haber ajansının konuya ilişkin sorularını yanıtlamadı.

VOA tarafından geçilen İsrail bağlantılı kaptanı Türk gemi Aden Körfezi’nde kaçırıldı haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. İsrail bağlantılı kaptanı Türk gemi Aden Körfezi’nde kaçırıldı haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan İsrail bağlantılı kaptanı Türk gemi Aden Körfezi’nde kaçırıldı haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.