Irkçı terör virüsten tehlikeli

27.06.2020 22:52

"Hamburg’un Bahrenfeld semtinde işlettiği manav dükkanında 27 Haziran 2001 tarihinde, Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü tarafından 3 kurşunla katledilen Süleyman Taşköprü’yü…

Irkçı terör virüsten tehlikeli

"Hamburg’un Bahrenfeld semtinde işlettiği manav dükkanında 27 Haziran 2001 tarihinde, Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü tarafından 3 kurşunla katledilen Süleyman Taşköprü’yü (31), ölümünün 19. yılında saygı ve rahmetle anıyorum.

Taşköprü, 2000-2007 yılları arasında sekizi Türk, biri Yunan ve bir Alman polisin katledildiği NSU cinayetlerinin bilinen üçüncü kurbanıydı. İlkokulu bitirdikten sonra Afyon’dan Almanya’ya, ailesinin yanına gelen Taşköprü burada eğitimini tamamladı, işini ve ailesini burada kurdu, bizlerden biri oldu. Fakat ırkçı NSU terör örgütü onu ailesinden ve bizlerden koparıp aldı. Sevdiği bir insanı kaybetmenin acısını tabii ki ailesi gibi hissedemeyiz ama onların acılarını yürekten paylaşıyorum.

Enver Şimşek, Abdurrahim Özudoğru, Süleyman Taşköprü, Habil Kılıç, Mehmet Turgut, İsmail Yaşar, Theodoros Boulgarides, Mehmet Kubaşık, Halit Yozgat ve Michele Kiesewetter'i de katleden NSU terör örgütü, ırkçılığın ölümcül bir tehlike olduğunu, işlediği bu cinayetlerle bir kez daha gözler önüne serdi. “Dünyaya açılan kapı” olarak bilinen, çeşitliliğin, toleransın ve hoşgörünün büyük harflerle yazıldığı kentimiz Hamburg’da ve tüm Almanya’da bir daha böyle acıların yaşanmaması için, yaşanan bu acıların unutulmaması için mücadelemiz sürecektir.

AfD gibi aşırı sağcı partilerin insan düşmanı politikaları, ırkçı zihniyetleri de cesaretlendirmektedir ve ırkçılığın artmasında siyasi söylemlerin büyük rolü vardır. Irkçılığa karşı izleyebileceğimiz en etkin yol, farklılıklarımızla ama birlikte, eşit hak, eşit koşul ve eşit fırsatlarla, birlik ve barış içinde bir yaşamı savunmak, bu olguları günlük yaşamımızın vazgeçilmez parçası haline getirmektir. Farklılıkların tehlike değil, zenginlik olarak görüldüğü toplumlarda ırkçılığın prim yapma şansı yoktur.

Son aylarda hayatımızı altüst eden küresel covid 19 salgınına karşı alınan önlemlerle virüsün yayılmasını önleme konusunda önemli başarılar elde edildi, vaka sayısı ve ölümlerde ciddi düşüşler kaydedildi. Irkçılık, virüsten daha tehlikeli ölümcül bir hastalıktır ve alınacak ciddi önlemlerle bu korkunç virüsün ölümcül etkileri yok edilebilir. Yaşanan acıların hepimize ders olması dileklerimle Taşköprü ailesinin acısını yürekten paylaşıyorum."

Barış Öneş

SPD Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili

Yorumlar