İran’daki cumhurbaşkanlığı seçiminde yarışacak altı aday onaylandı

İran’daki cumhurbaşkanlığı seçiminde yarışacak altı aday onaylandı

ABONE OL
21:57 - 09/06/2024 21:57
İran’daki cumhurbaşkanlığı seçiminde yarışacak altı aday onaylandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

İran’daki devlet televizyonu State TV’nin Pazar günkü haberine göre, seçimleri ve mevzuatı denetleyen Anayasayı Koruyucular Konseyi, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin helikopter kazasında ölmesinin ardından bu ay yapılacak erken seçimlerde cumhurbaşkanlığı için yarışacak altı adayı onayladı.

State TV’nin aktardığına göre, listede İran’ın sert politika yanlısı meclis sözcüsü ve eski Devrim Muhafızları komutanı Muhammed Bakır Kalibaf, nükleer konusunda eski başmüzakereci ve İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in ofisini dört yıl boyunca yöneten Said Celili ve Tahran’ın muhafazakar belediye başkanı Alirıza Zakani yer alıyor.

İran’ın Seçim Ofisi sözcüsü tarafından devlet televizyonunda açıklanan listede, reformcu milletvekili Mesud Pezeşkiyan, katı görüşlü ve eski içişleri bakanı Mustafa Purmuhammedi ve muhafazakar siyasetçi Emir Hüseyin Kadızadehaşimi de yer alıyor.

İran devlet televizyonu, “Nihai aday listesinin açıklanmasıyla birlikte seçim faaliyetleri de resmi olarak başlayacak” dedi.

Seçimin 28 Haziran’da yapılması planlanıyor.

Devlet medyası, Konsey’in sert politika yanlısı eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve önde gelen muhafazakarlardan eski meclis başkanı Ali Laricani’yi seçimden diskalifiye ettiğini söyledi.

VOA tarafından geçilen İran’daki cumhurbaşkanlığı seçiminde yarışacak altı aday onaylandı haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. İran’daki cumhurbaşkanlığı seçiminde yarışacak altı aday onaylandı haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan İran’daki cumhurbaşkanlığı seçiminde yarışacak altı aday onaylandı haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.