LVM Fikret Odağ

İran’da Yüksek Mahkeme Muhalif Gazetecinin İdam Cezasını Onadı

08.12.2020 11:44

İran’da Yüksek Mahkeme, geçen yıl tutuklanan muhalif gazeteci Ruhullah Zam’a verilen idam cezasını onadı. Uzun yıllar Fransa’da sürgünde yaşayan gazeteci geçen yıl…

İran’da Yüksek Mahkeme Muhalif Gazetecinin İdam Cezasını Onadı

İran’da Yüksek Mahkeme, geçen yıl tutuklanan muhalif gazeteci Ruhullah Zam’a verilen idam cezasını onadı. Uzun yıllar Fransa’da sürgünde yaşayan gazeteci geçen yıl istihbarat operasyonu adı verilen bir operasyonla gözaltına alınmıştı.

Amadnews isimli bir sosyal medya hesabını yöneten gazetecinin 1 milyon takipçisi bulunuyor. Ruhullah Zam, 2017 yılında ülkede düzenlenen hükümet karşıtı gösterilerde şiddet eylemlerini kışkırtmakla suçlanıyordu.

İran Adalet Bakanlığı Sözcüsü Gulamhüseyin İsmaili online olarak düzenlenen basin toplantısından yaptığı açıklamada “Evet Yüksek Mahkeme, Devrim Mahkemesi tarafından verilen kararı onadı” dedi.

Reform yanlısı Şii bir din adamının oğlu olan Zam daha önce İran’dan Fransa’ya kaçmış ve burada sığınma hakkı elde etmişti. 2019 yılının Ekim ayında İran Devrim Muhafızları, nerede olduğunu açıklamadıkları bir operasyonla Zam’ı gözaltına aldıklarını açıklamıştı.

Yargılanan gazeteci Ruhullah Zam hakkında mahkeme hükümeti devirmeye yönelik faaliyet ve şiddeti körüklemek gerekçesiyle idam kararı vermişti.

VOA tarafından geçilen İran’da Yüksek Mahkeme Muhalif Gazetecinin İdam Cezasını Onadı haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. İran’da Yüksek Mahkeme Muhalif Gazetecinin İdam Cezasını Onadı haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan İran’da Yüksek Mahkeme Muhalif Gazetecinin İdam Cezasını Onadı haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

#

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler