İran'da Yasaklı Adaylar Seçime Girebilecek mi?

05.06.2021 13:53

  İran'da seçim denetiminden sorumlu Devrim Muhafızları Konseyi, 18 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde katılmak için başvuru yapan bazı isimlerin adaylıktan men edilmesinin…

İran'da Yasaklı Adaylar Seçime Girebilecek mi?

 

İran'da seçim denetiminden sorumlu Devrim Muhafızları Konseyi, 18 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde katılmak için başvuru yapan bazı isimlerin adaylıktan men edilmesinin yeniden gözden geçirilebileceğini bildirdi. Bu açıklama, İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in bazı adaylara haksızlık yapıldığını söylemesi üzerine yapıldı.

Konsey sözcüsü Abbas Ali Kadhoday, Twitter mesajında, "Dini liderin emirleri nihaidir ve kararlarına uymak zaruridir. Hata yapmaktan muaf olmadığını kabul eden Devrim Muhafızları Konseyi yakında görüşünü bildirecek" ifadelerini kullandı.

İran'ın yönetiminde son söz sahibi olan dini lider Hamaney, geçen ay Devrim Muhafızları Konseyi'nin 18 Haziran'daki cumhurbaşkanlığı seçimine adaylığını koyan bazı ılımlı ve muhafazakar isimleri reddetmesini onaylamıştı. Bu isimler arasında eski meclis sözcüsü Ali Laricani de vardı.

Bazı adaylara getirilen yasaklar, Hamaney'in yakın müttefiklerinden biri olan yargı erki başkanı muhafazakar İbrahim Reisi'nin elini güçlendirdi. Ancak yasakların aynı zamanda ABD yaptırımları nedeniyle zarar gören ekonomiden memnuniyetsizlik duyan seçmenlerin sandık başına gitme oranının artacağı umutlarını da suya düşürebilir. Hamaney, Cuma günkü açıklamasında, diskalifiye edilen bazı adayların haksızlığa uğradığını söyledi.

Hamaney, televizyonda yayınlanan konuşmasında, "Tarama sürecinde bazı adaylara haksızlık yapıldı. Bazı yalanlarla suçlandılar, bunlar ne yazık ki internette de yayıldı. İnsanların onurunu korumak en önemli meselelerden biridir. Sorumlu kurumlara bu onuru yeniden sağlamaları çağrısı yapıyorum" dedi.

Hamaney'e yakın bir yetkili olan Mehdi Fazaeli, Twitter'da yaptığı açıklamada, dini liderin eleştirisinin hedefinde Devrim Muhafızları Konseyi'nin yer almadığını, bunun Konsey'in kararını etkilemeyeceğini söyledi.

Devrim Muhafızları Konseyi'nin reddettiği adaylara yeniden seçime girme hakkı tanıyıp-tanımayacağı ya da bu açıklamanın adayların geçirildiği taramayla ilgili söylentileri bertaraf etme amacı mı taşıdığı netlik kazanmış değil. Sosyal medya paylaşımlarına göre bazı adaylar, yurtdışında yaşayan ve çifte vakandaş olan akrabaları hakkında sert sorulara maruz kaldı. İran, çifte vatandaşlığı kabul etmiyor.

İranlı seçmenler 18 Haziran'da beşi sertlik yanlısı ikisi ılımlı, toplam yedi aday arasında bir tercih yapacak. Bu anda görev başında olan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, yasalar gereği üçüncü kez yarışa katılamıyor.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin, Tahran'ın altı dünya gücüyle 2015 nükleer anlaşmasını canlandırmak için müzakerelerin yürütüldüğü bu ortamda Hamaney'in ülke içindeki otoritesini daha da güçlendireceği düşünülüyor.

Hamaney'in destekçileri, İran'ın ekonomik sorunlarının sorumluluğunu hükümete yüklerken, Washington'a anlaşmanın şartlarının yerine getirilmesi konusunda güvenilemeyeceğini söylüyor.

VOA tarafından geçilen İran'da Yasaklı Adaylar Seçime Girebilecek mi? haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. İran'da Yasaklı Adaylar Seçime Girebilecek mi? haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan İran'da Yasaklı Adaylar Seçime Girebilecek mi? haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Nijerya'da Yine Okul Saldırısı En Az 80 Öğrenci Kaçırıldı

Nijeryada Yine Okul Saldırısı En Az 80..

Nijerya'da Yine Okul Saldırısı En Az 80 Öğrenci Kaçırıldı
ABD'de Çoğunluk Pandemi Öncesi Yaşama Geri Döndü

ABDde Çoğunluk Pandemi Öncesi Yaşama G..

ABD'de Çoğunluk Pandemi Öncesi Yaşama Geri Döndü
Biden'ın Avrupa Ziyareti Sonrası Yeni Dengeler

Bidenın Avrupa Ziyareti Sonrası Yeni D..

Biden'ın Avrupa Ziyareti Sonrası Yeni Dengeler
ABD Yaptırımlarının Hedefi Yargıç İran'da Seçimi Kazanabilir 

ABD Yaptırımlarının Hedefi Yargıç İran..

ABD Yaptırımlarının Hedefi Yargıç İran'da Seçimi Kazanabilir 
İran Yeni Cumhurbaşkanı'nı Seçti

İran Yeni Cumhurbaşkanını Seçti

İran Yeni Cumhurbaşkanı'nı Seçti
Almanya Anti-semitist ve Irkçılara Vatandaşlık Kapısını Kapatıyor

Almanya Antisemitist ve Irkçılara Vata..

Almanya Anti-semitist ve Irkçılara Vatandaşlık Kapısını Kapatıyor