"İran-Suudi Arabistan Görüşmelerinde Yeni Gelişme Yok"

17.05.2022 21:25

  İran ve Suudi Arabistan’ın dışişleri bakanlarının Irak’ta yeniden biraraya geleceği yönündeki haberlere İran Dışişleri Bakanlığı'ndan yanıt geldi. Bakanlık sözcüsü Said Katipzade,…

"İran-Suudi Arabistan Görüşmelerinde Yeni Gelişme Yok"

 

İran ve Suudi Arabistan’ın dışişleri bakanlarının Irak’ta yeniden biraraya geleceği yönündeki haberlere İran Dışişleri Bakanlığı'ndan yanıt geldi. Bakanlık sözcüsü Said Katipzade, İran ile Suudi Arabistan arasında yürütülen müzakerelerde Nisan ayından bu yana "yeni bir gelişme olmadığını" belirtti.

İran’ın yarı resmi haber ajansı Fars’ta yayınlanan bir habere göre, İranlı milletvekili Cevad Kerim Kuddusi, iki bakanın Irak’ta yakın bir zamanda görüşeceğini söylemişti. Ancak daha sonra İran devlet haber kanalı IRNA'nın bir haberinde, konuyla ilgili olarak İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Katipzede'nin açıklamalarına yer verildi.

Katipzade, milletvekili Kuddusi'nin gündeme getirdiği görüşme planıyla ilgili soruya, "İran ve Suudi Arabistan arasında Irak'ta düzenlenen son müzakere turundan bu yana yeni bir gelişme olmadı" şeklinde konuştu.

İranlı milletvekili Kuddusi, Fars haber ajansına yaptığı açıklamada, “İranlı bakan Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Suudi Arabaistanlı Faysal bin Ferhan, büyükelçiliklerin yeniden açılması ve Yemen’deki kriz gibi bölgesel konuları görüşmek üzere yakın bir zamanda Irak’ta biraraya gelecek” ifadelerini kullanmıştı.

Bakanlık Sözcüsü Katipzade ise, "Görüşmelerin nasıl ve ne düzeyde devam edeceğiyle ilgili gündemde bir dizi soru var" dedi.

İki ülke arasında geçen yıl başlatılan doğrudan ikili müzakerelerin beşinci turu geçen ay Bağdat’ta düzenlenmişti. İranlı yetkililer müzakerelerin “olumlu” ilerlediği yorumunu yapıyor.

Nüfusunun büyük bir çoğunluğu Sünni olan Suudi Arabistan ile Şii Müslümanlar’ın çoğunlukta olduğu İran, Ortadoğu’da temsili savaşlar nedeniyle uzlaşmazlık içinde. İki ülke, gerginliklerin azaltılmasını sağlama amacıyla doğrudan ikili müzakereleri geçen yıl başlatma kararı aldı.

Suudi Arabistan’da Şii bir dinadamının idamının ardından İran’da patlak veren protestolar sonrasında Riyad-Tahran ilişkilerindeki çıkmaz derinleşti. 2016 yılında düzenlenen protestolarda İranlı protestocular Tahran’daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği binasına saldırmıştı.

VOA tarafından geçilen "İran-Suudi Arabistan Görüşmelerinde Yeni Gelişme Yok" haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. "İran-Suudi Arabistan Görüşmelerinde Yeni Gelişme Yok" haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan "İran-Suudi Arabistan Görüşmelerinde Yeni Gelişme Yok" haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

Altılı Masada NATO’daki Tutuma Eleştiri

Altılı Masada NATOdaki Tutuma Eleştiri

Altılı Masada NATO’daki Tutuma Eleştiri
Danimarka’da Alışveriş Merkezinde Saldırı

Danimarkada Alışveriş Merkezinde Saldırı

Danimarka’da Alışveriş Merkezinde Saldırı
ABD’de Hafta Sonu Binlerce Uçuş İptal Oldu

ABDde Hafta Sonu Binlerce Uçuş İptal O..

ABD’de Hafta Sonu Binlerce Uçuş İptal Oldu
ABD’de Kürtaj Kararının Ekonomik Boyutu

ABDde Kürtaj Kararının Ekonomik Boyutu

ABD’de Kürtaj Kararının Ekonomik Boyutu
Almanya'da evsiz kalınmaz!

Almanya'da evsiz kalınmaz!

Almanya'da evsiz kalınmaz!