16.3 C
Berlin
07:24 - 10/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
EKONOMİ GÜNCEL TURİZM TÜRKİYE

Interfresh Dünya’nın en büyük Yaş Meyve Sebze Fuarı’na rakip olacak

Bu yıl ikincisi düzenlenecek Interfresh Eurasia Yaş Meyve Sebze Depolama ve Lojistik Fuarı, önümüzdeki yıllarda Almanya’da düzenlenen Dünyanın en büyük yaş meyve sebze fuarı Fruit Logistica’ya rakip olacak.
Antexpo A.Ş tarafından bu yıl 16-19 Ekim tarihleri arasında ikincisi düzenlenecek Interfresh Eurasia Yaş Meyve Sebze Depolama, Ambalaj ve Lojistik Fuarı’nın bölge tanıtımı Mersin Divan Oteli’nde gerçekleştirildi.
Toplantıya, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin TSO Başkan Yardımcısı ve Agropark Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Sefa Çakır, Ulusal Turunçgiller Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz, Antexpo Yönetim Kurul Üyesi Uğur Fora ve Antexpo Genel Müdürü Murat Özer, Mersin Tarım ve Orman İl Müdürü Arif Abalı, Meteoroloji Müdürü Hakan Doğan, Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarım Daire Başkanlığı yetkilisi, Akdeniz Ziraat Odası, Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şubesi temsilcileri ile belediyelerin ilgili yetkilileri katıldı.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan toplantıda yaptığı konuşmada, Interfres Euraisa Yaş Meyve Sebze Meyve, Depolama, Ambalaj ve Lojistik Fuarı’nın bu yıl ikincisini düzenlediklerini anımsattı. İlki düzenlenmesine rağmen dünyanın en önemli fuarlarından biri olduğunu söyledi.

Yaş meyve sebze başta olmak üzere Mersin tarım sektörü olarak Interfresh Yaş Meyve Sebze, Depolama, Ambalaj ve Lojistik Fuarı’nı desteklediklerini ifade eden Kızıltan, şunları kaydetti.
”Biz Mersin-Antalya fuarı olarak bakmıyoruz. Interfres Yaş Meyve Sebze Depolama ve Lojistik Fur artık uluslararası bir fuar olma yoluna girdi. Türkiye’nin neresi olursa olsun bizim kentimiz. Firmalarımız en iyi şekilde üretsinler ve katma değer yaratsınlar ve ihracat gerçekleştirsinler. Fuarlara Mersin TSO olarak her zaman desteklerimiz var. Interfresh Eurasia Yaş Meyve Sebze Depolama, Ambalaj ve Lojistik Fuarı Yaş meyve sebze sektöründe kısa zamanda dünyanın en büyük yaş meyve sebze sektörünün fuarı olacağına inanıyoruz. Bu fuarı destekleyerek elimizi de taşın altına koyuyoruz.”

14. ULUSLARARASI TURUNÇ KONGRESİ MERSİN’DE YAPILACAK

Bu yıl Dünya Turunç Konseyi Başkanlığını sürdüren Ulusal Turunç Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz da Interfresh Yaş Meyve Sebze Fuarının uluslararası arenada Türkiye’nin fuarı olmaya başladığını belirtti.
Türkiye’nin turunç üretiminde dünyanın önemli merkezlerinden olduğunu anlatan Kaçmaz, 2020 yılında 8-13 Kasım tarihleri arasında 14. Uluslararası Turunç Konseyi toplantısını Mersin’de gerçekleştireceklerini bildirdi.
Tarım sektörünün dünyada çok stratejik bir sektörü ve ekonomimin lokomotifi olduğunu anımsatan Kemal Kaçmaz, ”Akdeniz İhracatçı Birlikleri ve Ulusal Turunç Konseyi olarak bu fuarı destekliyoruz. Destek verilmesi halinde Fruit Logistica Fuarı’na rakip olacak. Fuarlar, dünyadaki teknolojik gelişmeleri üreticilerin ihracatçıların ayağına getiriyor. Biz bu fuara Antalya fuarı olarak bakmıyoruz. Bu fuar Türkiye’nin fuarıdır” dedi.

MERSİN’E AGROPARK MÜJDESİ

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı ve Agropark Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Sefa Çakır da Mersin’de gerçekleştirilecek olan Türkiye’nin ilk tarım teknoparkı yapımı konusunda da müjde verdi.
Bakanlıktan gerekli onayların alındığını vurgulayan Çakır, Tarım Tekno Parkın inşaatına bir ay içinde başlayacaklarını bildirdi. Mersin’in yüzde 60’nın tarım sektöründen geçindiğini anlatan Çakır, Interfresh Yaş Meyve Sebze fuarını desteklediklerini söyledi.

Agropark Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Sefa Çakır, ”Yaş meyve sebze sektörünün getirisinin iyi olması demek tüm sektörleri olumlu etkiler. Tarım sektörü sürekli artıyor ve çok kıymetli hale geliyor. Biz yılda 3 kez dünyadaki en büyük yaş meyve sebze fuarlarına katılıyoruz. Katılımlarımızla yabancı fuarları destekliyoruz. Ülke olarak firma olarak öncelikle kendi fuarlarımızı desteklememiz. Biz başka ülkelere gidiyoruz. Neden biz yabancı yatırımcıları Türkiye’ye getiremiyoruz. Biz fuarı Mersin olarak değil Türkiye’nin bir projesi olarak görüyoruz” dedi.

AVRUPALI ALICIYI İHRACATÇININ AYAĞINA GETİRİYOR

AntExpo A.Ş Yönetim Kurulu üyesi Uğur Fora, 2003 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren Avrupa Birliği İşletmeler Ağının, AB’nin 28 üye ülkesi, aday ülkeler Türkiye, Makedonya ile diğer ülkeler Arnavutluk, Ermenistan, Bosna Hersek, Şili, Çin, Mısır, Hindistan, İzlanda, İsrail, Japonya, Meksika, Moldova, Fas, Karadağ, Norveç, Rusya, Sırbistan, Güney Kore, İsviçre, Tunus, Ukrayna, ABD, Brezilya ve Kanada olmak üzere toplam 60 ülkede, 600’e yakın ortak kuruluş ve 3 binden fazla uzmanı ile KOBİ’lere hizmet verdiğini anımsattı.
AB İşletmeler Ağı’nda binlerce KOBİ bulunduğunu ifade eden Fora, Interfresh Eurasia Yaş Meyve Sebze Depolama, Ambalaj ve Lojistik Fuarı kapsamı içinde ATSO-WEST ile iş birliği ile Avrupalı alıcıları Türk ihracatçı ve üreticileriyle birebir görüştürme olanağı yarattıklarını belirten Uğur Fora, şunları kaydetti.
”Fuara katılan üretici ve ihracatçı firmalarımızın tüm bilgilerini internet ortamında AB İşletmeler Ağı’na iletiyoruz. Böylece binlerce Avrupalı alıcının, Türk ihracatçı ve üreticiyle görüşmesine olanak sağlıyoruz. Türk ihracatçı ile görüşmek isteyen AB İşletmeler Ağındaki Avrupalı bir firma temsilcisi ile Fuara katılan firmalarımızla ikili görüşmeler yaratıyoruz. Türkiye’de ilk kez bir fuar organizasyonu ile Avrupalı binlerce firma temsilcisini Türk ihracatçı ve üreticisinin yani müşterinin ayağına getiriyoruz.”

FRUİT LOGİSTİCA FUARI’NIN ALTERNATİFİ OLMAK İSTİYORUZ

Interfresh Eurasia Yaş Meyve Sebze Depolama, Ambalaj ve Lojistik Fuarı’nın sadece bir fuar ve ticaret yapılan bir organizasyon olarak görülmemesi gerektiğine dikkat çeken Uğur Fora, ”Geçen yıl fuara 26 ülkeden 1800’den fazla ziyaretçi ve 500’ün üzerinde alım heyeti katıldı. Interfresh Eurasia Yaş Meyve Sebze Depolama, Ambalaj ve Lojistik Fuarı, Türkiye’nin bir ihracat projesidir. Fuarımızı önümüzdeki yıllarda Almanya’da yaş meyve sebze sektörünün en büyük fuarlarından olan Fruit Logistica Fuarı’nın alternatifi olması için çalışıyoruz.

AntExpo A.Ş Genel Müdürü Murat Özer ise Türkiye’nin tarımsal üretimde dünyada yedinci, Avrupa’da birinci, sera üretiminde de dünyada dördüncü Avrupa’da ise yine birinci sırada olduğunu anımsattı.
Antalya Uluslararası Havalimanından bugün dünyanın 255 noktasına direkt uçuş yapıldığına dikkat çeken

Özer, şöyle devam etti.
”Antalya ve Türkiye çevresinde 4 saatlik uçuş mesafesinde 2 milyar insana hitap ediyor. Türkiye hem kendi vatandaşlarını hem de dünyayı doyuruyor. Sadece üretmek yeterli olmuyor ihracatı da artırmalıyız. Yeni pazarlar bulmalıyız. Yaş meyve sebze ihracatında yeni pazar anlamında Hindistan’ı önemsiyoruz. Türkiye’nin ihracat projesi olan Interfresh Eurasia Yaş Meyve Sebze Depolama ve Lojistik Fuarı ile Avrupalı binlerce alıcıyı ve Türk ihracatçısını buluşturmak istiyoruz.”

İlgili haberler

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla