ICC Filistin’de Savaş Suçlarını Soruşturacak 

04.03.2021 09:50

  Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC) Filistin topraklarında savaş suçları işlendiği iddialarıyla ilgili resmi soruşturma başlatacak. ICC, soruşturmayı başlatma yetkisi olduğu kararına Şubat…

ICC Filistin’de Savaş Suçlarını Soruşturacak 

 

Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC) Filistin topraklarında savaş suçları işlendiği iddialarıyla ilgili resmi soruşturma başlatacak. ICC, soruşturmayı başlatma yetkisi olduğu kararına Şubat ayının başında varmıştı.

Savcı Fatu Bensuda konuyla ilgili yayınladığı mesajda, “Soruşturma başlatma kararı ofisteki ekibimiz tarafından yaklaşık beş yıl süren itinalı bir ön inceleme sonucunda alındı” dedi.

Soruşturmanın “ilkeli ve partizanlıktan uzak bir yaklaşımla” yürütüleceği vaadinde bulunan Bensuda ayrıca, “Sonuçta, temel ilgi noktamız, uzun süreli şiddet ve güvensizliğin tüm taraflarda yarattığı derin acı karşısında, savaş suçlarından mağdur olan hem Filistinliler hem de İsrailliler olmalı” ifadesini kullandı.

İsrail ve Amerika ICC’nin soruşturma kararına tepki gösterirken, Savcı Bensuda 2019 yılının Aralık ayında yaptığı bir açıklamada Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde savaş suçları işlendiğini, sorumluların ise hem İsrail Savunma Güçleri hem de Hamas gibi Filistinli gruplar olabileceğini savunmuştu.

Soruşturma kapsamında bir sonraki adım, İsrailli ya da Filistinli yetkililerin gerekli incelemeleri kendilerinin yapıp yapmayacağını görmek olacak.

Diğer taraftan, bu yıl Haziran ayında Savcı Bensuda’nın yerine görevi İngiliz Savcı Karim Khan devralacak.

İsrail ve ABD karara tepkili, Filistin yönetimi memnun

İsrailli yetkililer ICC’nin böylesi bir soruşturma yürütme yetkisi olmadığını savunurken, Filistin yönetimi karardan memnun.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, mahkemenin kararına, “tam bir Yahudi karşıtlığı ve iki yüzlülüğün zirvesi” diyerek tepki gösterdi.

Mahkemeyi “gerçek” savaş suçları işleyen İran’a, Suriye’ye ve diğer ülkelere “göz yummakla” suçlayan Netanyahu, “Herhangi bir yetkisi olmadan, sivilleri kasten hedef alan dünyanın en kötü teröristlerine karşı sivil kayıpları önlemek için her türlü tedbiri alan cesur askerlerimizi savaş suçlusu ilan etti” dedi.

İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Ashkenazi de, kararın “ahlaki ve yasal açıdan kusurlu” olduğunu savundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price da, ABD olarak ICC'nin açıkladığı karara sert biçimde karşı çıktıklarını söyledi. ICC'nin bu konuda yetkisinin olmadığını söyleyen Price, "İsrail'i adil olmayan biçimde hedef almaya yönelik eylemlere karşı çıkma dahil, İsrail ve güvenliğine olan güçlü bağlılığımızı sürdürüyoruz" diye konuştu.

Filistin yönetiminin dışişleri bakanlığından yapılan açıklamadaysa, karardan memnuniyet duyulduğu belirtildi. Açıklamada, ICC’nin kararı için, “Filistin’in adalet ve hesap verme mecburiyeti yolundaki aralıksız çabasına hizmet eden, uzun süredir beklenen bir adım” olarak niteledi.

İsrail, Amerika ve Avrupa Birliği tarafından terör grubu olarak nitelendirilen İslamcı grup Hamas da kararı olumlu karşıladı. Hamas Sözcüsü Hazım Kasım, ICC’nin kararının, “adaleti sağlamaya yönelik bir adım” olduğunu söyledi.

Amerika’daki İsrail yanlısı lobi grupları Başkan Joe Biden’a, ICC’ye karşı eski Başkan Donald Trump döneminde yürürlüğe koyulan yaptırımları koruma çağrısı yaptı. Trump, ICC’ye Amerika’nın Afganistan’daki askeri eylemlerini soruşturma kararının ardından yaptırım uygulamıştı.

VOA tarafından geçilen ICC Filistin’de Savaş Suçlarını Soruşturacak  haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. ICC Filistin’de Savaş Suçlarını Soruşturacak  haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan ICC Filistin’de Savaş Suçlarını Soruşturacak  haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

AVRUPA HABERLER

Diğer Haberler

Virüs Öldüren Robot

Virüs Öldüren Robot

Virüs Öldüren Robot
‘‘Ukrayna İle İşbirliğimiz Üçüncü Ülkelere Karşı Girişim Değil’’

‘‘Ukrayna İle İşbirliğimiz Üçüncü Ülke..

‘‘Ukrayna İle İşbirliğimiz Üçüncü Ülkelere Karşı Girişim Değil’’
İstanbul Sözleşmesi'nden Çekilme Kararına Karşı Protestolar Sürüyor

İstanbul Sözleşmesinden Çekilme Kararı..

İstanbul Sözleşmesi'nden Çekilme Kararına Karşı Protestolar Sürüyor
Salgınla Mücadelede En Büyük Engel Küresel Eşitsizlik

Salgınla Mücadelede En Büyük Engel Kür..

Salgınla Mücadelede En Büyük Engel Küresel Eşitsizlik
Pentagon Aşırılık Yanlılarına Karşı Alarmda

Pentagon Aşırılık Yanlılarına Karşı Al..

Pentagon Aşırılık Yanlılarına Karşı Alarmda
Irak Kürt Bölgesi Yönetiminde LGBTQ Bireyler Tehdit Altında 

Irak Kürt Bölgesi Yönetiminde LGBTQ Bi..

Irak Kürt Bölgesi Yönetiminde LGBTQ Bireyler Tehdit Altında