Hindistan’da Salgında Yetersiz Kalan Yetkililer Cezalandırılacak

02.05.2021 19:00

  Hindistan’da hastaneler Corona virüsü vakalarına oksijen sağlama konusunda sıkıntılar yaşamaya devam ediyor. Daha fazla hasta hayatını kaybederken başkent Yeni Delhi’de bir…

Hindistan’da Salgında Yetersiz Kalan Yetkililer Cezalandırılacak

 

Hindistan’da hastaneler Corona virüsü vakalarına oksijen sağlama konusunda sıkıntılar yaşamaya devam ediyor. Daha fazla hasta hayatını kaybederken başkent Yeni Delhi’de bir mahkemeden hükümete uyarı geldi.

Mahkeme, hayat kurtaran malzemeleri dağıtma konusunda yetersiz kalan hükümet yetkililerini cezalandırmaya başlayacağını belirtti.

Pazar günü ülkede günlük vaka sayısında çok az düşüş gerçekleşti. Önceki gün 401 bin 993 olan vaka sayısı Pazar günü 392 bin 488’e geriledi. Ancak son 24 saatte 3 bin 689 kişi yaşamını yitirdi.

Hindistan’da Corona virüsünden ölenlerin sayısı resmi rakamlara göre 215 bini aştı ancak uzmanlar hem can kaybı hem de vaka sayısının gerçek rakamları yansıtmadığı düşüncesinde.

Hükümet, oksijen tanklarını en fazla etkilenen bölgelerdeki hastanelere yetiştirmek için demir yolları, hava kuvvetleri ve donanmayı kullanıyor.

Hükümetin oksijeni düzenli sağlayamaması nedeniyle bazı hastane yetkilileri mahkemenin başkentte sürece müdahale etmesini istemişti.

Yeni Delhi’de salgının hızının azaltılması için kapanma bir hafta uzatılmış durumda.

Yeni Delhi Yüksek Mahkemesi hastaneler için ayrılan oksijenlerin gerekli dağıtımının yapılmaması halinde hükümet yetkililerini cezalandıracağını kaydetti.

Hakimler Vipin Sanghi ve Rekha Patil, insanların ölmemesi gerektiğini belirtti ve mahkeme sürecini başlatacaklarını açıkladı.

Son 24 saatte Yeni Delhi’de 412 kişi yaşamını yitirdi. Salgının başlamasından beri bu kentteki en yüksek oran.

Ordu insani krizi kontrol altına alabilmek için askeri hastaneleri sivillere açtı. Ordu emekli olan 600 doktoru da yeniden göreve çağırdı.

Hindistan ayrıca 18 yaşından büyük herkesin aşı olabileceğini açıkladı. Ocak ayından bu yana nüfusun sadece yüzde 10’u tek doz aşı oldu ve sadece yüzde 1,5’i iki doz aşı oldu. Bununla birlikte ülke dünyanın en fazla aşı üreticisi ülkeleri arasında.

Amerika, İngiltere, Almanya ve diğer bazı ülkeler Hindistan’a testler ve oksijen tedariki gibi bazı konularda yardım ediyor.

VOA tarafından geçilen Hindistan’da Salgında Yetersiz Kalan Yetkililer Cezalandırılacak haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Hindistan’da Salgında Yetersiz Kalan Yetkililer Cezalandırılacak haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Hindistan’da Salgında Yetersiz Kalan Yetkililer Cezalandırılacak haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

"Virüsün Laboratuvardan Sızmış Olması ..

"Virüsün Laboratuvardan Sızmış Olması İhtimal Dışı Değil"
Gıda Fiyatları Artıyor Çiftçi Sayısı Azalıyor

Gıda Fiyatları Artıyor Çiftçi Sayısı A..

Gıda Fiyatları Artıyor Çiftçi Sayısı Azalıyor
Almanya'daki Yahudiler Saldırılara Hedef Olmaktan Endişeli

Almanyadaki Yahudiler Saldırılara Hede..

Almanya'daki Yahudiler Saldırılara Hedef Olmaktan Endişeli
İstanbul ve Ankara’da İsrail’i Protesto Eylemleri

İstanbul ve Ankara’da İsrail’i Protest..

İstanbul ve Ankara’da İsrail’i Protesto Eylemleri
ABD'nin İsrail'e Desteğinde Çatlaklar Oluşuyor

ABD'nin İsrail'e Desteğinde Çatlaklar ..

ABD'nin İsrail'e Desteğinde Çatlaklar Oluşuyor
ABD'de Öğretmenler Okulların Yüz Yüze Eğitime Açılmasını İstiyor

ABDde Öğretmenler Okulların Yüz Yüze E..

ABD'de Öğretmenler Okulların Yüz Yüze Eğitime Açılmasını İstiyor