LVM Fikret Odağ

Gazeteci İbrahim Ergül Korona`dan vefat etti

17.01.2021 14:15

Türk Basınının Acı Kaybı! İbrahim Ergül Korona`dan vefat etti. Gazeteci İbrahim Ergül yakalandığı Kovid 19 Virüsüne karşı verdiği yaşam mücadelesini kaybetti. Almanya’nın…

Gazeteci İbrahim Ergül Korona`dan vefat etti

Türk Basınının Acı Kaybı! İbrahim Ergül Korona`dan vefat etti.

Gazeteci İbrahim Ergül yakalandığı Kovid 19 Virüsüne karşı verdiği yaşam mücadelesini kaybetti.

Almanya’nın Duisburg şehrinde yaşayan Balıkesirli ve 40 yılın üzerinde basın camiasına hizmet veren ve en son olarak muhabirce gazetesinin yayın danışmanı olarak görev yapan İbrahim Ergül, 25 Aralık 2020 tarihinden beri hastanede tedavi görmekteydi. Ergül 16 Ocak 2021 tarihinde 58 yaşında Hakk’a yürüdü.

Çevresinde sosyal ve renkli kişiliğiyle tanınan, Duisburg’ta 2006 yılında kurulan Almanya Balıkesirliler Derneği (BALDER)’nin de kurucuları arasında yer alan ve koyu bir Fenerbahçe futbol taraftarı olan Ergül’ün ölümü başta ailesi olmak üzere mesai arkadaşlarını ve sevdiklerini üzüntüye boğdu.

TÜRK BASINI İÇİN BÜYÜK KAYIP

Gazeteciler Dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 pandemi koşullarında en çok zarar gören meslek mensupları arasında yer almaya devam ediyor.  Bu sene Kovid 19 pandemi koşullarında Türkiye’de 20 Gazeteci meslektaşımızı Koronavirüsten kaybettik. İbrahim Ergül’de Koronavirüsten yaşamını Almanya’da kaybeden 21’inci Türk kökenli gazeteci oldu.

Türk basın camiasına Hürriyet gazetesi bünyesinde ve farklı yerel yayınlarda 40 yıla yakın hizmet veren gazeteci İbrahim Ergül çağın tehlikeli hastalığı Kovid 19’a karşı verdiği yaklaşık 23 gün süren yaşam mücadelenin sonunda maalesef hayatını kaybetti.

SEVENLERi YASTA!

Uzun yıllardır Almanya’da basın-medya sektöründe başarıyla hizmet veren, renkli ve sosyal kişiliğiyle çevresinde son derece sevilip, sayılan Balıkesirli gazeteci İbrahim Ergül’ün beklenmedik bu ani ölümü kendisini tanıyan dost ve sevenlerini üzdü.

1980’li yılların başında Hürriyet gazetesi Bremerhaven muhabiri olarak basın dünyasına adım atan ve uzun yıllar Hürriyet Gazetesi’nin yanı sıra, Almanya ve Balıkesir’de yazılı ve görsel basında muhabirlik yapan İbrahim Ergül, Almanya’da iki dilli yayın yapan muhabirce gazetesinin yayın danışmanlığını da yapıyordu.

Almanya’da sivil-toplum örgütlerinde ve basın dünyasında beyefendiliği, güler yüzü ve esprili kişiliğiyle tanınan, İbrahim Ergül’ün vefat haberinin yakın arkadaşı gazeteci Temel Elcivan tarafından sosyal medyada duyurulmasının ardından uzaktan yakından kendisini tanıyan herkes yasa boğuldu.

Balıkesirli ve Balıkesir sevdalısı bir yürek olan İbrahim Ergül, Almanya’da Balıkesir’i tanıtma çalışmalarında da etkin sorumluluk ve görev almıştı.

BAŞKONSOLOSLAR TAZİYELERİNİ İLETTİ

İbrahim Ergül’ün hastane sürecini yakından takip eden Türkiye Cumhuriyeti Düsseldorf Başkonsolosu Ayşegül Gökçen Karaarslan ve Essen Başkonsolosu Şener Cebeci, yakın çalışmalarda bulundukları Ergül’den iyi haber almayı beklerken derin bir üzüntüyle vefat haberini aldıklarını belirterek, basın camiasına, aile ve yakınlarına başsağlığı dilediler.

İbrahim Ergül işlemlerin tamamlanmasının ardından aile bireylerinin katılımıyla kılınacak cenaze namazının ardından defnedilmek üzere memleketi Balıkesir’e uğurlanması bekleniyor.  Son yıllarda Türkiye ve Almanya arasında yaşamını sürdüren İbrahim Ergül, evli ve üç çocuk babasıydı.

GAZETECİ TEMEL ELCİVAN BİLGİLENDİRDi

İbrahim Ergül’ün gerek hastahanede tedavi sürecinde gerekse de vefatında yakın mesai arkadaşı olan gazeteci Temel Elcivan gazeteci meslektaşının durumuyla ilgili kamuoyunu sürekli bilgilendirdi. Ergül’ün hastahanede kaldığı süreçte arayan, soran, merak eden, yazan, Ergül’ün tüm dostlarına teşekkür etmişti.  Muhabirce yayın ekibinde birlikte olduğu ve “abi” diye hitap ettiği İbrahim Ergül’ün sağlık durumuyla ilgili gelişmeleri sosyal medyadan düzenli paylaşmaya devam ederek, herkesi onun tekrar sağlığına kavuşması için dua etmeye çağırmıştı.

İbrahim Ergül’ün ölümüyle ilgili  Elcivan, “Nasıl bıraktın bizi İbrahim Abi. Mekanın cennet olsun, nur içinde uyu inşallah Ağabey. Seni şimdiden çok özledik” dedi.

YORUM: ALİ AKDEMİR “ÖLÜMLE YÜZLEŞMEK”

”Dört nala bir yaşamın ışıklarını, görebilirdik gözbebeklerinde. Sevincin, tutkunun, yaşama isteğinin çiçeklerini.”

Son zamanlarda ölümle sıkça sınanır olduk. Çevremizde son günlerde pek çok ölüm olayına tanık olmaya başladık. Özellikle pandemi sürecinde duyduğumuz ölümler artık günlük yaşantımızın bir parçası haline geldi. Ben de sevgili toprağım, meslektaşım güzel insan İbrahim Ergül’ün beklenmedik ölüm olayını duyduğumda sarsılıp derin bir üzüntüye kapıldım. Kendisiyle zaman zaman ortak tutkumuz-aşkımız olan Balıkesirli olmamızdan dolayı görüşmelerimiz olurdu. En son kendisiyle Türkiye’den Almanya’ya dönüşünde 2020 yılının aralık ayının başlarında uzun uzun birkaç gün üst üste telefonla görüşüp hasret gidermiştik. Yine ortak tanıdığımız hemşerimiz olan gazeteci Ertuğrul Akçaylı abimizin ölümüyle ilgili üzüntülerimizi karşılıklı dile getirmiştik. Bana kendisi Ertuğrul abinin Balıkesir’in Edremit ilçesinde çektiği fotoğraflardan yapacağım ölüm haberinde kullanmam için göndermişti. Yaklaşık 10 gün sonra onun Koronavirüsten hastahaneye düştüğünü Temel Elcivan arkadaşımızın paylaşımından öğrenmiştim. Nerden bilebilirdim ki o görüşmemizin son veda görüşmesi olacağını. Bu acıya dayanmak kolay mı?  Çok üzgünüm meslektaşım-arkadaşım senin ölümünle ilgili bu satırları yazmak da bana düştü. Zor olsa da ölümünün ardından bu satırları kaleme alıyorum.

Sen Balıkesir’den Almanya’ya uzanan yaşam öyküsü içerisinde, yüreklerimizin derinliklerinde, kanayan bir karanfil olarak yaşamaya hep devam edeceksin. Seni ebediyete uğurlarken, “güle güle güzel insan seni hep o tatlı gülümsemenle anacağız. Seni anılarımızda yaptığın haberlerle ve hep bir centilmen kişilik olarak yaşatmaya devam edeceğiz.  Işıklar içinde uyu, sen bizi hiç incitmedin Toprak’ta seni incitmesin “diyorum

İbrahim Ergül’ün başta ailesi olmak üzere akrabalarına, dost ve arkadaşlarına tüm basın camiasına baş sağlığı diliyorum.

 

 

#

Yorumlar

    Sevgili Ali Akdemir…
    Babamin Ibrahim Ergül’ü kaybetmenin ailecek derin acisini yasiyoruz.. Fakat babamin sadece ailesine degilde, baska insanlarin hayatina degmesi cok gurur verici ve inanin acimizi az da olsa hafifletiyor.
    Yaziniz icin cok tesekkür ederim. Kizi olarak cok onur duydum.
    Sevgilerimle..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler