Facebook’a ‘İslam Karşıtı Paylaşımları Engelleyin’ Çağrısı

Facebook’a ‘İslam Karşıtı Paylaşımları Engelleyin’ Çağrısı

ABONE OL
15:41 - 26/10/2020 15:41
Facebook’a ‘İslam Karşıtı Paylaşımları Engelleyin’ Çağrısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Pakistan Başbakanı İmran Han sosyal medya platformu Facebook’a yönelik yayımladığı açık mektupta, şirketten Facebook’ta İslam karşıtı içerikleri yasaklamasını istedi.

Pakistan Başbakanı Han, Twitter hesabından paylaştığı mektupta, artan İslam karşıtlığının aşırılık yanlısı grupları ve dünya genelinde şiddeti arttırdığını ifade etti. Han, mektubunu, Facebook kurucusu ve sahibi Mark Zuckerberg’e hitaben yazdı.

Han, Facebook’a yönelik, “Sizden, tıpkı soykırım konusunda yaptığınız gibi İslam’a karşı nefret paylaşımları ve İslamofobik mesajları yasaklamanızı istiyorum” ifadelerini kullandı. Pakistan Başbakanı, kişilerin başkalarını rahatsız eden paylaşımlarda bulunamamaları gerektiğini belirtti.

İmran Han’ın açık mektubuna Facebook şirketi sözcüsünden yanıt geldi. Sözcü, Reuters Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, “Nefret söylemi içeren mesajları fark eder etmez kaldırıyoruz ve bu konuda çalışıyoruz” dedi.

Facebook’un açıkladığı son rapora göre Aralık 2019 itibariyle Pakistan, Rusya’nın ardından en çok içerik silinmesi başvusuru yapılan ikinci ülke.

Facebook yetkilileri, Pakistan’dan gelen başvuruların genel olarak İslam diniyle ilgili paylaşımları kapsadığını belirtiyor.

Mektupta Fransa’ya da atıfta bulundu

Pakistan Başbakanı İmran Han, yayımladığı açık mektubunda Fransa’da son günlerde yaşanan olaylara da atıfta bulundu. Han, İslam’ın terörle bağdaştırıldığını ve yapılanların İslam dinine saldırı olduğunu ifade etti.

Hz. Muhammed karikatürlerinin Fransa’da yayımlanmasına dikkat çeken Han, bunun kutuplaşma ve ayrışmayı daha da derinleştireceği ve Fransa’da Müslümanlar’ın daha da marjinelleşmesine neden olacağı uyarısında bulundu.

Pakistan Başbakanı, Pazar günü yaptığı açıklamalarda, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un tavrını da eleştirmişti. Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda Han, Fransa Cumhurbaşkanı’nın Hz. Muhammed’e yönelik hakaret içeren karikatürlerin paylaşılmasını teşvik ettiğini, bu şekilde kendi halkı içerisindeki Müslümanlar’ı da kışkırttığını dile getirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı’nın İslam hakkındaki yorumları, Türkiye’yle Fransa arasında da gerginliğe neden olmuştu.

VOA tarafından geçilen Facebook’a ‘İslam Karşıtı Paylaşımları Engelleyin’ Çağrısı haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Facebook’a ‘İslam Karşıtı Paylaşımları Engelleyin’ Çağrısı haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Facebook’a ‘İslam Karşıtı Paylaşımları Engelleyin’ Çağrısı haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.