Ermenistan’dan Azerbaycan’la barış anlaşması mesajı

Ermenistan’dan Azerbaycan’la barış anlaşması mesajı

ABONE OL
21:58 - 02/03/2024 21:58
Ermenistan’dan Azerbaycan’la barış anlaşması mesajı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Ermenistan yönetimi, Azerbaycan’ın da benzer bir niyet sergilemesi halinde barış anlaşması imzalamaya hazır olduklarını açıkladı. Açıklamada, Antalya’da düzenlenen Diplomasi Forumu kapsamında geldi.

Erivan ve Bakü yönetimleri Aralık ayında bir barış anlaşması konusunda uzlaşmak istediklerini dile getirmişlerdi ancak şu ana kadar bu gerçekleşmedi.

Katıldığı Antalya Diplomasi Forumu’nda açıklamalarda bulunan Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Vahan Kostanyan, iki tarafın da daha önce üzerinde anlaştığı ilkeler temelinde normalleşmesi için siyasi iradeye sahip olduğunu söyledi.

Reuters haber ajansına konuşan Kostanyan, “Bu bir siyasi irade ve liderlik meselesidir” dedi.

Kostanyan, kendilerinin Cuma günü Antalya Diplomasi Forumu kapsamında Türk ve Azerbaycan dışişleri bakanının da katılımıyla yapılan toplantıda da bu tavrını ortaya koyduğunu söyledi. Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı, “Şimdi, eğer Azerbaycan tarafı gerçekten barışla ilgileniyorsa, liderlerin üzerinde anlaştığı ilkeleri, kağıda dökmeyi ve imzalamayı kabul etmemiz gerekiyor” dedi.

Antalya’da yapılan görüşmede öne çıkan meseleler arasında, her iki tarafın da diğerinin topraklarıyla çevrili küçük alanları elinde bulundurduğu ortak sınırlar üzerinde bir anlaşmaya varılamaması da yer alıyor.

Kostanyan iki tarafın birbirlerinin toprak bütünlüğünü ve egemenliğini tanıması gerektiğini söyledi ve Erivan’ın bölgesel istikrara yardımcı olmak için bölgede iletişim hatlarının açılmasına yönelik “Barış için Kavşak” planına dikkat çekti. Azerbaycan yönetiminden Ermenistan’ın bu açıklamalarına ilişkin henüz bir yorum gelmedi.

Türkiye’yle de ilişkilerin iyileştirilmesi niyeti

Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostanyan, Ermenistan’ın ortak sınırın açılması ve diplomatik ilişkilerin kurulması da dahil olmak üzere Türkiye ile ilişkilerin tamamen normalleşmesini istediğini söyledi.

Kostanyan, “Diplomatik ilişkilerin kurulması temelde iki devlet arasındaki iletişimdir. Elbette iki ulus arasındaki uzlaşma daha uzun sürebilir, ancak bize ve halkımıza yardımcı olacak diplomatik ilişkilere ihtiyacımız var” diye konuştu.

Erivan’ın altyapı onarımları da dahil olmak üzere Türkiye ile sınırları açmak için gereken çalışmaları yaptığını ve Ankara’nın yanıtını beklediğini söyledi.

VOA tarafından geçilen Ermenistan’dan Azerbaycan’la barış anlaşması mesajı haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Ermenistan’dan Azerbaycan’la barış anlaşması mesajı haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Ermenistan’dan Azerbaycan’la barış anlaşması mesajı haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.