Dünya Ticaret Örgütü'nden Olumsuz 2023 Tablosu

06.10.2022 10:54

  Dünya Ticaret Örgütü (WTO) küresel ticaretteki büyümenin 2023 yılında yüzde 1 oranında gerçekleşeceğini tahmin ediyor. Bu oran, 2022 yılına ilişkin küresel…

Dünya Ticaret Örgütü'nden Olumsuz 2023 Tablosu

 

Dünya Ticaret Örgütü (WTO) küresel ticaretteki büyümenin 2023 yılında yüzde 1 oranında gerçekleşeceğini tahmin ediyor. Bu oran, 2022 yılına ilişkin küresel büyüme oranı olan yüzde 3,5'in epey altında.

WTO ekonomistleri, ticaretin COVID-19 pandemisi sırasında küresel ekonominin işlemesini sağlamada kilit rol oynadığını kaydediyor.

2020 yılındaki kapanma önlemleri sırasında ürün ticareti hızla azalmış olsa da uzmanlar, ürün ticaretinin daha sonra canlandığını, küresel gıda, ilaç ve diğer zaruri malların tedarikinin akışını koruduğunu belirtiyor.

Ancak uzmanlara göre pandemi, iklim şokları ve Ukrayna savaşı gibi çok yönlü krizler, küresel tedarik zincirinde aksaklıklara neden olmaya devam ediyor. Mali ve parasal politikalar ve enflasyon baskıları, enerji ve emtia fiyatlarının yükselmesine yol açıyor. Düşük gelirli gelişmekte olan ülkeler özellikle güvensizlik ve borç krizi gibi ciddi risklerle daha çok karşı karşıya kalıyor.

WTO Direktörü Ngozi Okonjo-Iweala

WTO Direktörü Ngozi Okonjo-Iweala, 2023 yılında Afrika ve Ortadoğu dışında çoğu bölgenin az da olsa olumlu ihracat büyümesi göreceğini söylüyor. Okonjo-Iweala, hem Afrika hem de Ortadoğu'nun ihracat büyümesinin ekside kalacağını öngörüyor.

Küresel gayrisafi yurtiçi hasılanın yavaşlayarak yüzde 2,3 oranında kaydedileceğini belirten Okonjo-Iweala, WTO'nun daha önceki tahmininin bunun yaklaşık bir puan üzerinde olduğunu hatırlatıyor.

"Hükümetler, enflasyonla mücadele, istihdamı koruma ve temiz enerjiye geçiş gibi önemli hedefler arasında en iyi dengeyi kurmak için istenmeyen tercihler yapmak zorunda kalabilir" diyen Okonjo-Iweala, "Ticaret kısıtlamaları ekonomik sıkıntılara verilecek cazip bir yanıt gibi durabilir, ama bunlar enflasyon baskısını arttırmak ve yaşam standartlarını düşürmekten başka işe yaramaz" şeklinde konuştu.

Okonjo-Iweala, serbest ticaretin büyümeyi tetiklediğini ve fiyatların yükselmeye devam etmesini engellediğini kaydetti. Örneğin piyasaları gıda ticareti için açık tutmanın, zaruri gıda ürünlerinin erişilebilirliğini arttırdığını ve fiyatları aşağı çektiğini söyledi.

WTO Direktörü Okonjo-Iweala, "Tedarik zincirinde son iki yıldır ortaya çıkan zayıflıklara daha iyi yanıt vermenin yolu, ürün ve hizmet üretimi için çeşitliliği yüksek, daha az kümelenmiş bir taban oluşturmaktan geçer" dedi.

Çeşitliliği arttırmanın ekonomik büyümeyi tetikleyeceğini, arz dayanıklılığına ve uzun vadeli fiyat istikrarına katkıda bulunacağını söyleyen WTO Direktörü, bunun mevcut ve gelecek ekonomik zorlukların üstesinden gelmeye de yardımcı olacağını kaydetti.

VOA tarafından geçilen Dünya Ticaret Örgütü'nden Olumsuz 2023 Tablosu haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Dünya Ticaret Örgütü'nden Olumsuz 2023 Tablosu haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Dünya Ticaret Örgütü'nden Olumsuz 2023 Tablosu haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

Almanya’ya İş Gücü Göçü Kolaylaşıyor

Almanyaya İş Gücü Göçü Kolaylaşıyor

Almanya’ya İş Gücü Göçü Kolaylaşıyor
BM: “Rus Amonyağının İhracatına Yakında Başlanacak”

BM: “Rus Amonyağının İhracatına Yakınd..

BM: “Rus Amonyağının İhracatına Yakında Başlanacak”
Saadet Partisi Lideri Karamollaoğlu:
Liderler Eşgüdüm Kurulu’yla Ülkeyi Birlikte Yönetecek

Saadet Partisi Lideri Karamollaoğlu: L..

Saadet Partisi Lideri Karamollaoğlu: Liderler Eşgüdüm Kurulu’yla Ülkeyi Birlikte Yönetecek
“Yeni Bir Askeri Operasyona Güçlü Şekilde Karşıyız”

“Yeni Bir Askeri Operasyona Güçlü Şeki..

“Yeni Bir Askeri Operasyona Güçlü Şekilde Karşıyız”
Norveç Başbakan: Türkiye'nin terörle mücadele hakkı bulunmaktadır

Norveç Başbakan: Türkiye'nin terörle m..

Norveç Başbakan: Türkiye'nin terörle mücadele hakkı bulunmaktadır
Scholz: NATO'nun inandırıcı bir caydırıcı potansiyele ihtiyacı var

Scholz: NATO'nun inandırıcı bir caydır..

Scholz: NATO'nun inandırıcı bir caydırıcı potansiyele ihtiyacı var