“Çin’in Ukrayna krizinin çözümüne yaklaşımını olumlu değerlendiriyoruz”

“Çin’in Ukrayna krizinin çözümüne yaklaşımını olumlu değerlendiriyoruz”

ABONE OL
14:43 - 15/05/2024 14:43
“Çin’in Ukrayna krizinin çözümüne yaklaşımını olumlu değerlendiriyoruz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

 

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Çin’in Ukrayna krizine barışçıl bir çözüm bulma planını desteklediğini ve Pekin’in, krizin arkasında yatan nedenleri tam olarak anladığını söyledi.

Bu hafta Pekin’e yapacağı ziyaret öncesinde Çin’in Xinhua haber ajansına konuşan Putin, Rusya’nın iki yılı aşkın süredir devam eden Ukrayna savaşını çözmek için diyalog ve görüşmelere açık olduğunu kaydetti.

Putin, Çin’in planının ve Devlet Başkanı Xi Jinping tarafından geçen ay kamuoyuna açıklanan diğer ilkelerin, çatışmanın arkasındaki faktörleri dikkate aldığını söyledi.

Kremlin’in internet sitesinde yer alan Rusça metne göre Putin, “Çin’in Ukrayna krizinin çözümüne yönelik yaklaşımını olumlu değerlendiriyoruz. Pekin’de krizin temel nedenlerini ve küresel jeopolitik anlamını gerçekten anlıyorlar” dedi.

Xi’nin, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile yaptığı görüşmelerde ortaya koyduğu ek ilkeler ise “soğuk savaş zihniyetinin aşılması gerektiği fikrini geliştiren, gerçekçi ve yapıcı adımlar”dı.

Pekin, yaklaşık bir yıl önce savaşı sona erdirmek için genel ilkeleri belirleyen ancak ayrıntılara girmeyen 12 maddelik bir belge ortaya koymuştu.

Bu öneri o dönemde hem Rusya’da hem de Ukrayna’da ılımlı karşılanmış, ABD ise Çin’in kendisini barış yanlısı olarak sunduğunu ancak Rusya’nın “yanlış anlatısını” yansıttığını ve işgalini kınamadığını söylemişti.

Lavrov: “Çin’in tartışmaya sunduğu plan makul”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov geçtiğimiz ay öneriyi “büyük Çin medeniyetinin tartışmaya açtığı makul bir plan” olarak nitelendirdi.

Xi’nin ek ilkeleri durumun “soğutulması”, barışın yeniden tesis edilmesi ve istikrarın sağlanması için koşulların oluşturulması ve dünya ekonomisi üzerindeki etkilerin en aza indirilmesi çağrısında bulunuyor.

Rusya çatışmayı, NATO’nun doğuya doğru genişlemesini ve sınırlarına yakın askeri faaliyetleri destekleyerek Moskova’nın güvenlik kaygılarını dikkate almayan “kolektif Batı” ile kendisini karşı karşıya getiren bir mücadele olarak görüyor.

Rusya, Ukrayna’daki eylemlerini, Ukrayna’yı silahsızlandırmak ve faşistlerden korumak için “özel bir operasyon” olarak adlandırıyor. Ukrayna ve Batı ise faşist iddiasının temelsiz olduğunu ve savaşa neden olabilecek kışkırtılmada bulunmadığını söylüyor.

Rusya ve Çin, Moskova’nın Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgale başlamasından birkaç gün önce “limiti olmayan” bir işbirliği ilan etti ancak Pekin şu ana kadar Rusya’ya doğrudan silah ve mühimmat sağlamaktan kaçındı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’nin barış planı, Rus askerlerinin geri çekilmesini, 1991 Sovyet sonrası sınırlarının yeniden tesis edilmesini ve Rusya’nın eylemlerinden dolayı hesap vermesini öngörüyor.

Haziran ayında İsviçre’de bir barış zirvesi düzenlenmesi planlanıyor. Ancak bu girişimi anlamsız bulan ve görüşmelerin “yeni gerçekleri” dikkate alması gerektiğini savunan Rusya davet görüşmelere edilmedi.
Çin zirve için bazı hazırlık görüşmelerine katıldı ve Ukrayna da Rusya’yı zirveye katılmaya ikna için büyük çaba sarf etti.

VOA tarafından geçilen “Çin’in Ukrayna krizinin çözümüne yaklaşımını olumlu değerlendiriyoruz” haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. “Çin’in Ukrayna krizinin çözümüne yaklaşımını olumlu değerlendiriyoruz” haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan “Çin’in Ukrayna krizinin çözümüne yaklaşımını olumlu değerlendiriyoruz” haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.