Çin'e Şincan'da İnsan Hakkı İhlallerini Sonlandırma Çağrısı

13.05.2021 03:48

  Çin’in Şincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşayan Müslümanlar'a, etnik gruplara, Uygur Türkleri'ne yönelik baskı, şiddet ve gözaltı iddiaları, düzenlenen üst düzey sanal…

Çin'e Şincan'da İnsan Hakkı İhlallerini Sonlandırma Çağrısı

 

Çin’in Şincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşayan Müslümanlar'a, etnik gruplara, Uygur Türkleri'ne yönelik baskı, şiddet ve gözaltı iddiaları, düzenlenen üst düzey sanal bir panelde tartışıldı. Panele Birleşmiş Milletler üyesi çok sayıda ülkenin temsilcisi katıldı.

Uluslararası sivil toplum örgütlerinin de katıldığı paneldeki konuşmacılar arasında, Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu da vardı. Üst düzey panele katılmayan BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet eleştirildi.

Panelde konuşan Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Sinirlioğlu, "Uygur Türkleri'nin Çin vatandaşlarıyla eşit haklara sahip olduğunu, barış içinde yaşadıklarını, tüm özgürlüklerinin yasalarla korunduğunu görmek istiyoruz ama son dönemde elimize ulaşan uluslararası örgütlerin raporları ciddi insan hakları ihlallerini devam ettiğini gösteriyor” dedi.

ABD: “Çin uluslararası insan haklarına saygı duyuncaya kadar mücadelemiz sürecek”

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, Şincan'da halkın işkence gördüğünü, kadınların zorla kısırlaştırıldığını iddia etti. Greenfield, din, inanç ve ifade özgürlüğünü uygulamak isteyen birçok Uygur hakkında çok sayıda raporlar aldıklarını belirterek, “Çin hükümeti Şincan'da insanlığa karşı işlenen suçları ve Uygurlar ile diğer azınlıkların soykırımını durdurana kadar mücadele edeceğiz. Çin hükümeti uluslararası insan haklarına saygı duyana kadar müttefiklerimiz ve ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Barbara Woodward, Şincan’da yaşananların son zamanlardaki en kötü insan hakları krizinden biri olduğunu ifade etti. Woodward, Şincan'da yaşananlar hakkında güvenilir kaynaklardan ellerinde kanıtlar olduğunu belirterek, "Bugün bu konuları tartışmak için buradayız. Çin'den BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'ne sınırsız erişime izin vermesini istemek için buradayız” dedi.

Almanya’nın BM Daimi Temsilcisi Christoph Heusgen, panelde BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’nin bulunmamasının kendisini çok şaşırttığını ifade etti. Heusgen,"Yüksek komiserin bugünkü panele katılmamasından dolayı hayal kırıklığına uğradığımı söylemeliyim. Eminim meşguldür. Bugün burada bize katılmaktan daha önemli bir iş düşünemiyorum” dedi.

Çin: “Bunlar yüzyılın yalanları”

Panele katılan Çinli diplomat Guo Jiakun ise, Şincan'da soykırım, zorla çalıştırma, sistematik tecavüz ve işkence suçlamalarını reddederek, bunları "asla gerçekleşmeyecek olan yüzyılın yalanları" olarak değerlendirdi. Kendisine panelde az süre tanındığını belirten Jiakun, "Bunlar Çin'de asla olmadı ve olmayacak. Şincan, Çin'in özerk bir bölgesi. 40'ın üzerinde basın toplantısı düzenlendi, ancak medyanız haberini vermeyi reddetti, çünkü gerçeklerden korkuyorsunuz. Çin'in Şincan'da saklayacak hiçbir şeyi yok. Şincan her zaman açık. Herkesi Şincan'ı ziyaret etmeye davet ediyoruz, ancak yalanlara dayalı her türlü soruşturmaya karşı çıkıyoruz" diye konuştu.

VOA tarafından geçilen Çin'e Şincan'da İnsan Hakkı İhlallerini Sonlandırma Çağrısı haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Çin'e Şincan'da İnsan Hakkı İhlallerini Sonlandırma Çağrısı haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Çin'e Şincan'da İnsan Hakkı İhlallerini Sonlandırma Çağrısı haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Biden'ın Avrupa Ziyareti Sonrası Yeni Dengeler

Bidenın Avrupa Ziyareti Sonrası Yeni D..

Biden'ın Avrupa Ziyareti Sonrası Yeni Dengeler
ABD Yaptırımlarının Hedefi Yargıç İran'da Seçimi Kazanabilir 

ABD Yaptırımlarının Hedefi Yargıç İran..

ABD Yaptırımlarının Hedefi Yargıç İran'da Seçimi Kazanabilir 
İran Yeni Cumhurbaşkanı'nı Seçti

İran Yeni Cumhurbaşkanını Seçti

İran Yeni Cumhurbaşkanı'nı Seçti
Almanya Anti-semitist ve Irkçılara Vatandaşlık Kapısını Kapatıyor

Almanya Antisemitist ve Irkçılara Vata..

Almanya Anti-semitist ve Irkçılara Vatandaşlık Kapısını Kapatıyor
“Bu yıl da Memleket Yolu’na çıkan vatandaşlarımızın yanında olacağız”

“Bu yıl da Memleket Yolu’na çıkan vata..

“Bu yıl da Memleket Yolu’na çıkan vatandaşlarımızın yanında olacağız”
Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 1.108, Can kayıbı 99

Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 1.1..

Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 1.108, Can kayıbı 99