Blinken’dan Aliyev’e “Ateşkese Uyma” Çağrısı

19.09.2022 14:37

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i arayarak “ateşkese uyma” çağrısında bulundu. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Blinken'in dün Aliyev'i…

Blinken’dan Aliyev’e “Ateşkese Uyma” Çağrısı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i arayarak “ateşkese uyma” çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Blinken'in dün Aliyev'i arayarak "ateşkese uymaya, askeri güçleri geri çekmeye ve Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki tüm sorunları barışçı müzakereler yoluyla çözmeye çalışmaya çağırdığını” söyledi.

Blinken’ın, Aliyev’i ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ermenistan ziyareti dolayısıyla Azerbaycan’ın gösterdiği tepkinin ardından araması dikkati çekti.

Price: "ABD Ermenistan'da Sivillerin Zarar Gördüğü Haberlerinden Rahatsız"

ABD Dışişleri Bakanı Ermenistan-Azerbaycan çatışmalarına ilişkin daha önce yaptığı açıklamalarda endişelerini dile getirmiş ve taraflara itidal çağrısında bulunmuştu.

Pelosi haftasonunda Ermenistan’a yaptığı ziyarette, “Azerbaycan’ın Ermenistan’a yasa dışı saldırılarını kınıyoruz” demişti. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı’nın Ermenistan ziyareti ve sözleri Bakü’nün tepkisine neden oldu.

Pelosi’den Azerbaycan’a Kınama

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Pelosi tarafından Azerbaycan'a yöneltilen asılsız ve haksız suçlamalar kabul edilemez" denildi.

Pelosi'nin sözlerini "Ermeni propagandası" olarak nitelendiren bakanlık, "Bu, Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki ilişkileri normalleştirme çabalarına ciddi bir darbedir" ifadelerine yer verdi.

Türkiye de Pelosi'nin Ermenistan ziyaretine tepki gösterdi. TBMM Başkanı Mustafa Şentop ziyaretin son zamanlarda Ermenistan ve Azerbaycan arasında çözülme yoluna giren sorun dikkate alındığında "tahrik edici ve krizi yükseltici bir potansiyel taşıdığını" söylemişti.

Ermenistan ve Azerbaycan arasında önceki haftasonu başlayan çatışmalarda 200'den fazla kişi hayatını kaybetmişti. Taraflar 2020'deki Dağlık Karabağ savaşından bu yana en ağır kayıplarını vermişti.

İki taraf da çatışmaların başlamasından birbirini sorumlu tutmuştu. Çatışmalar, geçen hafta Perşembe günü sona ermişti.

VOA tarafından geçilen Blinken’dan Aliyev’e “Ateşkese Uyma” Çağrısı haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Blinken’dan Aliyev’e “Ateşkese Uyma” Çağrısı haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Blinken’dan Aliyev’e “Ateşkese Uyma” Çağrısı haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

Almanya’da Sığınmacı Rekoru

Almanyada Sığınmacı Rekoru

Almanya’da Sığınmacı Rekoru
Kadın sokak ortasında dövüldü

Kadın sokak ortasında dövüldü

Kadın sokak ortasında dövüldü
“Ukrayna’da Savaş Kış Mevsiminde Yavaşlayacak”

“Ukrayna’da Savaş Kış Mevsiminde Yavaş..

“Ukrayna’da Savaş Kış Mevsiminde Yavaşlayacak”
Austin’den Çin’e Uyarı: “İzin Vermeyeceğiz”

Austin’den Çin’e Uyarı: “İzin Vermeyec..

Austin’den Çin’e Uyarı: “İzin Vermeyeceğiz”
04/12/2022 itibariyle 1 Euro Kaç TL Oldu?

04/12/2022 itibariyle 1 Euro Kaç TL Ol..

04/12/2022 itibariyle 1 Euro Kaç TL Oldu?