15.7 C
Berlin
23:03 - 24/09/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
ALMANYA

Öğretmenlere başörtüsü yasağı hukuka aykırı

Berlin eyaleti tarafsızlık açısından öğretmenlerin okulda dini semboller taşımasını veya giysiler giymesini engellemek istese de, Federal İş Mahkemesi başörtüsü yasağının hukuka aykırı olduğu hükmüne vardı.

Federal İş Mahkemesi’ne göre, Berlin Eyaleti Tarafsızlık Yasası’nda yer alan öğretmenlere yönelik genel başörtüsü yasağı, hukuka aykırı. Mahkeme verdiği hükümle Berlin eyaletinin, eyalet iş mahkemesinin kararına itirazını reddetmiş oldu. Berlin eyaleti Kasım 2018’de  Müslüman bir öğretmene başörtü kullandığı için işe almadığı için yaklaşık 5 bin 159 avro tazminat ödemekle yükümlü kılınmıştı. Alman Basın Ajansı dpa’ya göre kadın öğretmenin dini açıdan ayrımcılığa uğradığına karar veren Federal İş Mahkemesi,    Berlin’deki okullarda eğitimcilerin ve öğretmenlerin başörtüsünün yanı sıra haç veya kipa gibi dini kıyafet ve sembolleri yasaklayan Tarafsızlık Yasası’nın 2’nci fıkrasının anayasaya uygun olarak tasarlanması gerektiğini bildirdi. Federal İş Mahkemesi’nden bir sözcü, Erfurt hakimlerinin, okul barışını korumaya yönelik söz konusu yasanın kanunlara  aykırı olduğuna hükmettiklerini belirtti. Bugüne kadarki uygulamanın inanç özgürlüğünü ihlal ettiğini  başörtü kullanarak okul barışının tehlikeye atıldığına dair somut göstergelere ihtiyaç duyulduğu kaydedildi.

Sol Parti, Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) ve Birlik’90/Yeşiller koalisyonunun iktidarda olduğu Berlin’deki “Tarafsızlık Yasası”, son günlerde sık sık tartışmalara neden oluyordu Eyalet Eğitim Bakanı Sandra Scheeres yasanın anayasaya olduğunu düşünürken, Eyalet Adalet Bakanı Dirk Behrendt tam tersi bir görüşe sahip.(Kaynak: +49)

İlgili haberler

1 yorum

Ayfer Sorgun 21:02 - 28/08/2020 at 21:02

Tarafsızlık ilkesi bir öğretmen için en önemli kriterlerden biridir. Tarafsızlığın ilk yansıması da elbetteki kılık kıyafettir. Doğallığa , doğaya sempatisi olan bir öğretmen çıplak gidebilir mi okula? Çarpıcı bir örnek olması açısından yazdım.

Cevapla

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla