4.7 C
Berlin
00:56 - 20/02/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
Antalya

Belediye Antalya Süt Piyasasını Regüle etsin

Antalyalı süt üreticileri, büyükşehir belediyesinin ‘halk Süt’ projesini uygulamaya geçirerek süt piyasasını regüle etmesini istedi.

Antalya Ticaret Borsası (ATB) süt üretimi ve pazarlaması alanında faaliyet gösteren süt kooperatifleri temsilcileriyle sorunları çözmek amacıyla çalışma toplantısı düzenledi.

ATB Yönetim Kurulu Üyeleri Halil Bülbül ve Hüseyin Simav’ın da katıldığı toplantı borsada gerçekleştirildi. Toplantıda, süt üretim maliyetlerindeki artış, ödeme vadelerinin uzaması, elektrik faturalarındaki artış, yem fiyatlarında yaşanan sıkıntılar tartışıldı.

ATB Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Simav burada yaptığı konuşmada, borsada tescili yaptırılan ürünler arasında sütün ilk üç sırada yer aldığını ve süt üretiminin bölge ekonomisi için önemli olduğunu söyledi.

Süt üretiminde yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini yerel yönetimler, TOBB ve ilgili Bakanlıkların gündemine taşıyacaklarını ifade eden Simav, ”Hepimizin ortak yaşadığı sorunlar var ama çözümü ayrı ayrı yerlerde aradığımız için çözüm üretemiyoruz. Ortak aklı harekete geçirmeli, birlikte hareket etmeliyiz” dedi.

ÜRETİCİ SÜT ÜRETİMİNDE SÖZ SAHİBİ DEĞİL

ATB 4. Meslek Komitesi Başkanı Yaşar Kocaoğlu da süt üretiminde girdi maliyetlerinin her geçen gün daha da katlandığını söyledi. Kocaoğlu, şöyle devam etti.

”Antalya’da süt var, pazar var ama biz söz sahibi değiliz. Eskiden 1 kilogram sütle 2- 2,5 kilogram yem alabiliyorken şimdi 1 kilogram sütle 1 kilogram yem alabiliyoruz. Sütle yem kafa kafaya geldi. Elektrik faturaları ikiye katlandı. Girdi maliyetleri arttı ancak aynı artış süt fiyatlarına yansımadı. Herkes süt fiyatını gündeme getiriyor ama yem fiyatı, elektrik maliyetleri uçtu gitti, bunu kimse konuşmuyor. Biz üretici ve kooperatifler olarak birlikte hareket edemiyoruz. Örgütlenip birlikte hareket edemediğimiz için sorunlarımız çözümsüz kalıyor.”

Süt üretici kooperatif başkanları da süt yağının düşük olması nedeniyle kesilen cezaları eleştirirken, süt paralarının ödemesinde sıkıntı yaşandığını, vadelerin iki katına çıktığını belirttiler. Fabrikaların (yemi benden alırsanız sütü sizden alırım) baskısı ile karşı karşıya olduklarını öne süren kooperatif temsilciler, ”Sütü verdiğimiz firmadan yemi almak zorundayız. Fabrikanın istediği yem fiyatına mecbur kalıyoruz” dedi.

BELEDİYE SÜT ALARAK PİYASAYI REGÜLE ETSİN

Süt üretici temsilcileri Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin seçim döneminde vatandaşa verdiği ”halk süt” projesi sözünü bir önce uygulamaya geçirmesini istediler. Süt üreticileri, özetle şu görüşleri paylaştı.

”Biz projenin bir an önce yaşama geçirilmesini bekliyoruz. Belediyemiz sütü bizden alsın hem bizim sütümüz değerlensin hem vatandaş sağlıklı süt tüketsin. Belediye piyasayı regüle etsin. Sütümüzü belediye alırsa yemi de istediğimiz firmadan temin edebiliriz, pazarlık gücümüz artar. Ayrıca sokakta süt satışı da yasaklansın.”

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya

İlgili haberler

YORUM EKLE

* Yorum formunu kullanarak, verilerinizin bu site üzerinden depolanması ve işlenmesine izin verirsiniz.

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla