Ayasofya kararı Alevileri de harekete geçirdi

14.07.2020 21:25

ha-ber.com/Metin ES / DUİSBURG Ayasofya'nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan genelgesiyle Cami'ye dönüştürülmesini değerlendiren Duisburg Kuzey (Nord) Alevi Toplumu Başkanı Deniz…

Ayasofya kararı Alevileri de harekete geçirdi
ha-ber.com/Metin ES / DUİSBURG

Ayasofya'nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan genelgesiyle Cami'ye dönüştürülmesini değerlendiren Duisburg Kuzey (Nord) Alevi Toplumu Başkanı Deniz Güner, „Sunni kardeşlerimize hayırlı olsun. Bende Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Alevilerin ibadet yeri olan Cem Evleri’nin yasal statüye kavuşturulması çağrısında bulunuyorum “dedi.

ALEVİLERE HAKSIZLIK YAPILIYOR

Yaklaşık 800 üyeli Duisburg Nord Alevi Toplumu Başkanı Güner, Alevilerin Türkiye'de 3.sınıf vatandaş muamelesi gördüklerini, 1925 yılında yürürlüğe giren Tekke ve Zaviyeler yasasına göre hakları elinden alınmış, dergahları kapatılmış, bütün vatandaşlık görevlerine yapmalarına rağmen ibadet yeri olan Cemevi’nin hala yasal statüde olmadığına işaret ederek Cumhurbaşkanı Erdoğan'a şu şekilde seslendi:

CUMHURBAŞKANI BU İŞİ ÇÖZEBİLİR

„Yargıtay Ağustos 2015 tarihinde aldığı bir kararla Cemevini ibadethane olarak kabul etti. 1925 yılındaki Tekke ve Zaviyeler yasasına dokunmadan hükümetin yeni bir düzenleme yaparak Cemevileri'ne yasal statü tanınabileceğinin yolunu açtı. Şimdi bu iş Cumhurbaşkanı Erdoğan'a kaldı. Ayasofya'ya yapılan düzenleme gibi Cemevileri'ne de benzeri yapıla bilinir. Zor bir şey değil, bu işi Cumhurbaşkanı Erdoğan çözebilir. Matem Orucumuz 20 Ağustos’ta başlıyor ve Erdoğan'ın Matem ‘den önce Alevi vatandaşlarına bir jest yapmasını talep ediyorum.

ALEVİLERİN İBADET YERİ CEMEVİ’DİR

Bu işi siyasete bulaştırmadan Alevi-Sünni kardeşliğinin baki kalması için çözmek zor değil. Ayasofya’nın Cami’ye dönüştürülmesini Sünni kardeşlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Çoğunluk toplumunun böyle bir hakkı vardır. İnanç özgürlüğü çerçevesinde sadece çoğunluğa değil, eşit haklar noktasında biz Alevilere de verilmesi gerekiyor. Alevilere yapılan haksızlık artık sonlandırılmalıdır. Çünkü Alevilerin ibadet yeri Cemevi’dir.“

Yorumlar

Serkan Ağca dedi ki;

2020-07-14 23:19:08

Sivas katliamı davası düştükten sonra “vatana ve millete hayırlı uğurlu olsun” diyen bir şahıstan mı jest bekliyorsun?

Comments are closed.

Yorum Yap