Ankara Başsavcılığı 4 kamu görevlisi hakkında gözaltı kararı verdi

Ankara Başsavcılığı 4 kamu görevlisi hakkında gözaltı kararı verdi

ABONE OL
22:28 - 15/05/2024 22:28
Ankara Başsavcılığı 4 kamu görevlisi hakkında gözaltı kararı verdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Ankara’da suç örgütleriyle ilgili soruşturmalar kapsamında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Cumhur İttifakı ve Türkiye’nin hedef olduğunu söylemesinin ardından iktidar cephesine komplo kurulduğu iddiaları başkent gündemini meşgul ediyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bugün yaptığı açıklamada, “Gizli tanık SS’nin ifadesinde geçen iddialarla ilgili Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görev yapan dört kamu görevlisi hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca gözaltı kararı verilmiş olup, gözaltı kararı icra edilmiştir, soruşturma işlemleri titizlikle yürütülmektedir” dedi.

Ayhan Bora Kaplan soruşturmasındaki polis memurları kimler?

Ayhan Bora Kaplan hakkında, Kaplan’ın eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ve MHP’ye yakın olduğu yönünde iddialar vardı. Kaplan’ın lideri olduğu suç örgütünün yargılaması sürecinde 61 sanık var.

Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çelik, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Kerem Öner ve Şube Müdür Yardımcısı Şevket Demircan hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın resen soruşturma başlattığı açıklanmıştı. Bu kişiler müfettiş raporu sonrası açığa alınmıştı.

Bu soruşturma, Ayhan Bora Kaplan dosyasında “gizli tanık” olarak yer alan Serdar Sertçelik’in, “hükümet veya AK Parti’ye yakın isimleri Ayhan Bora Kaplan suç örgütüyle ilişkili göstermek üzere kendisine bazı kamu görevlileri tarafından baskı yapıldığı” iddiasıyla ortaya çıkmıştı.

Yerlikaya: “Bir yapılanma varsa, tespit edip adalete teslim edeceğiz”

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya bu sabah X (eski Twitter) hesabından bir mesaj paylaşarak, “Hangi kurum içinde Sayın Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize ve siyasilerimize yönelik bir yapılanma varsa, sonuna kadar gidip, o yapıları tespit edip adalete teslim edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Başkent siyasetinde, devlet içindeki Fethullah Gülen yanlısı yapılanma anımsatılıyor ve AK Parti ile MHP’nin kurduğu Cumhur İttifakı’nı, dolayısıyla iktidarı hedef alan gelişmeler yaşandığı iddia ediliyor.

Bu gelişmelerin CHP lideri Özgür Özel’in 2 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesiyle birlikte “normalleşme” süreci tartışılırken yaşanması dikkat çekiyor.

Bakan Yerlikaya bugünkü açıklamasında, “Kimler, terör örgütleri ve onların uzantılarıyla, organize suç örgütleriyle bir olup, FETÖ taktikleriyle Sayın Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize ve siyasilerimize, sosyal medya destekli ‘oyun kurmaya’ çalışıyorsa; onların oyunlarını da kurdukları tuzakları da yerle bir edeceğiz” diyerek, tepkisini ortaya koydu.

Erdoğan’ın gece yarısı Adalet Bakanı, MİT Başkanı ve İçişleri Bakanı’yla görüştüğü iddiası

Bu tepkiye yol açan işaret fişeğini MHP lideri Bahçeli dünkü parti grubu konuşmasıyla ateşledi. Bahçeli, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan hakkındaki soruşturma kapsamında bazı polis memurlarıyla ilgili adli işlem yapılmasına sert tepki gösterdi.

Bahçeli’nin “Cumhur İttifakı’na yönelik komplo kurulduğu” açıklaması ardından AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Bekir Bozdağ’ın önce Yerlikaya sonrasında Erdoğan’la görüştüğü ileri sürüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün gece yarısı ise, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı İbrahim Kalın ve İçişleri Bakanı Yerlikaya’yla görüşmeler yaptığı bilgisi kamuoyuna sızdırıldı.

İçişleri Bakanı Yerlikaya yazılı açıklamasında neler dedi?

Cumhurbaşkanlığı’ndaki üst düzey görüşmelere dair iddia, “Ankara’da uzun gece” gibi paylaşımlarla kamuoyuna aktarıldı. İddianın gündeme gelmesinden sonra ilk açıklamayı, sabah İçişleri Bakanı Yerlikaya yaptı.

Yerlikaya, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde dün olduğu gibi bugün de organize suç örgütlerine, şehir eşkıyalarına, uluslararası kartel haline gelmiş zehir tacirlerine, uluslararası örgütlenmiş göçmen kaçakçılarına, yabancı istihbarat servisleriyle irtibatlı illegal yapılara ve suç odaklarına göz açtırmadık, açtırmıyoruz ve açtırmayacağız. Bu mücadelemizi kimler engellemeye çalışıyorsa, kimler FETÖVARİ gizli tanık taktikleriyle kendi karanlık düzenlerinin hakim olmasını istiyorsa, onların o düzenlerini de başlarına yıkıyoruz, yıkmaya da devam edeceğiz. Hangi kurum içinde Sayın Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize ve siyasilerimize yönelik bir yapılanma varsa, sonuna kadar gidip, o yapıları tespit edip adalete teslim edeceğiz. Mülkiye Müfettişlerinin ilgili raporu kısa süre içinde tamamlanacak. Atılan her adımı, telefon kayıtlarını tek tek inceliyorlar. Hazırlanan bu raporu en ince ayrıntısına kadar kamuoyu ile de paylaşacağız. Ve gereğini yapacağız. Aziz Milletimiz müsterih olsun; Nasıl Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) ve FETÖ ile mücadelede hainlerin inlerine kadar girdiysek; bu suç odaklarını da saklandıkları her delikten bulup çıkartacağız” mesajını paylaştı.

Adalet Bakanı Tunç: “Savcılarımız titizlikle soruşturuyor”

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ise, Meclis’te grup toplantısı öncesinde Ankara’daki suç ve siyaset ilişkisiyle ilgili soruları yanıtladı.

Tunç, “Devam eden soruşturmalar, devam eden kovuşturmalar, devam eden yargılamalar var. Bunlarla ilgili hususlar, tüm boyutlarıyla titizlikle araştırılıyor. Cumhuriyet savcılarımız iddialarla ilgili gerekli soruşturmaları titizlikle yapıyor. O nedenle yargımıza güvenelim. Bu anlamda hiç kimsenin şüphesi olmasın. Tarafsız, bağımsız yargımız sıfatı ne olursa olsun suç işleyen, yanlış yapanın üzerine gidecektir. O nedenle hep beraber soruşturmaların, kovuşturmaların sonuçlarını beklemek lazım” dedi.

Tunç, “17-25 Aralık 2013’teki soruşturmalara misilleme mi yapılmak isteniyor” sorusu üzerine, “Soruşturmaları takip edelim, hep beraber. Sonucuna göre hareket ederiz” yanıtını verdi.

Erdoğan: “Hatası olan kim varsa hukuk zemininde hesap soruyoruz”

Ankara’da suç örgütleriyle ilgili soruşturmalar üzerinden siyasete komplo kurulduğu iddiaları üzerine Erdoğan, Cumhur İttfakı’nın güçlenerek yoluna devam edeceğini ve partisinde “hatası olanlarla” yolunu ayıracağını söyledi.

Erdoğan, “Kanunun dışına çıkan; hatası, kastı veya marazı olan kim varsa, hukuk zemininde hesabını mutlaka soruyoruz. Ülkeye ve millete karşı vazifesini yapmamanın hiçbir bahanesi olmaz” diye konuştu.

Erdoğan: “İhanete varmayan her dostluk bizim için bakidir”

Erdoğan, Türk siyasetinde yumuşama ihtiyacı mesajı verdiği X paylaşımında ise, “Biz milletimizin, devletimizin çıkarları için kin tutarız ama siyasette kin kavramını asla kabul etmeyiz. İhanete varmayan her dostluk bizim için bakidir” ifadesini kullandı.

MHP lideri Bahçeli, ortağı AK Parti’ye hangi mesajları vermişti?

MHP lideri Devlet Bahçeli ise dünkü grup konuşmasında, Ayhan Bora Kaplan’ın suç örgütlenmesiyle ilgili savcılık soruşturması ve yargıdaki gelişmeler nedeniyle şunları söylemişti:

“Bugünlerde iç işgal cephesinde toplanıp aynı zamanda emniyet ve yargı içine yuvalanmış soysuz ve kripto çetelerin yeniden Türkiye üzerinde hesap yaptığı görülmektedir. Bu kan içen vampirlerin aklını başına alması, etrafımızda iftira ve ihanet duvarı örmeye kalkışmalarının ağır sonuçları olacağını bilmeleri, akıbetleri için 15 Temmuz gecesine dikkatle bakmaları ikaz ve ihtarımdır. Ayranımızı kabartmasınlar, sabrımızı taşırmasınlar. Maşa kullanıp sütre gerisine saklananların hepsini takip ediyoruz. Olan biten tüm kanun dışı irtibat ve ilişki ağlarının farkındayız. Birkaç emniyet müdürünün açığa alınmasıyla geçiştirilemeyecek bir komplo devrededir, nitekim hedef Milliyetçi Hareket Partisi, AK Parti, Cumhur İttifakı ve son tahlilde Türkiye’dir.”

VOA tarafından geçilen Ankara Başsavcılığı 4 kamu görevlisi hakkında gözaltı kararı verdi haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Ankara Başsavcılığı 4 kamu görevlisi hakkında gözaltı kararı verdi haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Ankara Başsavcılığı 4 kamu görevlisi hakkında gözaltı kararı verdi haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.