Almanya'da Üç Partili Koalisyon Görüşmeleri Başlıyor

06.10.2021 18:45

Almanya'da 26 Eylül Pazar günü yapılan genel seçimlerle 16 yıllık Angela Merkel dönemi kapanırken 10 gündür sürdürülen öngörüşmeler sonrasında yeni koalisyon hükümetinin…

Almanya'da Üç Partili Koalisyon Görüşmeleri Başlıyor

Almanya'da 26 Eylül Pazar günü yapılan genel seçimlerle 16 yıllık Angela Merkel dönemi kapanırken 10 gündür sürdürülen öngörüşmeler sonrasında yeni koalisyon hükümetinin hangi partiler tarafından kurulacağı şekillenmeye başladı.

Seçimde aldıkları başarılı sonuçlarla yeni siyasi tabloda “kilit partiler” konumuna gelen Yeşiller ve liberal Hür Demokrat Parti (FDP), koalisyon görüşmeleri için tercihlerinin Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile masaya oturmak olduğunu açıkladı.

Almanya’da sözkonusu 3 partinin renkleri nedeniyle “Trafik lambası koalisyonu” olarak tanımlanan hükümet için görüşmelerin Perşembe günü başlayacağı tahmin ediliyor.

Yeşiller Eş Başkanları Annalena Baerbock ve Robert Habeck, şimdiye dek yapılan iştişareler sonrasında en fazla ortak yönlerinin SPD ve FDP ile olduğunun altını çizerken, FDP Genel Başkanı Christian Lindner de, Yeşiller ve SPD ile “üçlü görüşmelere” başlamak istediklerini söyledi. Lindner, görüşmelerin bir an önce başlaması amacıyla SPD’nin başbakan adayı Olaf Scholz’la telefonlaştığını belirtirken, yapılacak görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanması durumunda, Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ile yeniden masaya oturabileceklerini ifade etti. SPD’li Scholz, diğer iki partinin “seçmenin tercihinden yana doğru karar aldıklarını” belirtti ve üçlü koalisyon kurulacağına inandığını söyledi.

Yorumculara göre yeni başbakan SPD'li Olaf Scholz olacak

Berlin’deki siyasi yorumcular, hem Yeşiller hem de FDP cephesinden yapılan açıklamalardan yola çıkarak yeni hükümetin SPD’li Olaf Scholz’un başbakanlığında kurulacağına kesin gözüyle bakıyorlar. Yeşiller ile FDP'nin kendi aralarındaki sondaj görüşmelerinde iklim ve vergilerin yükseltilmesi gibi bazı temel konularda önemli tavizler vererek, SPD ile hükümet için engelleri kaldırdıkları belirtiliyor. Yeşiller en son 2005'te, FDP ise en son 2013'te koalisyon ortağıydı. Merkel'in 16 yıllık başbakanlık döneminin 12 yılı CDU/CSU ve SPD koalisyonlarıyla geçti.

Öte yandan bu son gelişmelerin ardından, CDU/CSU’nun başbakan adayı Armin Laschet’in CDU lideri olarak koltuğunda kalması iyice zorlaştı. Birlik Partileri’nden çok sayıda siyasetçi, Laschet’in FDP ve Yeşiller’le koalisyon oluşturmayı başaramaması durumunda, görevinden istifa etmesini gündeme getirmişti. Birlik Partileri, seçimde tarihi oranda oy kaybetmişti.

SPD, oyların yüzde 25,7'sini alarak birinci parti çıkmıştı. Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ise 24,1 ile ikinci olmuştu. Hükümeti kurmak için kilit durumda yer alan FDP yüzde 11,5, Yeşiller de yüzde 14,8 oy almıştı.

VOA tarafından geçilen Almanya'da Üç Partili Koalisyon Görüşmeleri Başlıyor haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Almanya'da Üç Partili Koalisyon Görüşmeleri Başlıyor haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Almanya'da Üç Partili Koalisyon Görüşmeleri Başlıyor haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Prof. Dr. Şahin:

Prof. Dr. Şahin: "Omicron için Kovid-1..

Prof. Dr. Şahin: "Omicron için Kovid-19 aşısını daha hızlı adapte edebiliriz"
Steinmeier üç Türk'e liyakat nişanı verdi

Steinmeier üç Türke liyakat nişanı verdi

Steinmeier üç Türk'e liyakat nişanı verdi
Lisede Ateş Açan Öğrencinin Anne-Babasına Suçlama 

Lisede Ateş Açan Öğrencinin AnneBabası..

Lisede Ateş Açan Öğrencinin Anne-Babasına Suçlama 
Asgari Ücret Beklentileri Karşılayacak mı? 

Asgari Ücret Beklentileri Karşılayacak..

Asgari Ücret Beklentileri Karşılayacak mı? 
İran'la Nükleer Müzakereler Krizin Eşiğinde mi?

İran'la Nükleer Müzakereler Krizin Eşi..

İran'la Nükleer Müzakereler Krizin Eşiğinde mi?