Akdeniz Üniversitesi’nden bilimsel 2 projeye 7,5 milyon lira destek

Akdeniz Üniversitesi’nden bilimsel 2 projeye 7,5 milyon lira destek

ABONE OL
13:20 - 15/07/2021 13:20
Akdeniz Üniversitesi’nden bilimsel 2 projeye 7,5 milyon lira destek
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Akdeniz Üniversitesi (A.Ü), Biontech ve Moderna aşılarından daha güçlü  tek enjeksiyonla daha uzun süreli bağışıklık oluşturabilecek potansiyele sahip aşı ve ilaç üretim projelerine 7,5 milyon lira destek verdi.

A.Ü Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet İnan ve Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salih Şanlıoğlu tarafından yürütülen iki önemli proje hakkında bilgi verdi.

Rektör Prof. Dr. Özkan, araştırma üniversitesi olma hedefiyle yaptıkları çalışmaların Türkiye’nin kaynaklarını en verimli şekilde ülke menfaatleri için kullanma çabası olduğunu belirtti. Prof. Dr. Özkan, şunları kaydetti.

‘’Ülkemizin bilimsel seviyesini yükseltmek, yine bilimsel arenada uluslararası alanda en üst düzeyde temsil edebilmek, halkımıza bu alanda faydalı olmak, faydalı ürünler çıkarabilmek, dışarıya olan bağımlılığımızı azaltmak için çok önemli yapısal reformlar oluşturmaktayız. Üniversitemizde aşı, yapay zeka tabanlı ilaç geliştirme, kanser araştırmaları, organ üretimi ve kök hücre çalışmaları öncelikli hedef olarak belirlenmiş ve bu amaçla altyapı oluşturulabilmesi için çalışmalar yapmaktayız. Önceliğimizi ürüne dönüşebilen ve toplumun hizmetine sunulabilen projelere verdik.’’

İlaç Üretebilecek Altyapıyı Oluşturacak

Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet İnan da yürüttüğü proje hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. İnan, şöyle konuştu.

‘’Romatizmal hastalıklar ve organ nakillerinde kullanılabilecek bio benzer ve bio üstün bir molekülü hem mikroorganizmalarda hem de memeli hücrelerinde üretmeyi, saflaştırmayı, belirli bir formülasyona getirmeyi ve sonrada teknoloji transferini bir endüstri firmasına teknoloji transferi yapmayı ve preklinik çalışmalarından sonrada piyasaya çıkarmayı ve ülkemize ihracatı yapılabilecek ithalatı azaltabilecek bir molekül sağlamayı hedefliyoruz. Bu proje ile hem ilaç geliştirmede altyapımızı tamamlamış hem de insan eğitimini öğrenci ve doktora seviyesinde veya doktora üstü seviyesinde öğrencilerimizi hazırlamayı ve bu konuda ilaç üretebilecek altyapıyı oluşturmayı hedefliyoruz.’’

Yeni Nesil Bioteknolojik Aşılar Geliştirecek

Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salih Şanlıoğlu ise Covid-19 hastalığına karşı, katma değeri yüksek yeni teknoloji ürünü, yeni nesil bioteknolojik aşılar geliştirmek istediklerini söyledi. Şanlıoğlu, şunları kaydetti.

‘’Enfeksiyon hastalıklarının önlenmesi için mutlak suretle etkili bir aşı geliştirmek zorundayız. Covid-19 hastalığına karşı bioteknolojik, katma değeri yüksek, ileri teknoloji ürünü, yeni nesil bir aşı geliştirmeye çalışacağız. Biontech ve Moderna aşıları Covid-19’a karşı geliştirilmiş olan en etkili aşılardan biz tek enjeksiyonla daha uzun süreli bağışıklık yanıtı oluşturabilecek potansiyele sahip aşılar üzerinde çalışıyoruz.’’

Covid-19 virüsünün çeşitli varyantlarının ortaya çıktığını, bu aşıların etkinliklerinin de sorgulanır olduğunu ifade eden Prof. Dr. Şanlıoğlu, şöyle devam etti.

‘’Bizim geliştirmek istediğimiz teknolojide değişik bir varyantla karşılaştığımız zaman çok kısa sürede o varyantı kotlayan geni viral vektörlere aktarıp yeni o varyanta karşı çok güçlü bir aşı geliştirmek imkanı doğacak. Her farklı varyant o varyanta özgü bir aşı. Sadece Covid hastalığına karşı değil başka viral hastalıklara karşılaşabiliriz onlara karşı da klonladığınız gene karşı olarak aşı geliştirme imkanı doğacak. Sadece Covid-19’a değil, bu yepyeni bir teknoloji. Bu üretim tekniğini ve saflaştırma işlerini başarabildiğiniz zaman her türlü enfeksiyon hastalığına karşı etkili bir aşı geliştirme potansiyeli mümkün olacak.’’

 

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.